Kukapa osaisi neuvoa jotakin moottorivene mallia. Malliltaan veneen tulisi olla suunnilleen flipper 700.
Linkissä kuva veneestä.
http://www.nettivene.com/moottorivene/flipper/349710
Keulassa maakuutiloja ja takaosassa sohvasta saisi paripunkan ainakin kahdelle aikuiselle. Sitten vielä wc , jääkaappi ja mielellään liesi, vesipiste ja uunikin kiinnostaa. Avointa tilaa niin että taka ja etuosan välillä ei ole seinää mutta takaosan saa peitettyä pressulla.
Voi olla vaikka ulkolaita moottori tai sisäkone.
Vähä kulutuksinen ja nopeutta kuitenkinainakin se 20
Linkissä kuva veneestä.
http://www.nettivene.com/moottorivene/flipper/349710
Keulassa maakuutiloja ja takaosassa sohvasta saisi paripunkan ainakin kahdelle aikuiselle. Sitten vielä wc , jääkaappi ja mielellään liesi, vesipiste ja uunikin kiinnostaa. Avointa tilaa niin että taka ja etuosan välillä ei ole seinää mutta takaosan saa peitettyä pressulla.
Voi olla vaikka ulkolaita moottori tai sisäkone.
Vähä kulutuksinen ja nopeutta kuitenkinainakin se 20
Vastaukset 6
Vanhimmat
Omistin joskus Bella 685.n mercruiserin 170hv sisäperäkoneella.
Hyvää mielestäni oli kova takaseinä, vaikka sinä et sitä halunnut, avotila takana oli myös kiva.
Finnspeed 745 on ilmeisesti sama vene kuin Bella, mutta on vanhempi malli ja siinä on takana pieni hytti, joka on kyllä aika ahdas. Finnspeedissä taitaa olla wc sisällä, keitin on sijoitettu ulos mikä on mahdollistanut wc.n sijoittamisen sisälle, Bellassa oli ulko wc :)
Kovin taloudelliisia nämä vehkeet ei kyllä ole. Matkavauhdilla n.22 solmua kulutus oli n.30-35 litaa/tunti. Hiukan järkevamman kulutus lukeman saa jos onnistuu löytämään diesel version, ovat sitten luonnollisesti kalliimpi hankkia.
Nettiveneessä näkyy olevan yksi Finnspeed myynnissä.
http://www.nettivene.com/moottorivene/finnspeed/425943
Ym.paketilla pääsisi varmaan huokeammin kuin minun Bellallani.
Muutamavuosi sitten oli Kipparilehdessä testi missä näitä veneitä testattiin.
http://www.nettivene.com/viewArticle.php?id=27
Jutun saa uskoakseni kokonaisuudessaan tilattua lehden toimituksesta tai lehti voi löytyä kirjastoistakin kunhan vain kysäsee tiskin takaa.
Juu hyvältä näyttää, mutta vertaappa myös muita 700.satasia, vanha bensakone ja aikas kova hintapyyntö.
Eikö löydy lisää vaihtoehtoja kun en oikein veneitä tunne.
Tällä hetkellä nettiveneessä vain 1 yksilö :
http://www.nettivene.com/moottorivene/finmar/412736
Meillä oli ennen samanlainen. Ei mitään pahaa sanottavaa, vieläkin on ikävä! Niitä on vain harvoin tarjolla ja voi ylittää budjettisi?
Nordic 68
http://www.flipperbat.se/84845982-0566-4629-84db-ccee1b6e01ab-29.html
http://www.nettivene.com/moottorivene/flipper/363167
Terve. Jos itse ostaisin noikin isoa venettä niin ostaisin samantien tämänmoisen. Kokemusta on flipperistä sillä itselläni on ollut 535ht ja nyt on 620C. Jämyä tekoa noi paatit on ja taloudellisia ajaa sekä pirun tilavia koko luokkiinsa nähden. 760 on siitä kiva kun ei tarvitse kuomua välttämättä. Siitä löytyy kunnon aterio ja keitto mahdollisuus. Makuu tiloja ei tarvitse erikseen järkkäillä. Niin ja on kunnon wc. On sen verran kookas että riittää pitkälle tulevaisuuteen. Linkin paatti on halvin mitä nettiveneestä löytyy. Hintaahan tulee lisää jos ostaa veneen jossa on tuoreempi tai isompi moottori . Diesel on kalliimpi kuin bensa. Varusteiden määrä ratkaisee. Niin ja tietysti sisustan kunto. Maksan mieluusti hieman enempi jos itse vaihdan venettä isompaan jotta saisin kunnolla huolletun ja nätisti pidetyn yksilön josta on ilo jatkaa huolen pitoa. Entisöinti on raskasta ja aikaa vievää puuhaa.Kannattaa miettiä sitäkin.
Kunnon kiinnitysköydet, ankkuriköydet ja ankkurit,"Kannattaa olla kaksi", lepuuttajat , pelastusliivit ja plotterit , merikortit ,melat Kannaattaa ostaa jos rahkeet riittää sellainen joka on katsastettu, kunnolla huolletulla koneella ehkä jopa hieman uudemmalla, tehoa saisi olla mielellään enemmän kuin rungon minimi suositus on, mieluusti lähellä maksimia. Sillä varmistaa sen että veneily on mukavaa kun porukkaa lappaa paatin täydeltä tai on muuten vain enemmän kuormaa. Ei se moottorin koko vaikuta edes polttoaine talouteen kuolettavasti saattaa jopa olla taloudellisempi.
Nämä ohjeet pätevät ihan minkä veneen ostoa ajatellen.
Veneily terveisin.