olevan nuoleksijoita.Siellä juttaa, vihreitä, sitten niitäkin joteipa ilkee nimetäkään.
Nuoleskelu hallitus, eipä olisi uskonut KATAISELLA
16
191
Vastaukset
- hehehehehe99
Harmittaa pikku persepersua, kun oma puolue on täynnä dorkia? :DD
- EI Kreikalle
Kummasti vuan kannatus kasvaa! Pidettäisikö uudet vaalit nyt? :))
- kylki katajaisen kan
Kuuden ryhmä ei muuten onnistuisi,jonkun osan johtajaa on nuoleskeltava. NÄINPÄ pystyvät yhdessä Suomen rahat maailmalle antamaan,Suomessa nälkää saavat köyhät edelleen nähdä. Pian varmaan jonossa olemme ,kohta rahan kerjuussa,vuoro se tulee meillekin. Nähdään ovatko anteliaita, kun meidän vuoro tulee.!
- 69sid
Siitä se alkaa terveyden hoito jo yhdistyy Joensuun kanssa. näinhän se on yksin kuntamme ei näy pärjäämään. Joensuun syli taitaa avosylin vastaan Kontiolahtelaiset ottaa.
- Hyvä kunta
Itsenäiset kunnat vaikka Virkkunen kuinka vinkuisi.
Valtaosalla pienkunnilla on talous kunnossa.
Paljon paremmassa kuin Joensuussa, Hesassa jne.
Ei se ole kuntapuolellakaan koosta kiinni vaan taidoista. - ettei totuus unohdu
Jos Joensuukin saisi valtionosuuksia samalla mitalla kuin moni pikkukunta, kaupunki kylpisi rahassa. Kymmeniä miljoonia sujahtaisi kassaan. Vaan eipä sujahda nyt, kun miljoonat ohjataan elinkelvottomien kuntien tekohengittämiseen!
- koolla on väliä
Totta haastat! Eihän tällaista Suomessa käytössä olevaa valtionapusysteemiä edes tunneta monessa maassa.Yleensä jokainen kunta saa pärjätä tai olla pärjäämättä omillaan. Kun pienkunnan tulopuolen budjetista suuren osan muodostavat valtiolta saatavat valtionosuudet, ei oikein tuo pienkunnan paremmuuden hehkuttaminen suhteessa Joensuuhun tai vielä vähemmän Helsinkiin toimi. Etelän suuret kaupungithan jäävät käytännössä kokonaan itse ilman valtionosuuksia. Sen sijaan ne maksavat suunnilleen sadan pienimmän kunnan vuosibudjettien verran valtionosuuksia muualle Suomeen. Eli se siitä pienkuntien tehokkudesta.
Jos suomalainen pikkukunta, tai vähän isompikin, sattuisi sijaitsemaan esimerkiksi Venäjällä, se olisi hetkessä käpykylä! - orpo joensuu
mutta sveitsissä on rikas kuin roisos ja hyvin menee alle 1000 asukkaan kunnilla myös virossa.
meillä vain on niin dorka hallitus että luulee kepulaisten ja persujen loppuvan kun saa hävitettyä kunnat.
se on väärähälyytys
sittenhän meillä olisikin persuja ja kepuloisia- vertailut ontuu
Sveitsi nyt onkin hyvä vertailumaa siellä kun pankit ovat täynnä laitonta rahaa pikkukuntien pankkeja myöden. Virossa taasen ei mene niinkään hyvin. Sosiaaliturva on olematon ja kunnan palvelut myös. Ihan sama vaikka siellä olisi 1000 kuntaa..Kun kunta ei tarjoa mitään, on aivan sama montako niitä on-
- tohdin epäillä!
Jos tuo pikkukuntien tehokkuus on noin hyvää tasoa kuin Joensuun orpo kirjoittaa, Suomeenhan pitäisi kiireesti perustaa monta sataa kuntaa kunnanjohtajineen ja pikkupomoineen lisää!
- niinpä niin
Totta viserrät! Tosiaan nämä pikkukuntien puolustajien perustelut ontuvat tosi pahasti. Verrataan kuntia joiden palveluvarustus on olematon sellaisiin kuntiin joissa palvelutarpeet ovat moninaiset ja kustannukset sen mukaiset. Pikkukunnistahan kaikki yhtään erikoisempaa terveydenhuoltopalvelua tms. tarvitsevat lähtevät pois isompien kuntien palvelujen ääreen. Ja niissä kustannukset sitten tietysti kasvavat.
Olisihan pelkästään vain loogista vaatia Suomeen tuhatpäin lisää kuntia, jos pikkukunnat kerran ovat niin "tehokkaita". No ainakin pomopuolen työllisyys siinä paranisi, kun tulisi lisää kunnanjohtajia ja muita pikkupomoja peukaloitansa pyörittämään. Lisääntyvien valtionosuusmiljardien myötä valtiontalouden tila tuskin ainakaan paranisi, mutta siitä nämä valtionosuuksien varassa elävät eivät huomaa välittää tuon taivaallista. - kuiva mummo
Katainen oksalla ylimmällä. VARMAAN PIENI HÄTÄ ,KUN lipponen LEIKKIIN LÄHTI. Uskotaan hänen olevan jo vanhus, ehkä nyt ei monikaan ääntänsä anna.Vaikka tulloonko tuo paremmaksi ,kuka on presidentti,kyllähän KATAINEN hoitaa asiat.
- faktaloita
Ei katainen mitään hoida. EKP hoitaa eikä sekään kauan. Oravannahat odottaa tai P- Väyrysen kruunut :)
- talous kuralla
Taitaapi tulla ennemmin ruplat kuin kruunut tai sitten markka, ehkä Saksan markka
- köyhä ihminen
ainoa toivo että hallitus hajoaa
- MUMMMON ruhjake.
Kumpa ne keksisivät sen eutanasia pillerin antaa vanhoille ukoille ja akoille pääsisi herrat jakamaan rahat minne haluavat. . SITTEN SAMPANJAA .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823450
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 621754
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628