Häkämies Pyhtään kunnanjohtajaksi

onnittelut!!

Rautainen ammattilainen on oivallinen valinta.

10

123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onninkuplatuka

      Onnea vaan yhdistyvälle Pyhtäälle ja Kotkalle. Sitähän tuo tietää.
      Verot nousee, johtoporras jää tuplana ja siivoojia vähennetään.
      Vielä kerran Onnea.

    • jjjjtttthtttt

      Pyhtää säilyy itsenäisenä kuntana.

    • miten kerkiää ??

      tällä kertaa lyhyt matka kotio !

      lähde:: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011062013924577_uu.shtml


      Ex-ministeri Kari Häkämiehestä Pyhtään kunnanjohtaja

      Maanantai 20.6.2011 klo 19.22 (päivitetty klo 20.15)

      Kotkalainen varatuomari Kari Häkämies, 54, valittiin Kymenlaaksossa sijaitsevan Pyhtään uudeksi kunnanjohtajaksi maanantaina.

      Häkämies (kok) aloittaa virassa elokuussa.

      Häkämiehen uraan mahtuu vauhdikkaita vaiheita. Viimeisin oli äkkilähtö Hämeenkyrön kunnanjohtajan virasta helmikuussa. Häkämies jätti pestin vajaan kahden vuoden jälkeen perhesyistä.

      Otsikoihin Häkämiesten veljeksistä vanhempi nousi vuonna 2003. Hänet pidätettiin sisäasiainministeriön kansliapäällikön virasta epäiltynä naisystävänsä pahoinpitelystä ja yllytyksestä teleurkintaan. Sakkotuomio tuli pahoinpitelystä.

      Erottuaan kansliapäällikön virasta Häkämiehestä tuli Kotkan sosiaali- ja terveystoimen hallintojohtaja.

      Häkämiehen poliittinen ura ajoittuu 1980-90-luvuille. Hän toimi kansanedustajana sekä oikeus- ja sisäministerinä. Politiikasta Häkämies lähti kaupunginjohtajaksi Kuopioon, josta hän muutaman vuoden jälkeen siirtyi kansliapäälliköksi.

      STT

    • Thx-1138

      Haahhaahhhaaaaaa!!! Katotaas koska ne perhesyyt iskee?

    • Joku ROTI

      Antaisko se vähän myrkkeilyoppitunteja kun on siinäkin ihan valtakunnalisesti tunnettu?

    • kotkalaisennustaja

      Sehän on ennalta selvää, että pestin pituus tulee olemaan 1½ - 3½ -vuotta. Päättyykö se sitten Pyhtään naittoon vai KH:n lähtöön on jo arvoitus.

      Aikarajat ovat siis 2012 loppu - 2014 loppu. Laittakaa aikarajat mieleenne. Tuohon väliin aiemmatkin pestit ovat mahtuneet.

    • 1+1=3

      Minä sanon että tasan vuosi. Elokuussa 2012 Pyhtää hakee uutta johtajaa.

    • eiku oho

      Joo, se on sitten A.Hirvosen pesti

      • Se on askon

        Kyllä se paikka kuuluu nyt Asko Kerviselle. On niin läpitte rehti mies että kyllä hoitais pyhtäänki asiat tolalleen. Osaa noi lakiasiat ja tietää herrojen metkut kun on pakostaki joutunu harjottelee kotkassa. Asko Pyhtäälle ja heti!


    • kotkalaisennustaja

      Joo, mutta voisko löytyä määräraha siihen, että Arto palkattaisiin erilaisten puheiden kirjoittajaksi, kun ei Askolla joka hetki ole niihin aikaa, Hänen pitää jatkaa kunnanjohtajan viran ohella loistavasti etenevää prosessia erivärisistä listoista ja törkeistä väärinkäytöksistä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe