Hei!
Veikko Huovisen suuhun on asetettu lainaus, joka muistinvaraisesti menee näin: "Pienten sapuskapalojen merkitystä juopottelun yhteydessä ei sovi väheksyä." Teksti vaikuttaisi olevan Veikkoa parhaimmillaan mutta missä kirjassa ja missä yhteydessä näin on todettu?
Veikko Huovinen -sitaatti
Öövini
3
885
Vastaukset
- 24
olisikohan se siinä Kahden juopon joulussa?
en kyllä ole varma.... Se on kirjasta "Mikäpä tässä" osasta "Pieni etyylialkoholisarja". Juttu on nimeltään "Juopottelijan terveydenhoito".
- Öövini
Sologdinin tieto on oikea. Tarkka sanamuoto: "On tärkeää syödä säännölliset ateriat, vaikka etyylialkoholi sisältääkin runsaasti kaloreita. Hyvä tapa on juopottelun kestäessä nauttia tiheään välipaloja eli zakuskoita."
Kiitämme!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2802191Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131888Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1261683- 1451331
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381227- 85856
- 174816
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä184807Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala435737- 52602