Tai voiko sieltä kysyä vangista mitään?
Kuinka pian vankilasta voi soittaa?
20
4968
Vastaukset
- ToriJarvinen
Heti kun sinne joutuu saa tehdä ns. tulosoiton "vankilan piikkiin", olettaen tietysti, että älyää sellaista kysyä. Jotkut vartijat vittuillessaan eivät kerro tästä mahdollisuudesta vankipololle. Toisaalta jotkut vangit ovat niin älyttömän innostuneita matkasellissä (se paikka johon ensiksi yleensä joudutaan) käynnissä olevasta iloisesta meiningistä, että kotiinpäin soittaminen ei välttämättä ole ensimmäisenä mielessä.
- täh ?
joo muuten tein tulosoiton aikoinaan vankilan apulaisjohtajan kännykällä kotiin kun puhelinkorttia ei vielä ollut ostettu , että tämmööstä !
VAASA Rules ! - pyh!
Jari Torvinen! Ei sinne matkaselliin yleensä ensimmäisenä jouduta...ainakin Sörkassa mennään sisään kirjautumisen jälkeen suljetulle tai suoraan "yleiselle" osastolle!
- FikitaNoughantine
Älä jauha paskaa dorka. Sörkassa ei mennä sisään kirjautumisen jälkeen suljetulle tai suoraan "yleiselle" osastolle. Sä menet osastolle jota kutsutaan sijoitteluosastoksi.
- fikita2
Fikita... Ainakin mut laitettiin sörkassa ensin suljetulle (jossa olin n.4 tuntia) ja sitten itäiselle selli-osastolle!
- ex-vanki vm.2006
Fikita ja fikita2, olette kumpikin oikeassa. Sisäänkirjautumisen jälkeen vangin paikka riippuu rikoksenlaadusta ns. vaaralliset vangit menee yleensä ensin suljetulle, ja siellä päätetään jääkö sinne vai ei. "normaalit" vangit menee sijoitteluosastolle.
- FikitaNoughantine
Ex-vanki 2006, Tilanne on muuttunut vuoden 2006 jälkeen. Kukaan ei mene suoraan osastolle tänä päivänä. Kaikki tapahtuu sijoittelun kautta. Sörkasta tuli sijoittelutalo vuonna 2010 kun Riksu - joka siihen asti oli eteläisen alueen sijoittelutalo - täyttyi sijoiteltavista. Eli sijoittelu on jokaisen ensimmäinen osoite tänä päivänä, ei suoraan osasto. Sijoittelussa tehdään niin sanottu - absurdin kuuloinen - RANSU eli rangaistusajan suunnitelma.
Sijoittelu on aivan sama kuin matkaselliosasto, eli siellä ollaan 23h lukkojen takana, eikä mitään toimintoja ole - ulkoilua lukuunottamatta.- Ex-vanki vm.2006
Asia selvä. Hyvä kun oikaisit vanhan tiedon! Vielä yks´reissu tulossa joskus loppuvuodesta!!!
- sijoitettu siviiliin
Ex-vanki vm.2006 kirjoitti:
Asia selvä. Hyvä kun oikaisit vanhan tiedon! Vielä yks´reissu tulossa joskus loppuvuodesta!!!
Aikoinaan kuritushuonerangaistusten ollessa vielä käytössä, oli sijoitusvankilana Kerava. Ensikertalaiset Riksuun, kurivangit kuritaloon ja vankeusvangit eri puolille suomea. Asia on otettu taas käytäntöön. Joka jo loppui v 1975.
- sijoitettu siviiliin
sijoitettu siviiliin kirjoitti:
Aikoinaan kuritushuonerangaistusten ollessa vielä käytössä, oli sijoitusvankilana Kerava. Ensikertalaiset Riksuun, kurivangit kuritaloon ja vankeusvangit eri puolille suomea. Asia on otettu taas käytäntöön. Joka jo loppui v 1975.
Siis sijoittelutalona tuo Kerava eli Päätalo siellä, ei Nubis.
- pampuu123
Kysyä saa,mutta ei vastata
- ToriJarvinen
Tämä on totta. Vankilaan voi aina lähettää kysymyksiä. On itse asiassa hyvä idea lähettää kysymyksiä. Kirjeeseen kannattaa aina laittaa osoitekentään päällimmäiseksi ja suurella VARTIOPÄÄLLIKKÖ. Koska tämä mahtipontiselta kalskahtava titteli annetaan yleensä kaikkein henkisesti sairaimmalle, sekä usein kaikkein ylipainoisimmalle vartijalle. Käytännössä kaikki vartiopäälliköt ovat despootteja, joten he kaipaavat kirjeiden muodossa tulevia kysymyksiä, jotka hämmentävät heidän laitostuneita aivojaan. Joissakin tilanteissa he jopa hermostuvat, joka saa heidän verenpaineensa nousemaan ja sydämen tykyttämään.
Nyt kaikki kirjoittamaan kysymyksiä vartiopäälliköille! - perapervo777
Ei oo Tori tainnu päivittää vankilatietouttaan kun hourii vartiopäälliköistä kyseinen titteli on nyk.turvallisuudesta vastaava apulaisjohtaja! Ylivartija on vankeinhoidon esimies.
- ou doh
Ei se oo YLIVARTIJA enää vaan Rikosseuraamusesimies eli RSE
- jiihaad
Vankila ei saa kertoa edes onko kyseinen vanki talossa vai ei eli lähetä kortti tai kirje.
- Veijo Pervo.
Näin on asia. Sen tietää vaan joilla on vankila kokemusta:) Vankilasta ei anneta tietoa jos vaikka tuttua kaveria kyselee. Vankila on oma yhteisönsä joka ei anna
mitään tietoa. Näin se on. Kyseiset kyselyt kulkee vankien mukana, jos haluaa
jostakin tietoa missä istuu ja ei ole sitä itse ilmoittanut:)
- tietoa88
tietääkö kukaan sörkän vankilan kanttiiniaikoja? perheen jäsen joutui sinne tänään ja soitti tulosoiton mutta ei tiennyt koska saa ostettua puhelinkortin ja vankilan henkilökunta ei sitä myöskään kertonut?
- mertti1
mieskin joutui sinne maanantaina (sörka). On ensikertainen, kirje tuli kotiin, vankilaan passitus. Meni sitten sillä päivänä. Mut ei ole tullut yhtään soittoja, milloin luvataan soitta??? Tänään jo lauantaina...Tekee hulluksi see odotus, mietin jo onko jotain tapahtunut. En tiedä mitään, missä osastolla. on .....
- mertti1
Sorry, tänään sunnuntai jo, no olen ihan sekaisin jo...
- Wartija-Mansikki
mertti1 kirjoitti:
Sorry, tänään sunnuntai jo, no olen ihan sekaisin jo...
Ruunat höylää kundiis parhaillaan.. äijäs syö keltaista lunta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872