Eräs kaverini yritti mennä salaa mökkeilemään bestiksensä kanssa lähelle kotiaan bestiksen vanhempien kesämökille. Lopulta siellä oli myös bestiksen äiti yötä, koska kaverini äiti hermostui kuultuaan suunnitelmasta. Nyt kaverini on kotiarestissa ilman kännykkää, läppäriä - siis lähes vankeudessa. Mun kaveri on 15½ vuotta. Ei ollut viinaa tai tupakkaa tai poikia ees suunnitelmissa. Onko mitenkään kohtuullista?
Kohtuuton rangaistus
Kate95
3161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On ja ei ole. Sillä sinänsä sun kaveris teki väärin ku ei kertonu. Toisaalta toi on kyllä aika raivostuttavaa että otetaan läppäri kännykkä ja tämmöset pois. Sinänsä toi on väärä tapa rangaista. Mikseivät vaikka puhuneet tai jotai?`
Se on hyvä kun lapset kirjottelee tänne ja kertoo kuinka kamalaa se on, kun vanhemmat oikeasti RANKAISETVAT lapsiaan tyhmistä teoistaan eivätkä tyydy vain sanomaan "Ethän tee toiste?", koska se ei koskaan toimi.
Jos lapsen halutaan ymmärtävän, että jumalauta teit väärin, niin häntä on rangaistava ihan oikeasti. Kotiaresti on klassinen, mutta ihmiset eivät sitäkään osaa käyttää oikein.
Kotiaresti on sitä, että sinä olet kotona omassa huoneessasi ja olet sielä niin kauan kunnes vanhemmat päättävät, että olet ollut arestissa tarpeeksi kauan. Ei kännykkää, ei läppäriä eikä mitään muita huvituksia, jotka saisivat rangaistuksen tuntumaan vähemmän rangaistukselta.
Eikö olisi ollut simppelimpää, jos alunperinkin koko hommaan olisi pyydetty lupa? En mä sitä nyt mitenkään ihmettele, että rankkua tulee, jos valehtelee.