Missä Jyväskylässä tai keski-suomessa olisi edullisinta säädättää aurauskulmat?
Kokemuksia?
Kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaveri säädätti ainakin 1987 Corveten kulmat tuolla... Etelä-Pohjanmaan suunnassa korjaamolla.
Itseasiassa, itsekin seikkailin sielläpäin joskus omalla itse kunnostetulla Amazonilla, rengas puhkesi, eikä tietenkään sattunut olemaan vararengasta mukana :D:D
Käveltiin vähän matkaa, jolloin tuli joku isäntä vastaan, joka laittoi renkaan.
Ja matka jatkui :)
Oma isä siinä torui hirveästi: pitäisi olla aina vararengas mukana...
Ei kai niitä aurauskulmia tartte säätää ku vasta talvella, sitten kun alkaa olla lunta ni palijo että tarttee aurata.
Itte oon säätäny aina ojas kulmat ja se käy aikas niinkuin automaattisesti, kun soratiel puoltaa vasempaa ni auto sujahtaa oikialle lepikkoon ja vot, aurauskulumat säätyy ku ittestään ja taas mennä tohotetaan kuuttakymppiä iso jono peräs, ooppeli tosin savuttaa sen verran kitkerää onkaa että herkkänenäsemmät jää huolto-asemalle kaffeelle tai jättää muuten vaan parin kilometrin hajuraon, ohi nääs ei pääse kun seilaan keskiviivan molemmin puolin, käytän tiealueen tehokkaasti, ei se oikiastaan itsestäni johdu vaan vaikka kuinka pidän ratin suoras niin johan auto vaihtaa ittekseen kaistaa.
http://www.adressit.com/piste
se on semmoinen juttu, että ei niitä kannata säädättää. eihän ne kuitenkaan kestä jos ajat Jyväskylässä. vuosien jälkeen ollaan meillä todettu, että ei kannata moiseen rahaa laittaa.