Onko kukaan käynyt 3D ultrassa,jos on niin missä päin ja mikä hinta?
Mitäs eroa on 3D ja 4D?
Onko pk-seudulla käynneitä?
Millä viikolla kannattaa mennä?
3D
4
81
Vastaukset
- ..........
3D on kolmiuloitteinen kuva ja 4D on kolmiuloitteista liikkuvaa kuvaa. Ultrassa saat mukaan perinteisiä kaksiuloitteisia kuvia ja 3D-kuvia ja lisäksi dvd:n, johon on kuvattu koko ultraustapahtuma (vauva siis). Lisäksi saat selostuksen ultrasta ja vauvan rakenteista paperilla.
Itse kävin molemmilla kerroilla Femedassa (Helsinki) ja oiskohan hinta kelakorvauksen jälkeen ollut noin 250 euroa. Siellä ollut lääkäri on huippuja synnytyslääkärinä ja 3/4D-ultrissa.
Nykyään on niin, että jos kelakorvauksen meinaa saada, tulisi mennä ennen kuin rv24 tulee täyteen. Poikkeustapauksissa lääkäri saattaa kirjoittaa lähetteen samalla kerralla (ultraa varten) ja saatkin ehkä kassalla kelakorvauksen, vaikka viikkoja olisi enemmän.
Paras olisi käydä rv23-26, jolloin sikiö ei ole vielä liian iso liikkumaan ja mahtuakseen "ruutuun", mutta toisaalta taas olisi tarpeeksi kehittynyt, jotta lääkäri saa mahdollisimman paljon tietoa sikiön rakenteesta ja voinnista. - 33+2
http://www.oikohaku.fi/Vertaa/4Dultra.xhtml
Siinä joitakin hintavertailuja.
Kävin viikoilla 23 1, Femedassa - utelias mami
Kiitos vastauksista :) Minulla on nyt aika varattu Femedeen :) Jännityksellä odotan..
- Mintynen
Lohjalla ultrassa on 4d-laitteet, miulla katsottiin rv 12 ja 21 niillä ihan kyselemättä ja sain kuvia mukaan. Harvemmissa paikoissa kyllä varmaan näin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32721Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062541Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938