Leviävä ja kutiava ihottuma kummassakin korvassa.

Opiskelija -92

Ongelmani ovat erittäin kuivat korvani. Kummassakin korvassa on jonkinlainen ihottuma ja näin on kestänyt jo yli puoli vuotta. Olen kokeillut vaikka minkälaisia rasvoja kosteusvoiteista erittäin rasvaisiin. LV, Erioil, Apobase, Bebanthen sekä ihan kortisonivoidetta.
Joka päivä olen laittanut kumpaakin korvaan rasvaan, olen pessyt niitä herkkäihoisille tarkoitetuilla pesuaineilla ja olen muös kokeillut antaa niiden vain olla rauhassa. Mutta ei toimi.
Se alkoi ensin ihan pienellä ihottumalla. Oikean korvani korvalehdessä oli pientä ihottumaa puoli vuotta sitten ja jo silloin kokeilin sitä hoitaa rasvoilla. Mutta ihottuma yhtäkkiä alkoikin levitä. Tällä hetkellä ihottumaa on kummankin korvan takana sekä korvakäytävällä, vasemassa korvassa korvan yläpuolella rustossa ja oikeassa korvassa korvalehdessä ja näyttää siltä että ihottuma alkaa leviämään kaulaan päin oikean korvan puolelta.
Olen ihan pienestä lapsesta asti ollut atoopikko ja ihoni on muutenkin herkkä. Tämänkaltaisia ihottumia tulee aina välillä mutta olen melko nopeasti hoitanut ne rasvaamalla hyvin. Tällä kertaa asia on eri.
En oikein ymmärrä mistä tämä johtuu. En usko sen kuitenkaan olevan mikään allerginen reaktio koska silloin ihottumaa olisi muuallakin.
Korvani kutisevat jatkuvasti, iho hilseilee ja ihoa lähtee välillä ihan isoina paloina. Ne ovat myös erittäin arat, koska iho korvissa on niin rikkinäistä.

Kysynkin nyt tietääkö kukaan minkäänlaista keinoa tähän. Korvani ovat aivan hirveän näköiset ja ovat olleet niin jo kauan. Syksyllä aloitan opiskelun datanomilinjalla ja haluaisin hoitaa korvani ennen sitä. Ja muutenkaan en toivo ihottuman leviävän enään pitemmälle.
Ehdotuksia otetaan vastaan. Jos tiedätte joitain hoitokeinoja, rasvoja, lääkkeitä tai ihan mitä tahansa mikä saattaisi auttaa, olisin kiitollinen jos saisin edes jonkinlaista apua.

3

4500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kendor

      Korvista alkaa useimmiten seborrooinen dermatiitti, hoito lääkäriltä. Voit kokeilla aloe vera geeliä (AC3 tai Dexem). Ketokonatsolia, sinkkipyritionia tai tervaa sisältävä shampoovalmiste auttaa useimmiten.

      Jos ei, niin lääkäriin vaan.

    • Ellu68

      Taistelen saman ongelman kanssa kuin nimim.opiskelija 92 ja apua kaivattais!!!

    • Anonyymi

      Itselläni oli vuoden verran korvakäytävä tulehduksia. Niitä hoidettiin huuhteluilla. Erikoislääkäri kehotti jättämään kaikki hajustetut shampoot, pesuaineet, hajuvedet, pyykinpesuaineet. Jätin ja pikkuhiljaa korvakäytävät paranivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe