Leviävä ja kutiava ihottuma kummassakin korvassa.

Opiskelija -92

Ongelmani ovat erittäin kuivat korvani. Kummassakin korvassa on jonkinlainen ihottuma ja näin on kestänyt jo yli puoli vuotta. Olen kokeillut vaikka minkälaisia rasvoja kosteusvoiteista erittäin rasvaisiin. LV, Erioil, Apobase, Bebanthen sekä ihan kortisonivoidetta.
Joka päivä olen laittanut kumpaakin korvaan rasvaan, olen pessyt niitä herkkäihoisille tarkoitetuilla pesuaineilla ja olen muös kokeillut antaa niiden vain olla rauhassa. Mutta ei toimi.
Se alkoi ensin ihan pienellä ihottumalla. Oikean korvani korvalehdessä oli pientä ihottumaa puoli vuotta sitten ja jo silloin kokeilin sitä hoitaa rasvoilla. Mutta ihottuma yhtäkkiä alkoikin levitä. Tällä hetkellä ihottumaa on kummankin korvan takana sekä korvakäytävällä, vasemassa korvassa korvan yläpuolella rustossa ja oikeassa korvassa korvalehdessä ja näyttää siltä että ihottuma alkaa leviämään kaulaan päin oikean korvan puolelta.
Olen ihan pienestä lapsesta asti ollut atoopikko ja ihoni on muutenkin herkkä. Tämänkaltaisia ihottumia tulee aina välillä mutta olen melko nopeasti hoitanut ne rasvaamalla hyvin. Tällä kertaa asia on eri.
En oikein ymmärrä mistä tämä johtuu. En usko sen kuitenkaan olevan mikään allerginen reaktio koska silloin ihottumaa olisi muuallakin.
Korvani kutisevat jatkuvasti, iho hilseilee ja ihoa lähtee välillä ihan isoina paloina. Ne ovat myös erittäin arat, koska iho korvissa on niin rikkinäistä.

Kysynkin nyt tietääkö kukaan minkäänlaista keinoa tähän. Korvani ovat aivan hirveän näköiset ja ovat olleet niin jo kauan. Syksyllä aloitan opiskelun datanomilinjalla ja haluaisin hoitaa korvani ennen sitä. Ja muutenkaan en toivo ihottuman leviävän enään pitemmälle.
Ehdotuksia otetaan vastaan. Jos tiedätte joitain hoitokeinoja, rasvoja, lääkkeitä tai ihan mitä tahansa mikä saattaisi auttaa, olisin kiitollinen jos saisin edes jonkinlaista apua.

3

4572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kendor

      Korvista alkaa useimmiten seborrooinen dermatiitti, hoito lääkäriltä. Voit kokeilla aloe vera geeliä (AC3 tai Dexem). Ketokonatsolia, sinkkipyritionia tai tervaa sisältävä shampoovalmiste auttaa useimmiten.

      Jos ei, niin lääkäriin vaan.

    • Ellu68

      Taistelen saman ongelman kanssa kuin nimim.opiskelija 92 ja apua kaivattais!!!

    • Anonyymi

      Itselläni oli vuoden verran korvakäytävä tulehduksia. Niitä hoidettiin huuhteluilla. Erikoislääkäri kehotti jättämään kaikki hajustetut shampoot, pesuaineet, hajuvedet, pyykinpesuaineet. Jätin ja pikkuhiljaa korvakäytävät paranivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      66
      2265
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2162
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1468
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1232
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      113
      1120
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      885
    Aihe