syötättää...

voihh

Painan 96,2 kg ja 168cm pitkä olen, sairastan kai Bediä vaikkei sitä ole diagnosoitu koskaan, sairastan ainakin syömishäiriötä, oli sen nimi mikä tahansa..
Nyt tekisi niiiiiiin mieli alkaa ahmimaan ja siksi kokeilen auttaisiko tämä julkinen kirjoittelu. Söin äsken valkosipulipatongin lämpimänä, suoraan uunista otettuna ja sitä ennen porkkanoita ison kasan. Aamulla kaurapuuron voisilmällä ja kahvia ja omenan ja silti on yhä valtava nälkä. Pelkään etten halitse sitä tänään vaan aloitan taas mässyttelyn. Olen laihduttanut jo liki 20 kg mutta nyt olen ollut tässä painossa jo liki vuoden ja ei laske millään alaspäin vaikka olen lisännyt liikuntaa ja normaalipäivänä en syö patonkeja vaan oma tekemää kotiruokaa ja mielestäni kohtuudella, seurasin kalorimääriä kiloklubissa.
Kun tiedän miten inhottava olo minulla huomenna on jos sorrun tänään niin en halua sitä itselleni mutta miten ihmeessä kestän tämän illan ajan, en tiedä. Pitäisi kai mennä ulos mutta tuntuu etten jaksa kun olen flunssassa. Helpottaa tämän kirjoitus mutta ei vie sitä 'nälkää' pois.
Ja olen jo aikuinen nainen vaikka ei todella uskoisi :(

4

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3err0r

      ahmi ja oksenna pois

    • beddde

      Miksi syöt valkosipulipatonkia (oletan että ne on juuri niitä kaupan pakastepatonkeja)?? Niissähän on ihan törkeä määrä kaloreita, valkoista jauhoa ja eivät todellakaan pidä nälkää poissa pitkää aikaa.

      Mites jos listaisit mitä kaikkea oikein syöt, jos sinulla on kerta hirveä nälkä? Esim. tee viikon ruokapäiväkirja tänne, kirjoitat aina kun syöt jotain. Ja miten syötkö lainkaan vitamiineja tai juotko tarpeeksi esim. vettä? Monesti se että meillä on jano tai veden tarve saa meidät luulemaan ,että on nälkä.

    • diagnosoitu

      Et sairasta BED:ä, et täytä sen kriteereitä.

    • mmmasnk

      ei ihmekkään jos sul on nälkä ku oot syöny aamul viimeksi :O sun pitää opetella syömää säännöllisesti nii nälkä pysyy poissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe