Mitä nyt olen tietoja keliakiasta ja sen diagnosoinnista lukenut, niin verikokeesta voi saada virheellisen negatiivisen tuloksen, mutta positiivinen tulos merkitsee käytännössä varmaa keliakiaa.
Ja tässä sitten ihmettelenkin, että minkä ihmeen takia koepala vaaditaan myös positiivisen verikoetuloksen saaneilta, kun keliakia tai muutaman vuoden sisään alkava keliakian on käytännössä kuitenkin varma diagnoosi.
Negatiivisen tuloksen verikokeista saaneilta, mutta oirehtivilta koepalan ottamisen vielä ymmärtää mahdollisten virheellisten tlosten takia.
Siis onko kyse vain jostain ihmisten kiusaamisesta, että pitää mennä tähystykseen ja toivoa, ettet tukehdu johonkin letkuun.
Koepalan vaatiminen
1
391
Vastaukset 1
- keliak.jo22v
Jotta voi saada keliakia diagnoosin niin ainoa 100% varma keino varmistua on koepalan otto,veri koe ei sitä ole.Ei kelakaan voi hyväksyä jossittelua vaan myöntää korvauksen(21e/kk) vain koepalasta varmistetun diagnoosin perusteella,tämä on sekä potilaan että yhteiskunnan etu,potilaan etu on 21e korvaus ja varmistus siitä ettet noudata tiukkaa elinikäistä keliakia dieettiä täysin turhaan ja pelastat näin henkesi,lääkärin on myös oltava täysin varma sairastatko keliakiaa vai et vai jotain MUUTA sairautta,lääkärin on pakko tietää jotta hän osaa lääkitä ja hoitaa oikein,verikoe ei ole täysin aukoton systeemi,suolinukka kertoo kaiken
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941365
- 781123
- 49817
- 58752
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste157739- 37668
Mustikat jää metsiin
kun ei thaikut saa lupia tulla ja oman maan työttömät ei viitti metsään mennä. Itse poimin noin 20-30 sangollista kesäi61664Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?85651Me (n & m)
Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T16640Jaakko Kyllönen !
Koettaa viisastella,Kuhmon hoito paikkojen kohtalosta.KYLLÄ SE OLI KOKOOMUS;JOKA ETU NENÄSSÄ EDDUSKUNTA VAALIEHDOKAS TEA24571