Mitä nyt olen tietoja keliakiasta ja sen diagnosoinnista lukenut, niin verikokeesta voi saada virheellisen negatiivisen tuloksen, mutta positiivinen tulos merkitsee käytännössä varmaa keliakiaa.
Ja tässä sitten ihmettelenkin, että minkä ihmeen takia koepala vaaditaan myös positiivisen verikoetuloksen saaneilta, kun keliakia tai muutaman vuoden sisään alkava keliakian on käytännössä kuitenkin varma diagnoosi.
Negatiivisen tuloksen verikokeista saaneilta, mutta oirehtivilta koepalan ottamisen vielä ymmärtää mahdollisten virheellisten tlosten takia.
Siis onko kyse vain jostain ihmisten kiusaamisesta, että pitää mennä tähystykseen ja toivoa, ettet tukehdu johonkin letkuun.
Koepalan vaatiminen
1
327
Vastaukset
- keliak.jo22v
Jotta voi saada keliakia diagnoosin niin ainoa 100% varma keino varmistua on koepalan otto,veri koe ei sitä ole.Ei kelakaan voi hyväksyä jossittelua vaan myöntää korvauksen(21e/kk) vain koepalasta varmistetun diagnoosin perusteella,tämä on sekä potilaan että yhteiskunnan etu,potilaan etu on 21e korvaus ja varmistus siitä ettet noudata tiukkaa elinikäistä keliakia dieettiä täysin turhaan ja pelastat näin henkesi,lääkärin on myös oltava täysin varma sairastatko keliakiaa vai et vai jotain MUUTA sairautta,lääkärin on pakko tietää jotta hän osaa lääkitä ja hoitaa oikein,verikoe ei ole täysin aukoton systeemi,suolinukka kertoo kaiken
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018894- 695855
- 245447
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni465337Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv395182Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h915096- 624583
- 434257
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on543575- 493235