Olen kuullut väitteet, että kissaa ei saa pitää nälässä. Pitääkö paikkansa?
kissan nälkä
5
179
Vastaukset
- Grill
Kysymys on hieman outo ja vaikea. Siis eihän kissaa saa nälässä pitää, mutta jos kissalle tulee ylipainoa sen ruuan saantia pitää säännöstellä. Meidän kissoilla on aina raksuja tarjolla ja heidän paino pysyy kurissa.
Pennuilla ehdottomasti kannattaa pitää raksuja tarjolla aina. Niiden paino saattaa nousta melko paljonkin, mutta sehän on vain suotavaa. Vuoden ikässä painoon pitää alkaa kiinnittää tarkemmin huomiota. - kyllä ei saa
Tarkoitatko ehkä kysymykselläsi sitä, ettei kissaa saa paastottaa? Se pitää paikkansa, toki ei kissaa saa nälässäkään pitää, siitä määrää eläinsuojelulaki.
Paastottamisen kieltäminen johtuu siitä, että paasto lyhyenäkin aiheuttaa kissalle helposti maksavaurioita. - ritva111
Just sitä tarkoitinkin, että kuivaraksuja ja vettä pitää olla aina tarjolla mutta märkäruokaa saa säännöstellä. Märkäruokaa annetaan 1 tai 2 x päivässä vai?
- ruokaa
Ei kuivaruokaa ole pakko olla aina tarjolla jos kissalla on ruoka-ajat. Vettä toki on oltava aina saatavilla ja ruokaakin on tarjottava useamman kerran päivässä riippuen kissan iästä ja kasvuvauhdista.
Se, että kissalla on kuivaruokaa aina saatavilla, voi aiheuttaa lihomisen ja sitä kautta sairauksia. Jos kissa ei ole "pupeltaja" tyyppiä, eli syö huvikseen jos on tylsää jne. ei tuota lihomisen vaaraa ole.
Osa omistajista ei anna ollenkaan kuivaruokaa vaan joko teollista märkäruokaa lihaa tai pelkästään raakaruokaa eli lihoja. Kuivamuonassa on omat riskinsä sen kuivuuden vuoksi sekä lihomisvaaran vuoksi - useimmissa niissä on liikaa hiilihydraattia.
Pennuille annetaan ruokaa 3-4 krt/päivä ja aikuiselle 1-2 krt/päivä.
- ei paastoja
Lyhytkin paasto voi vaurioittaa kissan maksaa pysyvästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1383383Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/772151Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371835- 1281771
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee271714- 1381375
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1111259"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!541176Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441055Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa331017