Onko tuttua

"Se onkin sitten toinen juttu minkä nimisiä ovat ne kosteusvauriorakennuksen tuottamat home-, hiiva- ja sädesienet ja jopa bakteerit, jotka kaikki jopa erikseen tai coctailina aikaansaavat immuunijärjestelmän pillastumisen".
Vuodesta toiseen samoista asioista kinataan. Tehdään tutkimuksia mitkä ei johda yhtään mihinkään.
159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

H_H# 22.6.2011 10:15
"Se onkin sitten toinen juttu minkä nimisiä ovat ne kosteusvauriorakennuksen tuottamat home-, hiiva- ja sädesienet ja jopa bakteerit, jotka kaikki jopa erikseen tai coctailina aikaansaavat immuunijärjestelmän pillastumisen".
Vuodesta toiseen samoista asioista kinataan."

Tutkittua mikrobianalyysitietoa niin TTL- kuin THL- (ex-KTL) proffilla Suomessakin on ollut olemassa jo parisenkymmentä vuotta siitä, että maamme kosteusvauriorakennuksissa altistutaan MAAPERÄMIKROBEILLE, eli eri lajisista homeista. hiivoista ja maaperäbakteereista (sisältää ns. sädesienet) koostuvalle coctailille, jotka kaikki sisältävät allergisoivia valkuaisaineita ja LISÄNÄ myös eri lajin varastopunkit, jotka nekin sisältävät aminohappokoostumukseltaan sukulaisuussuhteessa maaperämikrobeihin olevia valkuaisaineita. Kun ex-KTL on todennut kosteusvauriorakennuksissa olevan myös ameeboja, niin ex-KTL (nyk THL) ei ole VIELÄ viitsinyt selvittää ameebageenien valkuaisainekoostumusta suhteessa muihin maaperämikrobeihin, eli sitä voiko myös ameebavalkuaisaineille allergisoitua.

"Tehdään tutkimuksia mitkä ei johda yhtään mihinkään."

No näyttää Ympäristöministeriömme viime vuoden syksynä perustama Kosteusvaurio- ja hometalkoot-työryhmä saaneen tekniikan tohtori Pirisen johdolla aikaiseksi VAIN sen, että OMAKOTITALO-omistajia, joita on Suomessa noin 1,1 miljoonaa, kaavaillaan PAKOLLISTEN KUNTOTARKASTUSTEN maksumiehiksi, joita tarkastuksia OMAKOTIlaiset joutuisivat LAINSÄÄDÄNNÖN perusteella maksamaan kymmenen vuoden välein. Näin uutisoi maakuntalehtemme tämän viikon maanantaina.
Asunto-osakeyhtiöthän, missä maamme tavikansalaiset suurimmaksi osaksi asuvat, velvoitettiin jo viime vuonna LAILLA tekemään kuntotarkastuksia VIIDEN VUODEN VÄLIAJOIN.
Kun Ympäristöministeriömme aloitti Kuopion yliopistossa parinsadan TALOTERVEYSASIANTUNTIJAN koulutuksen, niin pitäähän Ympäristöministeriön toki saada heidät työllistettyä vaikkapa osakeenomistajien/omakotiomistajien kukkaroista peräisin olevilla euroilla.

Mitä julkisen vallan (valtio, kunnat, seurakunnat) omistamiin kiinteistöihin tulee, niin jokainen mediaa seuraava kansalainen kuin myös noissa kiinteistöissä työskentelevät tietävät, että nimenomaan julkisen vallan omistamissa rakennuksissa KORJAUSVELKAA ON KERTYNYT JO VUOSIKYMMENIÄ, niin Ympäristöministeriömme olisi Pirisen johdolla pitänyt ENSIHÄTÄÄN saada LAINSÄÄDÄNTÖpakotetuksi kuntotarkastukset suoritettavaksi KAIKISSA JULKISEN VALLAN OMISTAMISSA KIINTEISTÖISSÄ ja jatkumona PARIN VUODEN VÄLEIN koskien esim. päiväkoteja-, kouluja-, ammattioppilaitoksia-, ammattikorkeakouluja, yliopistoja, terveyskeskuksia, poliisilaitoksia, työsuojeluviranomaisia, veroviranomaisia, sairaaloita, maanpuolustusorganisaatiotamme jne.

Mitä kosteusvauriorakennusaltistuksesta sairastuneiden työntekijöiden oikeusturvaan, eli tapaturmavakuutuslain kustantamiin korvauksiin tulee koskien elinikäisiä sairauksista johtuvia kustannuksia/ työkyvyn menetystä, niin yksikään STM:n/ Ympäristöministeriömme rahoittama NYKYtutkimus ei tule parantamaan heidän oikeusturvaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


H_H# kirjoitti:

"Se onkin sitten toinen juttu minkä nimisiä ovat ne kosteusvauriorakennuksen tuottamat home-, hiiva- ja sädesienet ja jopa bakteerit, jotka kaikki jopa erikseen tai coctailina aikaansaavat immuunijärjestelmän pillastumisen".
Vuodesta toiseen samoista asioista kinataan. Tehdään tutkimuksia mitkä ei johda yhtään mihinkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu