Asumistuen maksaminen

Kohtuutonta!

Mitä tehdä tilanteessa jossa opiskeleva nainen ja työtön mies (avopari) asuvat samassa taloudessa, molemmilla on oikeus asumistukeen, molempien asumistuet maksetaan miehen tilille ja miehellä on alkoholiongelma ja hän törsääkin molempien asumistukirahat viinaan?
Opiskelevan osapuolen soittaessa Kelaan ja pyytäessä edes omaa osuuttaan asumistuesta omalle tililleen Kelasta sanotaan vaan, että yleinen käytäntö on, että miehen tilille maksetaan. Opiskelija joutuu opintotuestaan ja osa-aikatyön tuloistaan maksamaan molempien osuuden vuokrasta, sillä juoppo työtön käyttää paitsi työttömyyspäivärahansa ja oman asumistukensa myös opiskelevan avopuolisonsa asumistuen viinaan.

Yleensähän asiasta kuin asiasta vaaditaan mustaa valkoisella todiste, että asia on kuten väitetään olevan, mutta millä puolison alkoholiongelman todistaa? Vuokranantaja ei vaadi asumistukia omalle tililleen sillä opiskelija maksaa oman osuutensa vuokrasta vuokranmaksupäivänä kuten pitääkin ja työttömän osuuden vuokranantaja perii lähettämällä maksumuistutuksen maksamattomista vuokrista, jotka opiskelija maksaa omasta pussistaan kun ei halua menettää kattoa päänsä päältä. Alkoholiongelmainen työtön ei missään nimessä anna asumistukia suoraan vuokranantajan tilille maksettaviksi sillä haluaa käyttää asumistuet viinaan.

Tällä tositapahtumiin perustuvalla esimerkkitapauksella en suinkaan tarkoita että kaikki työttömät olisivat juoppoja, mutta kyseinen työtön oli.

Kysymys ei luojan kiitos enää itseäni koske, mutta kysympä kuitenkin.

4

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee näin

      Heitä mies mäelle,ota sellainen ukko,kellä on rahaa.

    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi. Vastaan sinulle, vaikka keskitymme tällä palstalla työttömyysetuutta käsitteleviin kysymyksiin. Käsitin tilanteen niin, että opiskeleva nainen saa opintotuen asumislisää ja työtön mies yleistä asumistukea? Jos on näin, että heillä on erilliset tuet, nainen voi muuttaa omat etuudet tulemaan omalle tililleen ilmoittamalla Kelaan tilinumeronsa. Muutoksen voi tehdä osoitteessa

      www.kela.fi/asiointi

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

      • Tiedonhaluinen.

        Entä mitä tehdä jos molemmat ovat työttömänä ja saavat yleistä asumistukea, joka maksetaan ryyppäävän miehen tilille ja nainen joutuu työttömyyspäivärahoistaan maksamaan molempien osuuden vuokrasta? Voiko nainen tällöin esim. ohjata oman osuutensa asumistuesta suoraan vuokranantajan tilille vai meneekö molempien asumistuki kaikesta huolimatta automaattisesti miehen tilille ellei mies suostu asumistukien maksuun suoraan vuokranantajalle?


    • kela

      Hei,

      Yleinen asumistuki on ruokakunnan yhteinen tuki ja maksetaan yhdelle ruokakuntaan kuuluvista henkilöistä. Asumistuki voidaan maksaa myös vuokranantajan tilille, jos asiakas niin haluaa.

      Yleiseen asumistukeen liittyvissä kysymyksissä voit olla yhteydessä Kelan Asumisen tuet palvelunumeroon 020 692201.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      59
      9437
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      136
      7154
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6652
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      180
      4987
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      171
      4779
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      98
      3543
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2451
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2328
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2283
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2097
    Aihe