katkaista kun tulevat meidän rajan ylitse.Vai voiko omistajalta vaatia koko puiden kaatoa kun varjostavat meidän pihaa niin ettei edes nurmikko kasva.Ja jos naapuri ei suostu mitään tekemään niin kuka on se joka määrää tämän ja kuka korvaa jos joudumme sen vieraalla tettämään.
Saako puun oksia
saiskos aurinkoakin
8248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saa katkaista, mutta vain oksat ja juuret. Ensin täytyy pyytää naapuria kuitenkin itse se tekemään. Jos hän ei tee, niin vasta sen jälkeen.
Koska kyse on sallitusta itseavusta, niin korvauksia ei voi naapurilta hakea.
8 §
Se, jolle oman tahi nautintaoikeudella hallitsemansa maan käyttämisessä johtuu haittaa naapurin alueelta tunkeutuvista juurista, olkoon oikeutettu ottamaan ne pois. Sama olkoon laki sieltä ulottuviin oksiin nähden, ellei omistaja kohtuullisessa ajassa siihen kehoituksen saatuaan niitä poista.
Kuinka korkealta ne oksat saa katkaista koska on kyse erittäin suurista kuusista.Nämä kuusen kävytkin tulevat meidän tontille, niin kuuset ovat aivan rajalla. olemme jo suullisesti asiasta huomauttaneet mutta ei ole mitään vielä tapahtunut.Juuret ovat aikas isoja jos ne moottorisahalla katkaisee taitaa kaatua puut meidän tontille
Myöskin eläimen saa tappaa jos tulee aidatun oman alueen sisälle (kissa tai koira).
Isä joskus sanoi, kun oli joku koira kiipeilemässä, tai kissa, joku kuitenkin, sanoi suoraan isännälle: "jos tuo eläin vielä alkaa hyppimään aidan yli ja kakkimaan ja pissimään tänne, annan sille lähdöt".
Näin on.
Isä sanoi naapurin isännälle näin.
Ei saa tappaa, mutta voi soittaa rankkurin ottamaan ne kiinni.
Oksat ja juuret saa katkaista vain rajalinjaa pitkin ei senttiäkään naapurin puolelta. Kannattaa tehdä kirjallinen huomautus ja ottaa toiseen kappaleeseen naapurilta allekirjoitus. Nyt olisi ollut sopivan puuskittainen tuuli koko puusta eroon päästmiseksi ja jos katkot omalta puoletasi juuret helpommin se puu naapuriin päin kaatuu.
Kiitos neuvoista.On onneksi tulossa syysmyrskyt avuksi.
Tuossa ap:n tapauksessa haittaa ei niinkään ole juurista vaan oksista. Jos juurista ei ole haittaa, niin ei niitä saa katkoa.
Naapurin puolelle ulottuvat oksat voi pyytää nappurin poistamaan. Mutta siihen se sitten jääkin. Ei niitä kuusia saa varjon muodostumisen takia pois. Ei kai teidän tontti niin pieni ole, että muutama kuusi varjostaa sen kokonaan?