Kansallissosialismi ja luonnonsuojelu

Elämänsuojelija 88

[ Artikkeli on kopioitu suoraan SVL:n verkkojulkaisusta, Kansallisesta Vastarinnasta ]

-----

Länsimaalaisessa nyky-yhteiskunnassa tietyt järjestöt ovat pyrkineet, ja jossain määrin siinä valitettavasti onnistuneet, rakentamaan itselleen eräänlaisen yksinoikeuden liittyen eläimiin sekä luonnonsuojeluun.



Suomessa on olemassa tällä hetkellä erilaisia yhdistyksiä ja puolueita, jotka ovat kertomansa mukaan omistautuneet edellä mainituille asioille. Osa kyseisistä organisaatioista ajaa suoraan luonnonsuojelun ja eläintenoikeuksien periaatteita, kun taas osa tekee sitä vain näennäisesti. Näitä molempia kuitenkin yhdistää se, että ne joko luontoasioiden sivussa tai yhdistyksestä riippuen koettavat päätoimisesti edistää monikulttuurisuutta sekä ”seksuaalivähemmistöjen” asiaa.

Suomen johtava ympäristösuojelulle omistautunut puolue on Vihreä liitto r.p.

Tässä sitaatti heidän kotisivuiltaan kirjoituksesta ”Vihreät & maahanmuuttajat”: ”Monikulttuurisuus ja suvaitsevaisuus ovat A ja O niin työelämässä kuin kouluissakin. Maahanmuuttajien työllistymistä hidastavat epäluuloiset asenteet työhönotossa ja työpaikoilla. Koulun ilmapiiri luo pohjan suvaitsevaisille asenteille.”

Puolueen mielestä monikulttuurisuuspropagandaa täytyy levittää niin työpaikoilla kuin kouluissakin.

Toinen lainaus heidän sivuillaan julkaistusta artikkelista “Vihreät & tasa-arvo”: "Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt eivät ole tasavertaisia heteroseksuaalien kanssa lain edessä. Parisuhde- ja adoptiolainsäädäntö tuleekin saada pikaisesti korjattua tasa-arvoiseksi.”

Puolue ajaa adoptio-oikeutta seksuaalisiin vähemmistöihin kuuluville.

Yksi Suomen johtavista eläintensuojelulle omistautuneista järjestöistä on Oikeutta Eläimille. He ehkä ajavat omaa asiaansa tehokkaammin kuin Vihreät. Vaikka OE on viime aikoina saanut paljon hyvää aikaan, kuten esimerkiksi tuonut julkisuuteen suomalaisilla turkistarhoilla tapahtuvia räikeitä väärinkäytöksiä, pyrkivät hekin edistämään monikulttuurisuudelle perustuvaa sateenkaari-ajattelutapaa. Tosin ehkä hieman epäsuorasti verrattuna Vihreisiin, mutta rivien välistä tuleva viesti on selvä. Kotisivuillaan he painottavat, että ”OE ei hyväksy muun muassa sukupuoleen, ihonväriin, ikään tai seksuaaliseen suuntautumiseen perustuvaa syrjintää.”

Mitä tekemistä näillä asioilla on luonnonsuojelun tai eläinoikeuksien kanssa? Allekirjoittaneen vastaus, johon on helppo yhtyä, on EI MITÄÄN.

Mikä ideologia sitten tarjoaisi henkisen kodin tervejärkiselle suomalaiselle nuorelle, jota kiinnostaa luonnon puolesta toimiminen? Nuorelle, joka tahtoo, että luonnonvarojen säilyvyys turvataan myös tuleville sukupolville? Nykyistä ajattelumallia kyseenalaistavana hän ei välttämättä haluaisi tukea rotujen sekoittumista sen enempää kuin ajatusta siitä, että lapsi joutuisi kasvamaan perheessä, jossa olisi esimerkiksi kaksi isää. Niinpä hän ei ole tervetullut Vihreisiin, kuten ei muihinkaan vastaaviin organisaatioihin. Eikä hän välttämättä kokisi halua kuulua näihin.

Mistä sitten löytyisi samoin ajattelevia?

Kansallissosialismi on maailmankatsomus, jonka ydin on luonto ja luonnollisuus. Juuri luonnosta syntyykin kansallissosialismin periaatteet niin rodullisesta itsesäilytyksestä, kapitalistisen kulutusyhteiskunnan vastustamisesta, kuin myös perhearvoista ja luonnon koskemattomuuden vaalimisesta sekä eläinten kunnioittamisesta.

Viimeisenä mainitusta sanottakoon vielä sen verran, että Kolmannessa valtakunnassa säädettiin historian tiukimmat eläinsuojelulait. Tulevaisuuden kansallissosialistisessa yhteiskunnassa ei esiinny materialismia, luonnon tuhoamista, rotujen sekoittamista tai lyhytnäköistä länsimaista elämäntapaa. Siellä ei myöskään pääsääntöisesti suosittaisi Eurooppaan miekalla tuotuja vierasperäisiä uskomuksia, vaan paremminkin vaalittaisiin omien esi-isien perintöä.

Kansallissosialismin ideologia on kokonaisvaltainen. Se ei keskity vain yhteen teemaan, vaan kaikki edellä mainitut asiat ovat osa sitä. Sen voisi sanoa kattavan kaikki elämän osa-alueet. Kun kansallissosialisti sanoo taistelevansa maailmankatsomukseensa perustuvan yhteiskunnan luomisen puolesta, se tarkoittaa paljon muutakin, kuin pelkkää monikulttuurisuuden vastustamista. Se tarkoittaa taistelua luonnollisen yhteiskunnan puolesta.

Vastaus kysymykseeni siitä, mikä ideologia tarjoaa henkisen kodin tervejärkiselle suomalaiselle nuorelle, tulee olemaan KANSALLISSOSIALISMI.

9

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simppeliä hommaa

      Aika heikko provo. Ei luonnonsuojelu ja ylipäätään ympäristön säilytäminen puhtaana ihmisen tuhoilta tarvitse mitään ismiä taakseen.

      • Värikuuro

        Tuossa olet oikeassa. Meillähän suuri yleisö tänäänkin leimaa ismiksi ja henkilöi pyrkimykset luonnon säilyttämiseksi. Esimerkkinä tuo pirullisen onnistunut piipertäjät-nimitys.
        Esittäisin ehdotuksenani radikaalin tiedon lisäämisen. Tehtäköön kansanpainos ekologian pääprinsiipeistä helppotajuiseen muotoon. Se kulukoon syvien rivien käsissä ja saakoon paikkansa hyllyssä sen toisen kirjan, Bilteman katalogin vieressä.


      • ereir

        totta puhut. suoraan sanottuna perseestä tuo aloitus


    • Sophie Scholl

      No jaa, Hitler oli kyllä kasvissyöjä mutta samaan aikaan käynnisti mm. laajoja suonkuivatus- ja moottoritiehankkeita. Eli mistään luonnon monimuotoisuuden suojelusta ei puhettakaan...Liikkeen idealistit (ainakin alkuvuosina) kyllä ihannoivat yksinkertaista ja luonnonläheistä maalaiselämää, mutta kun motto samaan aikaan oli "lisääntykää ja täyttäkää maa (myös naapurimaat)" niin ei se ihan kestävää kehitystä ollut...

      Natsien äitiyden ihannointi oli pelkkää rodunjalostusta varten suunniteltua propagandaa. Äitikulttia ylläpidettiin niitä varten, jotka eivät kestäneet sitä, mitä kolmannessa valtakunnassa tosiasiassa tapahtui. Todellisuudessa naisen osa oli olla pelkkä synnyttäjä, lapset otettiin jo pieninä Hitler Jugendin kasvatettaviksi eli se siitä perhekeskeisyydestä...

      Ylipäänsä koko systeemi perustui kaiken kattavaan sensuuriin, propagandaan ja poliisivaltioon eli ei taitaisi enää onnistua...

      • Anonyymi

        Hitler olikasyöjä ja tiehankkeet käynnisti jo Wilhelm-vainaa (muistaakseni), jostain syystä niistä aina annetaan kunnia H:lle. Muuten olet oikeassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hitler olikasyöjä ja tiehankkeet käynnisti jo Wilhelm-vainaa (muistaakseni), jostain syystä niistä aina annetaan kunnia H:lle. Muuten olet oikeassa.

        siis sekasyöjä.


    • Anonyymi

      Vihreä siirtymä pilaa Suomen vesistöt, ellei haitallisille aineille ole selkeitä rajoja jätevesipäästöissä.

      Suomeen on syntymässä uutta ja entistä suurempaa Vihreän siirtymän teollisuutta, joiden vaikutukset vesistöihin ovat merkittävät. Jätevesipäästöjä aiheuttavat erityisesti akkumateriaalitehtaat ja metallimalmikaivokset. Suomen lainsäädäntö ei ole ajan tasalla. Tästä seuraa haitallisia ympäristövaikutuksia ja vesien tilan heikentymistä. Selkeät raja-arvot jätevesissä ovat kaikkien etu. Reunaehdot selkeyttävät myös kaivos- ja akkuteollisuuden päätöksiä aloittaa liiketoiminta Suomessa. Lainsäädännöstä puuttuu jätevesipäästöjen osalta keskeisiä haitta-aineiden raja-arvoja. Raja-arvot tarvitaan sulfaatille ja ksantaateille. Sulfaatin raja-arvo tulee olla erikseen sisävesille ja murtovedelle. Valtioneuvoston asetus vesiympäristölle vaarallisista ja haitallisista aineista on vuodelta 2006, joten asetus liitteineen tulee päivittää pikimmiten.
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14462

    • Anonyymi

      Höö, siis mitävitua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      191
      12902
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6666
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      150
      6302
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4592
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      62
      4149
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    8. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      3951
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3852
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      91
      3607
    Aihe