Miten hemmetissä Inkoon/Barösundin Elisaaren lahteen ajetaan? Kartalla on parikin vaihtoehtoa; pienen saaren itä- tai eteläpuolelta kohti kaislikkoa ja kapeaa ränniä. Kartassa on merkitty vettä vain metri, mutta mulla köli huitoo lähes 1,9 metrissä. Auttakee, tahtoo käydä edes katsomassa. En ole koskaan nähnyt kenenkään menevän sinne, joten en ole voinut seurata.
Miten Elisaareen?
Eväköli
167534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Siitä juuri pienen saaren takaa vihreältä kepiltä kääntyen kaislikko suhisten sinne ränniin. Ekalla kerralla arveluttavan näköinen reitti, mutta vettä riittää mainiosti parin metrin syväyksille ja enemmällekin.
Eka kapeikko kannattaa ajaa keskeltä ja kääntyä itään etelästä koukaten. Sisäkurvissa on vettä vain 1,4 m. Tosin mutaa.
Jos tarkoitat pientä saarta, jonka koordinaatit 59 59,14 23 53,87, niin voit mennä sen itäpuolelta aivan hyvin. Minulla on syväys 1,8 enkä ole koskaan edes meinannut jäädä kiinni Elisaareen mennessä. Elisaareen väylä on joskus aikoinaan ruopattu n. 3 m syvyiseksi, mutta on ilmeisesti nykyään hieman täyttynyt. Ainoa paikka missä voi mutaa löytää, on kun käännytään kohti itää. Tuolloin kannatta ajaa lähempänä eteläreunaa.
Siellä on käynyt myös kuunari Helena, itse näin Elisaaressa viime kesänä varmaan n. 46-jalkaisen ruotsalaispaatin.
Pitääpä mennä käymään. Kiitos neuvoista!
Viime kesänä kuulin sen lossirannan huoltiksen (Esson?) äijältä, että rannassa on käynyt veneitä, joissa on 2,4 metrin syväys. Ja itsekin olen tosiaan nähnyt varmaan tuollaisia 45 veneitä. Tosin veneen pituus ei läheskään aina kerro sen kolistä..
Ongelmitta sinne pääsee vaikka kaiku näyttää 1,3 välillä ja syväystä meilläkin 2,1- eka kerralla hirvitti ja edelleenkin mieluummin ajelee niin, ettei kattele kaikua . Maisemat on kauniit,voi keskittyä niihin.
tässä jo tulikin, mutta kertokaa nyt miksi sinne pitää mennä? Olen muutaman kerran siellä käynyt ja aina ihmetellyt paikan suosiota. Sehän muistuttaa lähinnä kuivanmaan campingaluetta jossa ei ole nimeksikään vesialuetta.
Luontopolku voi olla mukava joskus keväällä tai syksyllä ja paikkahan on varma suoja hirmumyrskyllä. Muuta hyvää en keksi.
Kuulemma Pertti Dunckerkin on siellä käynyt, taitaa siinä Elisaaressa jotain olla...
Jos näin ajattelee, voi hyvin pysyä kotonakin. Nämä käyntisatamista ja muistakin asioista pitämiset ja inhoamiset kun ovat aina yksilöllisiä ja makuasioita. Elisaaren kohdalla vain tuota pitämistä on ilmeisesti runsaastikin, kun ajattelee sitä veneiden määrää, mikä siellä kesäisin käy. Olemme käyneet lapsemme kanssa Elisaaressa vuosien ajan, kun siellä on ollut lampaita, hyvät saunat, mukava hiekkaranta, hyvät rantautumispaikat, suojaisa satama, mukava reitti ajella sisään, rantakioskissa karkkia, jätskiä, limpsaa, kahvia, munkkeja, jne., mukava saaren isäntä, kaunista luontomaisemaa, kehittyvät palvelut (nykyisin jo suihkutkin), edullinen yöpyminen, sähköt, vedet... Tässä "muutamia" meille kelpaavia syitä mennä Elisaareen tänäkin kesänä. Se on myöskin aina "pakollinen" ja perinteinen etappi lomareissullamme, kun menemme länteen päin. Näistä mainitsemistani asioista ei sinun tarvitse pitää, jääpähän silloin yksi venepaikka vapaaksi sellaiselle, joka näitä asioita arvostaa. Hyvää kesää silti, vaikka et menisi minnekään, sillä jossain kotisataman ulkopuolellahan voi olla ihan karmeeta.
PS. Mitä erikoista siinä on, että Pertti Duncker on käynyt Elisaaressa?
Vastasit aika hyvin ihmettelyyni, nyt ymmärrän.
Monissa paikoissa jossa se Pertti on veneellään käynyt on jotain erikoista, Elisaari on mielestäni poikkeus joten onhan se sittenkin erikoista.
Onko tämä Elisaari sama kuin Älgö?
Satama löytyy Älgsjön eteläpuolelta kapean reitin takaa. KKJ 59 58,7 23 54,6
Idästä tultaessa Röngrundin loiston ohi, Stångholmenin jälkeen etelään
Mörholmenin ja Bråtaholmin välistä,Klevholmin ohi Göleen jossa satama
sijaitsee.
Lännestä tultaessa Barösundin ja Mörholmenin ohi,
ennen Stångholmenia etelään jne.
Dunckerin oman lehtijuttunsa mukaan hänkin eksyi lehmien sekaan kun ei heti löytänyt oikeaa reittiä sinne. Ei se silti maailman vaikein paikka ole löytää.
rannassa ollaan kiltisti, eikä kusta mereen tai lasketa septitankkeja tyhjiksi.
Sen lisäksi, että se ne alkavat haista, pilaavat ja rehevöittämät ympäristöä, samentavat vettä jne. niin pissat ja kakat bakteereineen ovat myös terveysriski mm. lahdessa uiville lapsille.
Tere, oon seilaamassa porukalla lännestä Helsinkiä kohti. Jos aika käy tiukoille, hyppään julkisiin ja tulen autolla (tms) loppumatkan. Osaatteko neuvoa? Tai suositella jotain muuta paikkaa välillä Hanko-Hesa josta pääsisi maanteitse pois...