Ostin Pohjois-Helsingistä 90 neliöisen 3h k rivarinpätkän aika tarkalleen kaksi vuotta sitten. Tilanne kesällä 2009 oli se, että Suomi oli ajautumassa "lamaan", asuntokauppa seisoa ja pankkienkin rahahanat olivat vähän tiukemmalla kuin ennen sitä tai sen jäljeen. Pitkään asiaa pohdittuani päädyin maalmanlopun ennustuksista huolimatta sijoittamaan ensiasuntoon ja astumaan velkavangin helvetillisen maailmaan.
Kauppahinta toukokuussa 2009 oli 205t€. Myin asunnon pois nyt kesäkuun alussa, ensimmäisen näytön jälkeen, hintaan 285t€. Ilman välittäjää tottakai.
80 tonnia puhdasta käteen kahden vuoden asumisesta, kyllä tässä velkavangin elämässä hyviäkin puolia on!
Romahdus tuli ja vei..
4
120
Vastaukset
- Totta.,.,.,
Vaan miksi et ostanut ajoissa, olisit tehnyt kunnollisen tilin.
tuohan ei tee kuin 80 tonnia miinus kulut ja rempat.
Alle 40 tonnia vuosi. - entä nyt
Et sitten malttanu odottaa muutamaa kuukautta että olisit säästynyt myyntivoittoveron maksulta?
Lopetitko asumisen vai meinaatko ostaa uuden asunnon tilalle?- Kuilu kasvoi
"Et sitten malttanu odottaa muutamaa kuukautta että olisit säästynyt myyntivoittoveron maksulta?"
Opettele vaikka alkuun kuukaudet ennen kuin avaat seuraavan kerran suusi.
"Lopetitko asumisen vai meinaatko ostaa uuden asunnon tilalle? "
Varmaan muuttaa seinänaapuriksesi vuokralle. Muista olla meluamatta ja grillailematta.
- Velkavanki
Rahat sijoitan viisaasti itseeni: sapattivuosi, matka maailman ympäri ja silikonipakarat sekä kohtalainen määrä juopottelua. Loput rahat menee tuhlaukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626067Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813606Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242731- 212219
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402175Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85128281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 281165