Miksei piratismia saada kuriin?

ihmettelen...

Mikä ihme siinä mättää. Joskus joku tyyppi sanoi että varmaan kymmenet tai sadat miljoonat ihmiset ympäri maailman lataa piraattikamaa ja Suomessakin tulee vähän semmonen ilmapiiri esim. nuorien keskuudessa että se on ihan normaalia, "kaikkihan sitä tekee" ja silleen ja että "no ei siitä nyt kiinni jää vaik laitonta onkin".

Eihän sen pitäisi vaikeeta olla jäljittää tietokone johon torrentti on ladattu joten mikä mättää? Olen kyllä nähnyt joskus uutisissa jotain tapauksia, joissa joku on tuomittu tekijänoikeusrikkomuksista eli juuri laittomasta jakamisesta eli piraattikaman latailusta laittomana. Mikä hemmetti siinä siis on että niitä ei saada kiinni, ja että tämmönen piratismille positiivinen ilmapiiri on vallitseva ja piraattipuolueitakin on jo olemassa ties missä.

9

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk

      paha jutu

    • muoviklasi

      "...jäljittää tietokone johon torrentti on ladattu joten..."

      Suomessa vain jakaminen on laitonta, ei lataaminen.

      "...joku on tuomittu tekijänoikeusrikkomuksista eli juuri laittomasta jakamisesta eli piraattikaman latailusta laittomana."

      Ööö, tota...miten se ny' olikaan..:))))

      • Jakaminen On...!!.

        Yleensä kun lataa,niin joutuu myöskin laittomasti jakamaan!.


    • Kop Kop

      Korjaus: myös lataaminen on laitonta Suomessa. Ja esim. BitTorrentia käyttäessä lataaja automaattisesti myös jakaa tiedostoja eteenpäin.

      Kyllä piraatteja jää joka kuukausi useita kiinni Suomessakin. He saavat siitä kirjeen kotiinsa, jossa velvoitetaan maksamaan oikeudenhaltijoille korvauksia.

      Ja kyllä esim. uusi hallituksemme ja EU ovat täysin piratismin poistamisen kannalla, joten eiköhän tämän vuosikymmenen aikana ole isoja muutoksia luvassa.

      • snytt

        "Korjaus: myös lataaminen on laitonta Suomessa. "

        Korjauksen korjaus: suomessa kansalainen saa tallentaa
        kaikkea muuta paitsi lapsipornoa.

        "Kyllä piraatteja jää joka kuukausi .....kirjeen kotiinsa, jossa velvoitetaan ..."

        Voi hellanlettas sentään:)))


    • No se johtuu siitä, että piratismin estäminen edellyttäisi todella kaikenkattavan valvontasysteemin rakentamista. Vallanpitäjät eivät tällaiseen halua lähteä, sillä länsimaisissa demokratioissa vallanpitäjänä oleminen on loppujen lopuksi mukavampaa kuin diktatuurimaissa. Ei tarvitse koko ajan pelätä salamurhia, väkivaltaisia kansannousuja, jne, jne.

    • 29

      Tietääkseni piraatteja jääkin välillä kiinni, jossain digitoday.fi:n artikkelissa oli joskus juttu jossa sanottiin että joku järjestö TTVK tai mikä lie, lähetti vuoden aikana yli 50 hakemusta poliisille tai oikeudelle, jotta ne saisi tietoon laittoman lataajan IP-osoitteen ja henkilötiedot, eli sakkoja taisi tulla.

      Sitä vaan ihmettelen miksei näitä hakemuksia tai tällasia tule satoja tuhansia vuosittain. Miksi vain muutama valittu tapaus tuomitaan kerran sata tuhatta muutakin voisi tuomita. Varmaan jotain arpapeliä harrastavat poliisissa kun ei resurssit riitä satojentuhansien piraattien nappaamiseen. 9_9

    • ngjwush

      Piratismi saadaan kuriin sitten kun on tarjolla vastaavat tai paremmat lailliset palvelut. Mutta sehän ei rahan-ahneille ja vanhanaikaisille firmoille käy vaan pitää vanhentuneilla bisnesmalleilla vääntää.

      Unelmana palvelu missä olisi kaikki maailman filmit ja tv-sarjat kuukausimaksulla... mutta sitä joutunee odottamaan vielä pitkään.

      • piittaamattomuus. ..

        Kaikkea ei voi valitettavasti saada ilmaiseksi lain rikkomisesta jää ennemmin ta i myöhemmin kiinni (joka on jo monesti huomattu ja todettu).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2368
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2048
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2007
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1718
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1682
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      167
      1381
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      191
      1312
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1186
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      992
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe