Mikä ihme siinä mättää. Joskus joku tyyppi sanoi että varmaan kymmenet tai sadat miljoonat ihmiset ympäri maailman lataa piraattikamaa ja Suomessakin tulee vähän semmonen ilmapiiri esim. nuorien keskuudessa että se on ihan normaalia, "kaikkihan sitä tekee" ja silleen ja että "no ei siitä nyt kiinni jää vaik laitonta onkin".
Eihän sen pitäisi vaikeeta olla jäljittää tietokone johon torrentti on ladattu joten mikä mättää? Olen kyllä nähnyt joskus uutisissa jotain tapauksia, joissa joku on tuomittu tekijänoikeusrikkomuksista eli juuri laittomasta jakamisesta eli piraattikaman latailusta laittomana. Mikä hemmetti siinä siis on että niitä ei saada kiinni, ja että tämmönen piratismille positiivinen ilmapiiri on vallitseva ja piraattipuolueitakin on jo olemassa ties missä.
Miksei piratismia saada kuriin?
9
267
Vastaukset
- jk
paha jutu
- muoviklasi
"...jäljittää tietokone johon torrentti on ladattu joten..."
Suomessa vain jakaminen on laitonta, ei lataaminen.
"...joku on tuomittu tekijänoikeusrikkomuksista eli juuri laittomasta jakamisesta eli piraattikaman latailusta laittomana."
Ööö, tota...miten se ny' olikaan..:))))- Jakaminen On...!!.
Yleensä kun lataa,niin joutuu myöskin laittomasti jakamaan!.
- Kop Kop
Korjaus: myös lataaminen on laitonta Suomessa. Ja esim. BitTorrentia käyttäessä lataaja automaattisesti myös jakaa tiedostoja eteenpäin.
Kyllä piraatteja jää joka kuukausi useita kiinni Suomessakin. He saavat siitä kirjeen kotiinsa, jossa velvoitetaan maksamaan oikeudenhaltijoille korvauksia.
Ja kyllä esim. uusi hallituksemme ja EU ovat täysin piratismin poistamisen kannalla, joten eiköhän tämän vuosikymmenen aikana ole isoja muutoksia luvassa.- snytt
"Korjaus: myös lataaminen on laitonta Suomessa. "
Korjauksen korjaus: suomessa kansalainen saa tallentaa
kaikkea muuta paitsi lapsipornoa.
"Kyllä piraatteja jää joka kuukausi .....kirjeen kotiinsa, jossa velvoitetaan ..."
Voi hellanlettas sentään:)))
No se johtuu siitä, että piratismin estäminen edellyttäisi todella kaikenkattavan valvontasysteemin rakentamista. Vallanpitäjät eivät tällaiseen halua lähteä, sillä länsimaisissa demokratioissa vallanpitäjänä oleminen on loppujen lopuksi mukavampaa kuin diktatuurimaissa. Ei tarvitse koko ajan pelätä salamurhia, väkivaltaisia kansannousuja, jne, jne.
- 29
Tietääkseni piraatteja jääkin välillä kiinni, jossain digitoday.fi:n artikkelissa oli joskus juttu jossa sanottiin että joku järjestö TTVK tai mikä lie, lähetti vuoden aikana yli 50 hakemusta poliisille tai oikeudelle, jotta ne saisi tietoon laittoman lataajan IP-osoitteen ja henkilötiedot, eli sakkoja taisi tulla.
Sitä vaan ihmettelen miksei näitä hakemuksia tai tällasia tule satoja tuhansia vuosittain. Miksi vain muutama valittu tapaus tuomitaan kerran sata tuhatta muutakin voisi tuomita. Varmaan jotain arpapeliä harrastavat poliisissa kun ei resurssit riitä satojentuhansien piraattien nappaamiseen. 9_9 - ngjwush
Piratismi saadaan kuriin sitten kun on tarjolla vastaavat tai paremmat lailliset palvelut. Mutta sehän ei rahan-ahneille ja vanhanaikaisille firmoille käy vaan pitää vanhentuneilla bisnesmalleilla vääntää.
Unelmana palvelu missä olisi kaikki maailman filmit ja tv-sarjat kuukausimaksulla... mutta sitä joutunee odottamaan vielä pitkään.- piittaamattomuus. ..
Kaikkea ei voi valitettavasti saada ilmaiseksi lain rikkomisesta jää ennemmin ta i myöhemmin kiinni (joka on jo monesti huomattu ja todettu).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662368Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822048Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452007Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301718Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1151682Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1671381Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1911312Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251186En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9992- 80991