Miksei piratismia saada kuriin?

ihmettelen...

Mikä ihme siinä mättää. Joskus joku tyyppi sanoi että varmaan kymmenet tai sadat miljoonat ihmiset ympäri maailman lataa piraattikamaa ja Suomessakin tulee vähän semmonen ilmapiiri esim. nuorien keskuudessa että se on ihan normaalia, "kaikkihan sitä tekee" ja silleen ja että "no ei siitä nyt kiinni jää vaik laitonta onkin".

Eihän sen pitäisi vaikeeta olla jäljittää tietokone johon torrentti on ladattu joten mikä mättää? Olen kyllä nähnyt joskus uutisissa jotain tapauksia, joissa joku on tuomittu tekijänoikeusrikkomuksista eli juuri laittomasta jakamisesta eli piraattikaman latailusta laittomana. Mikä hemmetti siinä siis on että niitä ei saada kiinni, ja että tämmönen piratismille positiivinen ilmapiiri on vallitseva ja piraattipuolueitakin on jo olemassa ties missä.

9

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk

      paha jutu

    • muoviklasi

      "...jäljittää tietokone johon torrentti on ladattu joten..."

      Suomessa vain jakaminen on laitonta, ei lataaminen.

      "...joku on tuomittu tekijänoikeusrikkomuksista eli juuri laittomasta jakamisesta eli piraattikaman latailusta laittomana."

      Ööö, tota...miten se ny' olikaan..:))))

      • Jakaminen On...!!.

        Yleensä kun lataa,niin joutuu myöskin laittomasti jakamaan!.


    • Kop Kop

      Korjaus: myös lataaminen on laitonta Suomessa. Ja esim. BitTorrentia käyttäessä lataaja automaattisesti myös jakaa tiedostoja eteenpäin.

      Kyllä piraatteja jää joka kuukausi useita kiinni Suomessakin. He saavat siitä kirjeen kotiinsa, jossa velvoitetaan maksamaan oikeudenhaltijoille korvauksia.

      Ja kyllä esim. uusi hallituksemme ja EU ovat täysin piratismin poistamisen kannalla, joten eiköhän tämän vuosikymmenen aikana ole isoja muutoksia luvassa.

      • snytt

        "Korjaus: myös lataaminen on laitonta Suomessa. "

        Korjauksen korjaus: suomessa kansalainen saa tallentaa
        kaikkea muuta paitsi lapsipornoa.

        "Kyllä piraatteja jää joka kuukausi .....kirjeen kotiinsa, jossa velvoitetaan ..."

        Voi hellanlettas sentään:)))


    • blaah

      No se johtuu siitä, että piratismin estäminen edellyttäisi todella kaikenkattavan valvontasysteemin rakentamista. Vallanpitäjät eivät tällaiseen halua lähteä, sillä länsimaisissa demokratioissa vallanpitäjänä oleminen on loppujen lopuksi mukavampaa kuin diktatuurimaissa. Ei tarvitse koko ajan pelätä salamurhia, väkivaltaisia kansannousuja, jne, jne.

    • 29

      Tietääkseni piraatteja jääkin välillä kiinni, jossain digitoday.fi:n artikkelissa oli joskus juttu jossa sanottiin että joku järjestö TTVK tai mikä lie, lähetti vuoden aikana yli 50 hakemusta poliisille tai oikeudelle, jotta ne saisi tietoon laittoman lataajan IP-osoitteen ja henkilötiedot, eli sakkoja taisi tulla.

      Sitä vaan ihmettelen miksei näitä hakemuksia tai tällasia tule satoja tuhansia vuosittain. Miksi vain muutama valittu tapaus tuomitaan kerran sata tuhatta muutakin voisi tuomita. Varmaan jotain arpapeliä harrastavat poliisissa kun ei resurssit riitä satojentuhansien piraattien nappaamiseen. 9_9

    • ngjwush

      Piratismi saadaan kuriin sitten kun on tarjolla vastaavat tai paremmat lailliset palvelut. Mutta sehän ei rahan-ahneille ja vanhanaikaisille firmoille käy vaan pitää vanhentuneilla bisnesmalleilla vääntää.

      Unelmana palvelu missä olisi kaikki maailman filmit ja tv-sarjat kuukausimaksulla... mutta sitä joutunee odottamaan vielä pitkään.

      • piittaamattomuus. ..

        Kaikkea ei voi valitettavasti saada ilmaiseksi lain rikkomisesta jää ennemmin ta i myöhemmin kiinni (joka on jo monesti huomattu ja todettu).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      173
      4152
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      78
      2685
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      72
      2159
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2011
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      16
      1903
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1763
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1743
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    10. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      12
      1537
    Aihe