Tontin/kiinteistön verotus

pt----78

Kertokaas ihmiset miten tämä verotusasia Suomessa menee.
Koska kiinteistä muuttoo tontista "rakennukseksi" verotusmielessä.

a) Kun taloon on muutettu ( muuttokatselmus läpäisty)
b) Vai, kun loppukatselmus on läpäisty ja rakennus on lopullisessa kunnossa.

Voiko suomessa kikkaiilla "etelänmaiden" tapaan jättämällä harjateräkset pystyyn katolle hamaan tappiin asti, ja välttää näin kovempaa verotusta.

No täällä meillähän tulee rakennusluvan umpeutumisen takia jo 5v kuluttua ongelmia. Mutta mietin tässä vain että kun meidän pitäis hakea tontin varaissirtoverosta nyt muuton jälkeen "ensiasunnon ostajan" osuutta takautuvasti takaisin, niin ei kai se operaatio laukaisen täysmääräistä verotusta käyntiin ennenaikaisesti. Talo ei todellakaan ole vielä valmis eikä lopullisessa arvossaan.

Verottajaltakin tätä voisi tietysti kysyä, mutta se ei onnistu nyt juhannuksena kun tämä juuri nyt mieltä vaivaa :).
Ja mielikuva on että ne "neuvovat puhelimet" eivät juuri koskaan tiedä vastausta mihinkään näinkään "vaikeisiin" vero asioihin. Mikä kyllä sinänsä on varsin erikoista.

5

471

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakennus muuttuu asunnoksi hyväksytyn muuttotarkastuksen jälkeen, ettekä voi hakea varainsiirtoveroa takaisin ennen sitä.

    • funteeraus

      Tekeekö kunta minulle väärin,kun ottaa kiinteistoveroa mökkitontistani,vaikka sinne ei ole rakennettu mitään?
      On ottanut jo monta vuotta.

    • 7+16

      Tonteista maksetaan kiinteistöveroa maapohjan arvon perusteella.

      Lue se verolappu.

    • 18+12

      Kiinteistövero on jossain maissa ainoa kunnallisvero. Suomessa kiinteistövero on kuitenkin suhteellisen matala. Rakennuksista kiinteistöveroa maksetaan valmistumisasteen mukaan. Valmistumisaste on viimeistään lopputarkastuksen jälkeen 100 %, ja käyttöönottotarkastuksessa voi olla vaikka 80 %, jos osa töistä tekemättä. Hyvin marginaalinen tuo säästö siis on. Ja se rakennuksen valmiusaste ilmoitetaan itse lomakkeella 3 veroilmoituksen yhteydessä.

      • pt----78

        Kuka muuten tuon ilmoituksen talon käyttöönotosta verottajalle sitten tekee?
        Rakennusvalvoja, maistraatti vai me itse.

        Leimat on paperissa (asemapiirros). Mutta muuta pöytäkirjaa ei ole rak. valvonnasta sitten lupauksista huolimatta kuulunut.
        Ennenkin on niillä kentällä hoidettuja asioita jäänyt kirjaamatta systeemeihin, joten miksei tämäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      418
      2029
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      197
      1604
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1487
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1186
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      956
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      917
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      782
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      685
    10. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      16
      685
    Aihe