AEG Novamat ongelma

Tuli tässä muutama päivä sitten hankittua AEG Novamat 665 pyykinpesukone ja kone toimii muuten ihan normaalisti paitsi heti kun kone aloittaa linkouksen ni rumpu pysähtyy kokonaan ja n. 3 sekunnin kuluttua alkaa linkous (rumpu pysähtyneenä) Eli mahtaa olla vika?
16344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Eli rytkäyttääkö se yhtäkkiä lingon päälle? Jos näin tekee, niin vika. Soitto huoltoon...

Äänestä
  • Tämä vika siinä on. Itse epäilen kyl että huollossa tuskin näin vanhaa konetta enää korjataan. Olis hyvä tietää et onko muilla Novamatin käyttäjillä ollu samanlaisia ongelmia!

    Äänestä

Tuttuni kertoi että kyseessä saattaa olla kondensaattori rikki, No minä avasin koneen takakannen ja tässä kuva: [IMG]http://i56.tinypic.com/ok06tv.jpg[/IMG]

Eli onko se kondesaattori tuo hopeinen pyöreä mötikkä (Moottorin yläpuolella vasemmalla) jossa on päällä harmaa muovisuojus?

Äänestä
  • Ei näköjään tuu kuva näkyviin, mut kuten äskeisessä viestissä kysyin, onko se kondensaattori siinä moottorin yläpuolella oleva pyöreä mötikkä?

    Äänestä

Hiilet?
Mulla alkoi rosenlew ongelmat aivan samalla tavalla. Lopulta stoppas koko vehje. Hiilet oli kuluneet loppuun.

Äänestä
  • Novamatissa on hiiliharjaton oikosulkumoottori, Joten tuskin kyse on hiilistä!

    Äänestä

Ei kondensaattorissa vika jos kerran jaksaa lingota normaalisti. Viallinen konkka tekee pyörimisestä voimattoman. Niinjoo nyt muistinkin millainen kone kyseessä onkin. Saattaa temppuilla luukun molemmilla puolilla olevat bimetallikytkimet. Kytkeytyvät toimintaan kun linkouksen pitäisi alkaa. Työntävät kannen lukitustapit sivuilta...

Äänestä
  • Joo! Ei ollu konkassa mitään vikaa, Eli vika on luultavasti noissa lukitustapeissa, kuinkahan nuo sais korjattua ja pitääkö koko kone purkaa kokonaan?

    Äänestä

Jos vain toinen viallinen, niin jättää toimimattomaksi sen. Toimii yhdelläkin. Niitä kytkimiä ei enää uutena saa... ja joudut purkamaan ympärillä olevat pellit. Ruuvia vaan auki.

Äänestä

Avasin koneen kokonaan, testasin linkousvaihetta ja molemmat tapit nousee liian hitaasti ylös, pidin sit sormilla noi tapit ylhäällä ja sit se lähti normaalisti linkoamaan, eli vika on just nois tapeissa! Miten noi sais kuntoon? Yritin vähän rasvata niitä, mut sekään ei auttanut!

Äänestä

Sain itse korjattua tuon vian ja nyt on kone kunnossa!

Äänestä

Hieno homma!! Tuon mallin kone voi kestää vielä monet vuodet...

Äänestä

Minulla löytyy kans AEG Novamat 665 ja toimii hyvin, mutta pesuvaiheen aikana kuuluu hirveä vinkuminen ja heti kun kone alottaa huuhteluvaiheen niin vinkuminen loppuu kokonaan. Missä mahtaa olla vika? Onko hihna tai mahdollisesti laakerit kuluneet?

Äänestä
  • laakerivika kuuluu myös huuhtelussa ja linkouksessa, joten ei laakerivikaa, voipi olla rummun akselitiiviste kuivunut ja pesun aikana saataa vinkua, kun puhdas stefan huuli lahaa puhdasta akselin pintaa, tai lämmitysvastus hajoamassa, silloin vinkuu vaikka rumpu ei pyörisikään.

    Äänestä

  • 64 sl kirjoitti:

    laakerivika kuuluu myös huuhtelussa ja linkouksessa, joten ei laakerivikaa, voipi olla rummun akselitiiviste kuivunut ja pesun aikana saataa vinkua, kun puhdas stefan huuli lahaa puhdasta akselin pintaa, tai lämmitysvastus hajoamassa, silloin vinkuu vaikka rumpu ei pyörisikään.

    Avasin koneen ja tosiaan taitaa olla toi akselitiiviste kuivunut, eli pitää siis vaihtaa uusi tiiviste vai riittääkö vanhan tiivisteen voitelu?

    Äänestä

  • NOVAMATTI kirjoitti:

    Avasin koneen ja tosiaan taitaa olla toi akselitiiviste kuivunut, eli pitää siis vaihtaa uusi tiiviste vai riittääkö vanhan tiivisteen voitelu?

    akselitiivisteen vaihto iso työ=laakerinvaito. Käytä niin kauan kuin alkaa äänekästi lingota, voi mennä parikin vuotta ennenkuin lakerit ruosteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pesuäijä kirjoitti:

Tuli tässä muutama päivä sitten hankittua AEG Novamat 665 pyykinpesukone ja kone toimii muuten ihan normaalisti paitsi heti kun kone aloittaa linkouksen ni rumpu pysähtyy kokonaan ja n. 3 sekunnin kuluttua alkaa linkous (rumpu pysähtyneenä) Eli mahtaa olla vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu