omasta mielestäni isellä on liian kallis laajakaista nopeuteen 0,5M suhteutettuna. kertokaapa mulle mikä olis halvin laajakaista, vois olla vähä nopeempi ku nykyinen. ja pystyykö sitä nettiä olla muissakin koneissa esim kannettavaanki ja pöytäkoneeseen samaan aikaaos hommaan jonku boksin ja se jakais?
halvempi laajakaista
6
334
Vastaukset
- 4l!>S^hG
Riippuu aivan siitä missä asut.
- ongelma==senttejä
Itselläni on 2€/kk maksava mobiilikaista saunalahdelta, teoreettinen nopeus on 15 Mbps tällä hetkellä mutta käytännössä jää tuonne ~7 Mbps tasolla.
Liittymän mukana tuli ZTE Blade android-puhelin, jonka tosin ostin ja myin eteenpäin 10€:n voitolla. uskallatko kokeilla mobiililaajakaistaa? copypastetan toiseen ketjuun kirjoittamani:
Sonera on tätä kirjoittaessa pihalla kuin lumiukko
- vanhentuva hitaampi tekniikka
- kalliimpi (17,90 €/kk)
- latausraja 20 GB
- 20 GB:n jälkee nopeus vain 0,064 Mbit/s
DNA:lla tekniikka kunnossa. Vuosittaisen konsulttiselvtyksen mukaan keskimäärin hieman nopeampi kuin muut, mutta peitto heikompi. Latausraja sentään 50 GB, jonka jälkeen vain prioriteettia alennetaan
Saunalahdella tekniikka, hinta ja kattavuus kunnossa eikä ole latausrajoitustasoneralla on edellämainitun (17,90 €/kk) lisäksi 11,90 €/kk liittymä jossa latausraja on 3 GB ... tarkoitettu kiinteän laajakaistan täydennykseksi
dna:lla ja saunalahdella on 13,90 €/kk maksava "normaalinetti", SL ilman rajoitusta, dnalla 50 GB/kk
dna:lla ja saunalahdella on halvempikin vaihtoehto, nopeus tai latausraja pienempi
- Niko115
Mun mielestä kannattaa miettiä käyttötarkoitusta. Jos asut isossa kaupungissa niin kannattavinta on käyttää ehdottomasti jotain laadukasta ADSL-yhteyttä tai kaapeliverkkoa, mutta korvessa joku langaton ratkaisu voi olla järkevämpi.
Itse tosin tarvitsen molempia, käytän kotona Welhon laajakaistaa (kaapeli) ja iPhonessa on TeleFinlandin kiinteä datapaketti. Molemmat toimivat hyvin omiin tarkoituksiinsa.
Laajakaista ja hinnat kannattaa muuten vertailla osoitteessa http://www.laajakaista.tv ... kattaa ilmeisesti koko Suomen.> kannattaa muuten vertailla osoitteessa http://www.laajakaista.tv
EI KANNATA, ainakaan langattomia, hinnat ovat ties kuinka monen vuoden takaisia. JA "alkaen"-hinnat johtavat harhaan kun unohtavat latausrajat
täällä keskusteluissa ainakin sonera-alueella on paljon valituksia niiltä, jotka ovat epähuomiossa ottaneet liittymän, jossa on 1...3 gigatavun kuukausirajoitus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15414522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428374Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va526108SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1745737Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754363Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm724144Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263995"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1021576