GABA synteesiä l. stimulanttien teho ns. pakko-oir..."/> GABA synteesiä l. stimulanttien teho ns. pakko-oir..."/>

ihmiskokeet

Nimimerkki.

"Tuli mieleen että joidenkin lukemieni tutkimusten mukaan dopamiinitason nousu kiihdyttää glutamaatti>GABA synteesiä l. stimulanttien teho ns. pakko-oirepuoleen voisi tulla tätä reittiä.

NIMH tutkii parhaillaan glutamaattieksitatiivisuutta hillitsevän riluzolen tehoa niin ocd:n, autismin kuin masennuksenkin hoidossa. Alkuperäinen käyttötarkoitus on ALS:n hoito, mutta näitä sarjan lääkkeitä käytetään myös alkoholistien vieroitukseen ja Alzheimeriin joissa kaikissa tuo glutamaattiongelma on hallitseva. Voi olla että tietty spektri tulee tästä hyötymään."

"Vähän harmittaa ettei ole tullut raportoitua viimeisimpiä mielenkiintoisia tutkimustuloksia mm. glutamaattipuolelta (mm. 21% autisteilta löydetyistä vasta-aineista GABAergisiä neuroneita kohtaan Shocked ) mutta parempi nyt kuin ei silloinkaan Rolling Eyes .

Minulla on lähes jatkuvasti sellainen olo kuin kärsisin jonkin aineen vieroitusoireista, ainakin lista niistä oireista on hyvin samanlainen. Tietenkin minun "vieroitusoireeni" ovat lievää laatuaan verrattuna jostain aineesta riippuvaisen ihmisen."

"Näinhän se on, koska ihmisten käyttämät aineet ovat yleensä rauhoittavia ja johtavat eksitatiivisuuden lisääntymiseen itsesäätelyn kautta. Jos eksitatiivisuutta on jo synnynnäisesti liikaa on ihminen "krapulassa" koko elämänsä: tämä "krapulan" loppuminen oli muuten ensimmäinen ja järisyttävin havaintoni stimulanttien vaikutuksesta."

"Olisi mielenkiintoista tietää missä määrin esim. lääkärit ajattelevat ocd/as/tms. potilaittensa olevan krapulaisia. Hoitamaton ulkonäkö, mahdollinen motorinen kömpelyys, tärinä ja jännitys eivät ainakaan auta asiaa."

"..Insinöörityömme käsitti juuri OCD ja autisminkirjon geneettistä yhteneväisyyttä liittyen glutamaatin takaisinkeruureseptorin virheellisyyteen. Yhteneväisyyksiä ei geenipuolelta löytynyt suomalaisilla."

KIITOKSET YHTEISTYÖSTÄNNE !!!

terv. ihmiskokeissa käytetty, diagnoosin itse itselleen tehnyt jo vuosia ennen tutkimuksellisten tulosten julkaisemista jotka lääkärit hyväksyneet ja virallistaneet
Nimet tulossa myöhemmin..

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäri&potilas

      Ainiin, ja mähän tuonne aspalstalle jo 6 v sitten ilmoitin ocd:n kuuluvan yleisesti aspergerin syndroomaan.:) Hoitaville lääkäreilleni kerroin pari vuotta sitten GABA:n vaikutuksista koskien muistitoimintojen ylläpitoa varsinkin ikääntyvien autisminkirjon häiriöistä kärsivien keskuudessa.

      Alamme tutkia ko. aihetta tarkemmin piakkoin hoitavan lääkärini kanssa, joten toivon as-palstalaisilta kärsivällisyyttä tuoda vielä toistaiseksi paikkansapitämättömiä tietoja julkisuuteen nimimerkkiensä (nimimerkkien luoneiden kirjoittajien henkilötiedot selvillä) suojissa.

    • B-Hki
    • C

      Hyvä hyvä. ASiaa kerrankin ! ! !

    • C-Hki

      As-palstalta kopioitua:

      "Olennainen ero touretten tic:eillä ja pakkoneuroosilla on niiden syntymekanismi. Tourette on enemmän synnynnäistä ja pakkoneuroosit ovat enemmän opittu tapa. Yhteistä molemmille on se, että niitä on vaikea hillitä tietoisesti."

      -VÄÄRIN.

      "Pakko-oireisuudesta tämä käsittääkseni eroaa siten, että assi voi kovasti sitä itse halutessaan luopua tilapäisesti rutiineistaan saavuttaakseen jonkin toivomansa päämäärän, ja voi myös muuttaa rutiineitaan tarvittaessa toisenlaisiksi."

      -VÄÄRIN ->Pakko-oireinen häiriö eli OCD on aivojen neurobiologinen kehityshäiriö kuten Aspergerkin, jota ei ole mahdollista halutessaan "poistaa" tai saada "pois päältä".
      ->Pakkoneuroosit, elimellinen OCD ja "rutiinien" tarkka noudattaminen ovat jokseenkin eri asioita, joiden kvantitatiivisen ja kvalitatiivisen suhteen erotuksen perusteella voidaan vain tarkka diagnoosi tehdä. Oireyhtymät poikkeavat toisistaan siis sekä biologisesti että neurologisesti.

      "Tuolloin päätin että "OCD:tä" pitää pikemminkin lisätä kuin vähentää"

      -Tuo vaatii painavampia perusteluja ja muutenkin väittämää voi pitää huonona vitsinä.

      "Käyttäytymispsykologia-asioissa maallikkona mietin, onkohan mahdollista
      huijata pakko-oireisuuttaan ja koettaa muuttaa ärsykeympäristöään, mikäli sillä on vaikutusta oireen ilmaantumiseen tai poissa pysymiseen."

      -Ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      121
      8454
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      141
      5364
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      128
      3582
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2624
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1552
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1547
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe