Pesu onnistuu sisä- ja ulkopuolelta. Lasi on kuitenkin kaksinkertainen, ja sinne sisään on päässyt likaa. Millä ihmeellä putsaan sen? Onko muut törmänneet samaan pulmaan?
Miten pestä Electroluxin uuninluukku?
Jaahah_2011
62079
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jaahah. Eiköhän kannattaisi katsoa arvokilvelstä tuotetiedot ja hakea käyttöopas netistä, kun tänne olet päässyt.
Sorry, ymmärsin niin, että tällä palstalla saa kätevästi muiden käyttäjien neuvoja ja tietoja heidän kokemuksistaan. Mutta kiva, että löytyi yksi "älypää" kommentoimaan... : )
Tietääkseni Electolux valmistaa uuneja enemmän kuin yhtä mallia ja monia kymmeniä vuosia. Mahdotonta vastata ilman tuotetietoja. Onko kyseessä lattialiesi tai erillisuuni. Molemmista löytyy uuninluukku. Vanhemmat oli pop-niiteillä, nykyisin vähän helpompia ruuveilla tai ns. lukituksella. t: "älypää"
Hei, tässä on kyseessä Electrolux EKC 6721 W. Liesi, jossa kiertoilmauuni. Ohjeissa kerrotaan yksityiskohtaisesti jopa, miten irroittaa uunin luukku putsausta varten. Lasin sisälle ei vaan pääse. Se on ikäänkuin puristettu kokoon, ei näy ruuveja eikä pultteja. En kyllä käsitä, miten sinne ylipäätään pääsee sisälle likaa, on niin tiukasti kiinnitetty. Muuten hieno kapistus!
Ota ohjeiden mukaan luukku mukaasi lähimpään huoltoon, jossa myymälä.
Tai soita.
http://www.electrolux.fi/Support/Huoltoliikkeet/
Varmaan kertovat paremmin.
Mutta yritetään:
Luukun etulasi pitaisi lähteä irti painamalla luukun yläosan molemmilla puolilla olevia "nastoja" (erottuvat ehkä kirkkaina muusta mustasta emalista). Sisempi ("välilasi") on yleensä liimattu sisinpään. Jos irroitat, muista kuinkapäin se oli. Monesti uunilasit on tehty kahdesta komponetista lämmönjohdon suuntaan.
Hei, tutkittiin tätä luukku oikein joukolla. En näe "nastoja", näyttää ikäänkuin pinnat olisi liimattu yhteen. Taidan tosiaan soittaa huoltoon ja vaikka käyttää luukkua siellä. - Kiitokset vaivannäöstäsi ja neuvoistasi! : )