takalasin pissapoika

uusi volvisti

Onko tietoa mitä vikaa mahdollisesti olisi syynä, kun takalasin pissapoika ei juuri ostamassani V70:ssä toimi?

Onko takalasin pissapojalla oma pumppu vai miten? Sulake ei ainakaan ole kyseessä, kun takalasin pyyhin ainakin pelittää...

6

5266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V70

      Samalla pumpulla toimii ja samasta säiliöstä. Letku lutistunut tai vuoto letkussa joka johtaa taakse...

      • kokenut olen

        Taitaa olla loppupään sumutuin tukossa. Kokeile irroittaa pissapojan sumutin (voi olla hankalaa) ja kun se on irti, irroita sen syötöletku. Tämän jälkeen puhallat sumuttimen pilleihin ulkopuolelta. Toinen tapa on yrittää aukaista pillit esim. nuppineulalla. Kun se on puhdistettu älä kuitenkaan aseta sumutinta takaisin paikalleen ennekuin olet käyttänyt pesuria jonkin aikaa siten, että pesunestettä tulee suoraan syöttöletkusta pihalle johonkin astiaan. Putkessa saattaa olla vielä roskia, jotka tukkisivat sumuttimen uudestaan. Minä ainakin käyttäsin tuolla menetelmällä säiliön tyhjäksi sekä täyttäisin säiliön puoliksi vedellä ja pumppaisin vastaavasti nekin vedet ulos. Näin olisin melko varma, että putki on puhdas.


    • sulake vika!

      Mulla oli sama homma uuskoppasessa V70:ssä, pyyhin toimii mutta vettä ei tullut. Sulake oli palanut! Eli takalasin pissapojalle on oma sulake.

      • härski

        vika on takaluukun oikeen puoleisen sivukannen alla,suodattimen kyljestä letku auki.katso onkos varapyörä kotelossa kosteutta !


      • ransu
        härski kirjoitti:

        vika on takaluukun oikeen puoleisen sivukannen alla,suodattimen kyljestä letku auki.katso onkos varapyörä kotelossa kosteutta !

        sama vika rahikaisella, 850 stw, letku oli irronnut liittimestä oikean puolen lattiakotelon alta ja vedet meni varapyöräkoteloon.


    • thfg

      Sieltä takaa oikealta löytyy myös vastaventtiili kun seurailee letkua. Menee helposti tukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      4008
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      35
      2210
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1380
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1258
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      74
      996
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      834
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      824
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      71
      784
    Aihe