Miksi pitää täysimettää puoli vuotta?

milkkiä

Tuntuisi olevan jonkinlainen tavoiteltava asia tuo täysimetys puolivuotiaaksi asti. Miksi? Vauva on jo aika kookas siinä iässä ja uskoisin, että ravinnontarve tuolloin on jo suuri. Mitä huonoa siinä on, että antaisi soseita ja vellejä jo ennen tuota? Kysyn vain ihan tietämättömyyttäni. Oma vauvani on nyt 3 kuukautta ja olen täysimettänyt tähän saakka. Hän painaa nyt n. 6 kiloa. Mietin, että riittääköhän tämä pelkkä rintamaito enää ravitsemaan häntä. Lisäksi hän on lopettanut yösyömiset: ei siis herää yöllä syömään. Nukkuu n. klo 23.30 - 07.30 putkeen. Jonkin aikaa jopa herätin häntä syömään yöllä (kun kuulin, että yöruokailut ylläpitävät paremmin maidontuotantoa), mutta en ole enää raaskinyt keskeyttää toisen unia. Onhan se unikin vauvalle vähintääkin yhtä tärkeää. Nyt sitten vain odotan, että maidontuotanto tyrehtyy. Vai tyrehtyykö? Ja jos tyrehtyy, niin kärsiikö vauvani sitten taas siitä?

7

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • åpoiuytkuyg

      Ei tyrehdy, jos vauva päivisin syö. Oma maitosihan riittää vauvalle loistavasti, kun ei edes yöllä tarvitse tankata! Hyvin on kasvanut, eikä lisäruokaa tarvitse :)
      Meillä vauva lopetti yösyömiset 6 kk iässä, 9 kk iässä söi tissiä vain aamulla ja illalla, satunnaisesti päivälläkin, aina maitoa riitti.

    • äiteläinen

      Hienoa, kun olet jaksanut täysimettää lastasi kolme ensimmäistä kuukautta! Ei kaikilla maidontuotanto välttämättä vähene yösyöntien loputtua, varsinkin kun se on tapahtunut vauvasi omasta halusta ja lapsi on jo 3 kk. Ja jos vauvasi saa päiväaikaan maitoa aina kun haluaa.

      Soseita ei välttämättä edes mene kovin suuria määriä alkuun, jos 4kk vanhalle ne aloittaa. Laimea kasvissose ei ole energiapitoisempaa, kun äidinmaito. Käsittääkseni 6kk:n täysimetyssuositus perustu siihen, että vauvan suolisto ehtii silloin kunnolla kypsyä ottamaan vastaan muutakin kuin maitoa.

      Onko neuvolassa oltu huolissaan lapsesi kasvusta? Tiesithän, että täysimetyksellä olevan vauvan kasvu usein luonnollisesti hiukan notkahtaa 3-4kk.n iässä. Kasvukäyrät on laadittu päääosin korvikettaa saavien vauvojen aineistosta.

    • milkkiä

      Neuvola on ensi viikolla ja sieltä ei olla oltu huolissaan, vielä. Hyvä kuitenkin tietää, että tuo painon lievä lasku kuuluu asiaan. Katsotaan nyt miten tässä käy. Luulen, että alan antamaan jossain vaiheessa tässä kohtapuoliin vauvalleni lisämaitoa. Saa nähdä. Kiitos vastauksista ja kannustuksesta! :-)

      • jatka vaan

        Ei sun vauva lisämaitoa tarvitse jos noin hyvin kasvaa eikä herää yölläkään! Ja maidontuotanto ei tyrehdy jos vaan jatkat päivisin imettämistä etkä anna muuta ruokaa. Kokemuksesta puhun.


    • yksilöllistä..

      Tiedät kyllä milloin on aika antaa lisäruokaa; vauva on koko ajan nälkäinen tiheästä maidonjuonnista huolimatta. Jotkut pärjää 6kk, toiset hädin tuskin sen 4. Onko sinulla rintapumppua? Jos maitoa tuntuu aamulla olevan tisseissä liikaa niin voithan käydä kerran yön aikana pumppaamassa sitä pikkuselle vaikka pakkaseen.

    • mie vaa

      Aikoinaan yhden lapsen täysimetin n 5 kk:tta. Aloin antaan soseita, koska vauva alkoi nukkumaan "vain" 8 tuntia yössä. Sitä ennen nukkui kellonympäri. En tiedä mitä "kiviä" vauvani sai rintamaidon kautta, koska hän oli pikkasen liian pullukka täysimetyksen aikana. Elikkä pointtini siis on, että jos vauva kasvaa pelkällä rintamaidolla, niin ei ole syytä alkaa syöttään mitään muuta. Kyllä vauva itse ilmaisee tarpeensa jos pelkkä maito ei vie näläntunnetta pois.
      Minulla on itsellä neljä lasta, joista nuorimmainen on rapiat 2 kk:tta. Näillä helteillä päivät on yhtä tisseis roikkumista, mutta öisin nukutaan n. 7-8 tuntia. Vettä ei suostu juomaan, vaikka neuvolasta sitä suositeltas. No.... niin kauan ku tyttö kasvaa, niin tiedän, että hän saa tarpeeksi ravintoa/nestettä.

      Tsemppiä vaan kaikille imetykseen:)

    • täyspainoinen vauva

      lapsen parasta. ei tuu niin alllergiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11615
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8821
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      10
      4393
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3944
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3636
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3590
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3429
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2405
    Aihe