Etsimässä väriä kielelliseen ilmaisuun

Harmaus

Kun taide kuvaa jopa sen mitä ei sanoiksi voida pukea lainkaan, niin kertokaapa nyt minulle mistä saisin kielelliseen ilmaisuuni monimuotoisuutta? Tarkoitan, että jos taiteilija voi kuvata vihaisen ja iloisen välimaastosta lukuisia mielentiloja ja niihin yhdistyviä muita mielentiloja, siis rajaton määrä variaatioita, niin kertokaapa nyt mistä löytäisin jonkun KIELELLISEN ILMAISUN VÄRIKARTAN, jotta voisin ilmaista itseäni täsmällisemmin. Usein tulee sellaista änkytystä suustaan päästettyä kun jotakin haluaisi kuvailla, kuten "no se on vähä niinku, katkera...tai no ei katkera, mutta siis ööh...".

Kirjoja lukemalla tarttuu väkisinkin pikkuhiljaa sanoja varastoon, mutta se on satunnaisia poimintoja, joilla on tapana vieläpä unohtua. Haluaisin nyt tankata kielen opiskelun tavoin pääni täyteen sanoja ja katsoa sitten osaanko ilmaista itseäni paremmin vai en. Kokeilemisen arvoista se olisi.

Anyone?

1

112

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asta_aloittelija

      Nykysuomen sanakirja? Ainakin itselleni toimii hyvin, kun johonkin tekstiin pitäisi saada vähän enemmän, kuin omassa aktiivisessa sanavarastossa on. Ja tosiaan sitten se muiden tekstien lukeminen, jos löytää jonkun kirjailijan, joka käyttää rikasta kieltä, kannattaa tietenkin lukea mahdollisimman paljon hänen teoksiaan.
      Mutta ehkä kuitenkin vielä suosittelen sitä Nykysuomen sanakirjaa. Synonyymisanastoja kannattaa myös lueskella. Ja ajatuksella, makustella sanoja, ei niinkään ulkoa paukuttaen tyyliin: viha, raivo, suuttumus jne vaan joka sanan kohdalla miettiä, minkälainen "maku" siitä jää suuhun.
      Ja loppujen lopuksihan meillä jokaisella on kuitenkin se oma käsitys ja merkitys kuvaileville sanoille, et voi esittää kuin oman kuvasi joillakin sanoilla, kuulijat muodostavat oman kuvansa omassa päässään omista lähtökohdistaan käsin. :)
      Jos nyt ymmärsin vähääkään kysyjän ongelmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      65
      2081
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      32
      1666
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1122
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      860
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      736
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      650
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      38
      616
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      124
      549
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      548
    Aihe