Onko jollain kokemuksia Tre-hml välisestä venereitistä? missä kannattaa käydä, onko jotain mitä pitäisi ottaa huomioon jne.
Tre-Lempäälä välissä ei oo oikein mitään mutta Lempäälästä eteenpäin.
Kolme vuotta on pitänyt mennä toi väli veneellä, jos tänä vuonna taas yrittäis :)
Tampere-Hämeenlinna
7
1567
Vastaukset
- Simoseilaaja
Eikö kellään tosiaan ole kokemusta Lempäälä- Hämeelinna reitistä???
- Joskus reitin ajanut
Eipä ole reitissä paljon kerrottavaa.Tampereella kannattaa tankata. Tankkauspiste on Ratinan katsomon takana. Seuraava on vasta Hämeenlinnasa moottoritien lähellä Virvelin rannassa.Tankata voi myös jos poikkeaa reitiltä Valkeakoskella. Sielläkin täytyy nousta kanava ylös ja jatkaa vähän matkaa ylävirtaan. ´Tankkauspiste on hotelli Valtikan kohdalla.
Tampereelta lähdettäessä on isoja selkiä lähes Lempäälään saakka. Lempäälässä pieni kanava josta noustaan Vanaja veden puolelle. Lempäälästä lähdettäessä Viialaan saakka kapeahkoa mutta kaunista luonnontilaista hämäläismaisemaa.
Viialan jälkeen selät suurenevat. Toijalassa voi poiketa syömässä jäätelön. Muita satamapalveluita on vesipiste ja septitankintyhjennys. Toijalan jälkeen Rautun selkä ja sitten Viidennumero jossa parikin laituria . Palvelut ovat luokkaa "saa laittaa narun kiini " Molempien laiturien läheisyydessä on ravintola jotka "saatavat olla joskus auki" Viidennumerolta lähdettäessä alkaa isomat selät jossa saattaa tavata jopa kalastaja Linkolankin. Taitaa tosin kalastella enemmän talviaikaan.
Ison Vanajan selän ylitetyäsi saavut kapeikkoon joka johtaakin sinut Hämeenlinnaan. Matkalla on ensin Lepaan laituri, ei palveluja ja Hattulassa siltojen vierellä laituri jossa ravintolapalvelut.
Hämeenlinnassa normaalit kaupungin palvelut. Kiinnittyä voi joko Hopealinjan laiturin jälkeen ennen siltaa tai ajamalla siltojen ali oikealle jossa on vierasvenepaikkoja.
Terv: Joskus reitin ajanut- Simoseilaaja
Kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Keskiviikkona lähdetään ja katotaan kui äijän käy.
- No ?
Simoseilaaja kirjoitti:
Kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Keskiviikkona lähdetään ja katotaan kui äijän käy.
Kuinka kävi?
- Anonyymi
No ? kirjoitti:
Kuinka kävi?
Tais huonosti käydä
- Anonyymi
Paljon toi matka on kilometreissä? Suunnitelmana olis lähteä ens kesänä SUP laudalla vetämään kyseinen väli ja tarttis laskea vähän matkaan menevää aikaa.
- Anonyymi
Kartta kertoo aika paljon...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022324- 2221950
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011326- 381240
- 1221118
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27784290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670