Koskaan ei tehdä pahaa niin täysin ja niin keveällä mielellä, kun milloin sitä tehdään muka omantunnon vaatimuksesta. (Pascal)
Se joka ei piittaa omasta elämästään, hallitsee muiden elämää. (Burton)
Menneisyys on aina läsnä oleva. (Maeterlinck)
Se joka ei piittaa omasta elämästään, hallitsee muiden elämää. (Burton)
Menneisyys on aina läsnä oleva. (Maeterlinck)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaikka järkeä/järjen käyttöä monesti vähätellään, kun on kysymys uskonasioista, niin ei se järjen käyttö väärinkään ole. Järkeä käyttävät ne, joille Jumala on sitä antanut. On kyettävä sanomaan ääneen, ettei kaikki paha mitä tapahtuu ole Jumalasta, vaan se on tyhmän ihmisen aikaansaannosta.
... "järjen käyttöä monesti vähätellään, kun on kysymys uskon asioista"... pitää paikkansa, ja kun vielä vedotaan, että " tieto tuskaa lisää"... halutaan edelleen kitkeä järjen käyttöä.
Kukaan tuskin välittää ajatella , mitä tuskaa tulee siitä, ettei tiedä asioista mitään. Mitä kärsimystä se tuo tullessaan?