En ymmärrä miksi jotkut näkevät täällä vaivaa lapsettomuudesta. Itse olen lapseton omasta halustani, enkä mistään hinnasta vaihtaisi sitä lapsellisuuteen. Olen tehnyt yhden abortin joskus nuorempana, en muista koska, mutta näin jälkeenpäin ajateltuna se on ollut elämäni paras ratkaisu nyt kun olen seurannut kavereideni lapsiarkea. Mikään ei ole koskaan hyvin, aina valitetaan kun ei ole omaa aikaa eikä rahaa, ja sitten ollaan meille kateellisia kun on varaa matkustella ja ostaa hienoja tavaroita. Hei, kuka käski tehdä lapsia. Että te, joilla ei ole niitä lapsia, olkaa onnellisia ja lopettakaa se valitus!
Lapsettomuus, kamalaa(ko)?
20
377
Vastaukset
- Älä lyö lyötyä
Tuliko nyt hyvä mieli, kun pääsit tänne aukomaan? Lapsettomuus on ihan helvettiä, jos se ei ole itse valittu tilanne. Jos et sitä voi käsittää, niin kirjottaisit nämä kommentit edes tuolla jo valmiina olevaan "vapaaehtoinen lapsettomuus" -ketjuun.
- 10+2
Kukin tyylillään; joillekin lapsettomana olo on kamalaa toisille ei. Minulle et onnistunut pahaa mieltä aiheuttamaan, lähinnä minusta on vain huvittavaa tuollaiset kommentit... Voisit kuitenkin hieman miettiä sanavalintojasi ennenkuin tällaiselle palstalle mielipiteesi kirjoitat....jotain tahdikkuutta pitää aikuiselta aina löytyä.
"Olen tehnyt abortin joskus nuorempana, en muista koska" HIEMAN outoa minusta ettei kys. toimenpide jäisi mukamas mieleen.... Mahtaakohan juttusi olla kuitenkaan edes totta..... - murmelihurmeli N-76
En tullut provoamaan, halusin vain kertoa oman mielipiteeni, niin kuin moni muukin täällä. Enkä tiennyt etttä tuollainen vapaaehtoinen lapsettomuus-ketju oli täällä olemassa koska en selannut viestejä kauheasti taaksepäin.
Miksi abortin pitäisi jäädä mieleen? Olin silloin nuori, n. kahdenkympin hujakoilla, nyt reilusti yli kolmekymmentä vuotias, joten kyllähän tuollainen asia unohtuu kun ei ole mielessä jatkuvasti, miksi edes pitäisi olla? Lähinnä kun gynellä käyn ja siellä pitää tällainen asia mainita niin rupean miettimään koska abortin tein.. Ja kyllä, siksi koska kommenttejani pidetään varmaan muidenkin ns. omasta mielestään normaaleina (ja minua epänormaalina) pitävien mielestä huvittavina, lauon niitä täällä. Täällä on jokaisella sanavapaus noudattaen foorumin sääntöjä, joten miksi en kirjoittaisi täällä asiasta joka ei mahdu tajuntaani!! Palstan nimi on lapsettomuus. Missään ei määritellä saako/pitääkö täällä puhua vapaaehtoisesta lapsettomuudesta vai lapsettomuudesta tahtomattaan. Minulle lapsettomuus on kipeä ja arka asia, koska minut leimataan sen vuoksi etten halua lapsia. Sen vuoksi en voi siitä edes kunnolla kaikille puhua koska nämä hurskastelijat sitten kilpaa päivittelevät kuinka kamala nainen minä olen kun en edes omia lapsia halua. Voi jeesus!!
Minua ärsyttää suunnattomasti se, että omaa valintaani kauhistellaan kun/jos siitä kerron ja sitten ollaan niin surullisia kun sejase ei saa omaa lasta...No, en vaan ymmärrä enkä kyllä osaa tuntea sympatiaa lapsettomia kohtaan. Ennen olisinkin voinut tuntea, mutta kiitos lapsettomien, olen lakannut paapomasta heitä muiden surkuttelijoiden tavoin, koska olen heiltä saanut vaan tylytystä oman valintani takia.- ....................
Mulle on lapsettomana ihan ok se, että joku ei halua lapsia. Se ei vaan ole ok, että tulee tänne väheksymään muitten surua.
- murmelihurmeli N-76
Korjaus...juu kirjoitin siihen vapaaehtoinen lapsettomuus-ketjuunkin. En vain sitä(kään) muistanut :)
- 10+2
Lähinnä minua huvitti "asenteesi" ja sanavalintasi. Okei, sulla on sama sanavapaus kuin meillä muillakin, mutta en silti itse tarkoituksella haluaisi kirjoittaa sanoja joidenka tietää osuvan kipeästi valtaosaan palstalla roikkuville. Mielipiteensä kun voi kertoa hienotunteisestikin jos vain haluaa.
Itse henk.koht en kaipaa paapomista enkä surkuttelua keneltäkään, enkä myöskään tylytä ketään joka on päättänyt ettei halua olla äiti. Jokainen tehköön valintansa ja eläkööt niitten mukaan....
Ps. Jos sinä et osaa tuntea sympatiaa niitä kohtaan jotka ovat lapsettomia tahtomattaan, niin en minäkään osaa tuntea sympatiaa sinua kohtaan jos/kun koet että sinut leimataan päätöksesi takia. Se on vaan se että kun tilannetta ei elä itse niin sitä ei osaa ymmärtää.... - murmelihurmeli N-76
Syy miksi tulin tänne "väheksymään" muiden surua on jo kerrottu edellisissä viesteissä, enkä aio sitä enää toistaa. Enkä tahdo sympatiaa keneltäkään. Ottaa vaan päähän että minulta sitä kuitenkin vaaditaan lapsettomuudesta "kärsiviä" kohtaan. Jos en ala voivottelemaan ja tukemaan heti kun joku kertoo ettei saa lapsia, niin äkkiä minä olenkin "kylmä", vaikken sanallakaan sanoisi mitään negatiivistakaan. Missä minä sitten puran pahaa oloani tästä asiasta johtuen kuin täällä palstalla niiden joukossa, jotka ovat minulle sen paskan fiiliksen aiheuttaneet!! Ajatelkaa tekin hiukan ennen kuin alatte mollaamaan ihmisiä jotka eivät halua lapsia! Olen ollut aikani hienotunteinen, mutta kun siitäkin saa vaan kuraa niskaansa... Enkä nyt osoita kirjoitustani hlökohtaisesti kenellekään.
- Pohdiskelijaaaaaaaa
Nyt huutelet kyllä ihan turhaan...En todellakaan usko, että tahattomasti lapsettomat vittuilevat veloille. Tahattomasti lapseton kun tietää, että se, että ei ole lapsia voi kätkeä taakseen usein monta tragediaa. Kaikki velatkaan eivät ole niin veloja mitä antavat ymmärtää. Itselläni ei tulisi mieleenkään kiukutella veloille, ja minulla on vela-kavereita, joista kaksi tietääkin tilanteeni. En ole odottanutkaan, että he ymmärtäisivät varsinaisesti, mutta tukea olen heiltä saanut. Kyllä luulisi, että molemmille "ryhmille" rasittavimpia ovat helposti lapsia saaneet, jotka eivät kerta kaikkiaan ymmärrä mitään syytä siihen, että ihmisellä ei ole lapsia.
- joo....
Siis miks ihmeessä sulla on nyt paha mieli tästä et sä oot vapaaehtoisesti lapseton?? Minkä takia sulle tää lapsettomuus on kipeä ja arka asia kun sähän et sitä lasta edes halua ni mitä kipeää siinä asiassa nyt voi olla?? Mun mielestä se on sun päätös, hyvä niin jos todella tiedät et sust ei tule äitiä etkä ole äiti-ihminen ni sillo onkin parempi olla tekemättä niitä lapsia mut se et sä tuut tänne avautumaan meille tahattomasti lapsettomille ni on jo vähän julmaa. Kyllä sunkin täytyis tajuta se et siinä on vissi ero olla vapaaehtoisesti tai omasta halustaan lapseton ja noista kahdesta ei voi puhua samana päivänäkään.
Ja valitettavasti tää tahaton lapsettomuus on monelle(minä mukaan lukien) todella kipeä aihe ja ei todella oo kivaa et sit sun kaltanen tulee meille oikein tänne jauhamaan et "olkaa onnellisia ja lopettakaa se valitus" TODELLA JULMASTI sanottu! Et kai sä oikeesti kuvittele et kukaan meistä kävis ns.turhan takia rankat ja monesti kalliitkin hoidot läpi eikä välttämättä edes niidenkään avulla saa koskaan sitä paljon toivottua nyyttiä kainaloon.
Kuule: ei siinä tilanteessa todellakaan olla onnellisia jos kärsitään tahattomasta lapsttomuudesta eikä sitä lasta kaikista hoidoista huolimatta vaan kuulu. Et et viittis oikeesti tulla tänne avautumaan sellasesta asiasta mistä sul ei oo tietoakaan mitä helvettiä on elää tän asian kans. Siis me jotka todella halutaan se lapsi ni ollaan vähän eri luokassa ku sie, et voi verrata veloja ja tahattomasti lapsettomia keskenään.
Mutta niinku sanoin: hieno juttu sulle et oot tunnistanu itessäs ton asian ja elät sen mukaan. :) ei sillo pidä tehdä niitä lapsia jos niitä ei ite halua mut me muut täällä nimenomaan halutaan eikä varmasti voida olla onnellisia siitä et ei sitä lasta olla saatu!- janis petke
erittäin hyvin sanottu. jotenkin ton alottajan takaa kuuluu jotain muuta kuin tyytyväisyys tilanteeseen...hhhmm. kuinka moni eksyy lapsettomuus palstalle kertomaan ettei halua lasta?? tää on huono vertaus mutta kuinka moni terve menis syöpä sivuille syöpää sairastavalle kertomaan ettei ikinä käyttäs tollasia palveluja??mit vit ? jos ei lapsia halua,miksi ihmeessä riippuu näil sivuilla??luulis et on urheilua,kapakoita,harrastuksia,ni ei.. täällä vaan nakottaa. jotainhan se kertoo toikin. saattaa olla ettei se lapsettomuuss oookkaan se ihan oma valinta..heh
- ´jk
lapsetomiuu sei olekamalaa
- JK
LOPETAKA A VALITUS
- joo....
Lopeta ite tuommonen! Tää on hei lapsettomuus palsta ja ei todella oo kovin reiluu et tänne tullaan lapsettomille päätä aukomaan! Et oo varmaan ite sit kokenut mitä lapsettomuudesta kärsiminen on???
Siis niille ketkä sen lapsen todella haluais ni lapsettomuus on TODELLA vaikea asia! - joulea
Välillä valitettavasti näyttää siltä, että te itse teette liioittelemalla lapsettomuudestanne niin traagista kamalaa ja helvettiä. Lapsettomuus ei kuitenkaan ole tappava sairaus, eikä tuhoa muita elämisen osa-aleueita, ellette itse tekemällä tee siitä moista sirkusta. Anteeksi, jos kommenttini on julma, mutta mielestäni tervepäisen ihmisen pitäisi jonkun verran pystyä hallitsemaan pakkomielteitään ja niiden vaikutuksia muuhun elämään. Ihmiset eivät ylipätäänkään voi saada elämässään kaikkea mitä haluavat.
- ....................
Mikä Sinun suhteesi on asiaan? Kärsitkö itse lapsettomuudesta? Jälkikasvun haluaminen ei ole pakkomielle, vaan ihan normaali tarve.
- joo...
Niin, kyllähän se niin vaan on et tänne on ihan turha tulla jonkun asiasta mitään tietämättömän jurputtamaan ettei se lapsettomuus oo kamalaa ja et me muka vaan ite tehdään siitä kamalaa! Siinä ei kuule meiltä kysytä, et halutaanko me tätä et onks tää meille ok et me ei saada sitä lasta!! Ja siis sana sirkus ei nyt todellakaan sovi lapsettomuuden palstalle..kukaan ei tee siitä sirkusta ja se on kyl niin satuttava asia et kyl se tuhoo ihan väkisinkin muitakin elämän osa-alueita, haluttiin me sitä tai ei. Mut joo, siinä oon samaa mieltä et ei se ei ole tappava sairaus ja monelle se ei oo varsinaisesti sairaus ollenkaan ku onhan näitäkin joissa ei oo kummassakaan ei miehessä eikä naisessa mitään vikaa mut silti lasta ei vaan kuulu..mut jälkensä se jättää joka tapauksessa löyty se syy lapsettomuuteen sairaudesta tai sit ei.
Mä en ainakaan koe et mul olis pakkomielle lapsen saantiin, siis ei todellakaan ole! Mut se et ku oot tosiaan hyvässä parisuhteessa rakastavan kumppanin kanssa ja kaikki on muutenkin just niinku pitää ni eikös se lapsi oo sillo ihan luonnollinen asia tähän suhteeseen? :)- pakkomielle...
"Kun sitten vihdoin ollaan itse valmiita lasten tuloon, ei toive aina toteudukaan. Nykyaikainen käsitys elämänhallinnasta saa meidät uskomaan että voimme aina tehdä ja saada mitä itse haluamme, ja kun kaikki ei menekään omien suunnitelmin mukaan, on sitä usein vaikea hyväksyä. "
"Lapsen saamisesta voi tulla myös pakkomielle, joka alkaa hallita koko elämää, niin ettei siihen paljon muuta mahdukaan. Tällöin pari ei kykene näkemään eikä arvostamaan sitä mitä heillä jo on.
"Pariskunta voi kokea, ettei elämällä ole mitään tarkoitusta ilman lapsia. Tällöin olisi hyvä nähdä, ettei elämällä todellakaan ole ainoaa oikeaa sisältöä ja että jokaisen täytyy löytää oman elämänsä mieli ja merkitys elipä hän sitten yksin, kaksin tai isomman perheen kanssa. Elämä on aina yhtä arvokasta."
http://hyvaterveys.fi/artikkelit/Lapsettomuushoidot-pelottavat/434/?c=Pelot - ....................
pakkomielle... kirjoitti:
"Kun sitten vihdoin ollaan itse valmiita lasten tuloon, ei toive aina toteudukaan. Nykyaikainen käsitys elämänhallinnasta saa meidät uskomaan että voimme aina tehdä ja saada mitä itse haluamme, ja kun kaikki ei menekään omien suunnitelmin mukaan, on sitä usein vaikea hyväksyä. "
"Lapsen saamisesta voi tulla myös pakkomielle, joka alkaa hallita koko elämää, niin ettei siihen paljon muuta mahdukaan. Tällöin pari ei kykene näkemään eikä arvostamaan sitä mitä heillä jo on.
"Pariskunta voi kokea, ettei elämällä ole mitään tarkoitusta ilman lapsia. Tällöin olisi hyvä nähdä, ettei elämällä todellakaan ole ainoaa oikeaa sisältöä ja että jokaisen täytyy löytää oman elämänsä mieli ja merkitys elipä hän sitten yksin, kaksin tai isomman perheen kanssa. Elämä on aina yhtä arvokasta."
http://hyvaterveys.fi/artikkelit/Lapsettomuushoidot-pelottavat/434/?c=Pelot"Voi tulla myös pakkomielle". Se että asiaa suree, ei tee siitä vielä pakkomiellettä.
- ksejlfuu
.................... kirjoitti:
"Voi tulla myös pakkomielle". Se että asiaa suree, ei tee siitä vielä pakkomiellettä.
Ennen vanhaan lapsia syntyi solkenaan, vaikka ei olisi ollut niin väliä.
Nykyään tekemällä tehdään OMIA lapsia siksi, että halutaan nähdä OMIA piirteitä siinä OMASSA lapsessa, ja jotta voidaan tykätä siitä OMASTA lapsesta. Varsin itsekäs ja narsistinen tarve. Kateushan siinä iskee, kun kerran naapurillakin on, niin miksi ei meillä.
Jos taas on kyse siitä, että todella pitää lapsista ja haluaa antaa jollekin lapselle jotain hyvää tässä maailmassa, niin on adoptio oikea ratkaisu. Jos omassa lapsenkaipuussasi on kyse tästä asiasta , niin kannattaa aloittaa se adoptioprosessi ajoissa. Silloin voit jonain päivänä saada sen kaipaamasi lapsen, eikä tartte ruikuttaa näillä palstoilla. - ///.
Haluaisin antaa asiaan hieman eri näkökulman. Olen lapsirakas ja ennen uskoin tekeväni lapsen. En halua tehdä lasta sairauteni takia. Tietääkseni minulla ei ole fyysisiä esteitä lasten tekemiselle. En halua enkä uskalla tehdä lasta tällaiseen maailmaan. Yksi esimerkki uskaltamattomuudestani on Norjan viime perjantain hirmuteot. Sekoaisin, jos lapselleni tapahtuisi jotain. En voisi kuitenkaan kasvattaa häntä neljän seinän sisällä. Joku voi pitää minua vapaaehtoisesti lapsettomana, mutta kyllä minua tällainen lapsettomuus myös surettaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756