Määräaikainen työsuhde päättyy. Loma maksetaan lomakorvauksena ja luonnollisesti tulee lomaraha. Miten tämä vaikuttaa omavastuuajan pidennykseen? Vaikuttaako kumpikin sekä lomakorvaus että lomaraha pidentävästi?
5päivää "mikä raha?"/päiväpalkka = ?
Omavastuuajan laskeminen
2
214
Vastaukset
- kela
Hei,
Vastaan kysymykseen Kelan osalta.
Yli kahden viikon kestoisen kokoaikatyön päättyessä lain tai työ- tai virkaehtosopimuksen nojalla maksettava lomakorvaus estää työttömyysetuuden maksamisen ajalta, jolle lomakorvaus jaksotetaan.
Lomakorvauksella tarkoitetaan työnantajan työsuhteen päättyessä tai myöhemmin vuosilomalain perusteella maksamaa korvausta työ-, virka- tai muusta palvelussuhteesta ansaitusta, käyttämättä jääneestä lomasta. Jaksotettavasta lomakorvauksesta voidaan käytännössä käyttää muitakin nimikkeitä. Esim. rakennusalan lomapalkka katsotaan lomakorvaukseksi ja jaksotetaan.
Jaksottaminen ei koske lomarahaa, lomaltapaluurahaa tai käyttämättömistä lomarahavapaista maksettua korvausta.
Jos sinulle on maksettu työsuhteesi päättyessä lomakorvausta, oikeus etuuteen alkaa vasta, kun lomakorvauksen jaksotusaika on kulunut. Ajan pituus riippuu päiväpalkkasi ja saamasi lomakorvauksen määrästä. Samoin menetellään, jos olet saanut työsuhteen päättyessä työnantajalta taloudellista etuutta tai myyntivoittoa myymästäsi yritysomaisuudesta.
Muista myös olla yhteydessä TE-toimistoon viimeistään ensimmäisenä työttömänä päivänä.
Tarkempia tietoja lomakorvauksen jaksottamiseen liittyen voi tiedustella Kelan puhelinpalvelusta p.020 692 210 tai lähimmästä Kelan toimistosta.
Terveisin Kirsi Kelasta - tyottomyyskassat
Hei
Kiitos kysymyksestäsi.
Lisään vielä työttömyyskassan osalta, että lomakorvaus jaksotetaan myös ansiopäivärahan kohdalla samoin kuin Kirsi Kelasta vastauksessaan jo kertoi.
Lisätietoa lomakorvauksen jaksotuksesta ja jaksotuksen jälkeen asetettavasta omavastuuajasta löydät linkistä
http://www.tyj.fi/default.asp?id=469.
Ystävällisin terveisin
Tiina työttömyyskassasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742862
- 642743
- 681812
- 241647
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171619- 201580
- 181454
- 481287
- 381253
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91239