Ollaan menossa pian Silja Serenadelle , ja ajattelin että keikkuuko kyseinen laiva paljon sillä, olen kuullut jonkin verran että laiva keikkuu..
Vastatkaa kiitos (:
matkailija123
7202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Laivat keinuvat aina merellä ollessaan, vakaajat tasaavat sitä hieman
Alkavalle viikolle ei ole kovempia tuulia ennustettu
joten tasaista menoa luvassa.
Laivan keinunta on täysin riippuvainen tuulen suunnasta ja nopeudesta sekä veden lämpötilasta. Nuo kaikki yhdessä vaikuttavat siihen, kuinka voimakkaasti alus keinuu.
Siitä on lähdettävä, että laiva keinuu aina.
Yhden tärkeän tekijän unohdit!
Tulimme juuri Tukholman risteilyltä. Ei laiva keikkunut yhtään koko matkan aikana, koska oli niin tyyntä. Jos pelkäät keikkumista, matkusta kesällä. Syksyllä ja talvella myrskyjen aikaan voi mennä vatsa sekaisin.
Oman kokemukseni mukaan kyseinen laiva on sieltä vakaimmasta päästä, eli ei juuri heilu ellei hirveää myrskyä satu. Ja ihmeen vakaasti kulkee kovemmallakin kelillä, jos vertaa moneen pienempään alukseen.
Kokemuksesi on aikas suppeaa, aikaa on kulunut 20 vuotta tuon rotiskon rakentamisesta ja tekninen osaaminen sen mukana.
Et ehkä huomaa sitä heilumista niin hyvin, heiluthan itsekin myötäloivaisesti ....