epäluotettavia ohjeita tällä palstalla

pettynyt.

tai ylipäätään suomi24:ssa... kyselin tuossa aikaisemmin että miksi jotkut pelini eivät käytä nvidian näytönohjainta (joka on parempi) vaan käyttää intelin integroitua näytönohjainta, niin sain vastauksia mm. "poista se intel näytönohjain käytöstä" sehän on viimeinen virhe mitä kannattaa tehdä, no minähän "aloittelija" menin ottamaan sen pois päältä laitehallinnan kautta, no näyttö meni ja pysyi mustana .. kunnes käynnistin koneen vikasietotilaan ja palautin sen päälle. paskoja ohjeita ja ennenkaikkea epäluotettavia!!! pysyttelen poissa mielelläni.

17

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???456

      Totta! Ei pidä ensimmäisen vastauksen mukaan tehdä mitään, eikä toisenkaan.
      Kannattaa aina odotella väh. 1 vrk siitä, kun on laittanut kysymyksen tänne. Täällähän voi kuka hyvänsä vastata mitä tahansa! Aikansa kun odottaa, kyllä se vastaus siitä selkenee.
      Minäkin olen joutunut odottelemaan joskus kolmekin päivää, ennenkuin on tullut asiantuntevia vastauksia.

    • Elmond

      Niinpä.
      Nimimerkin suojassa on kiva antaa hyviä "ohjeita" ja sitten naureskella, kun joku saa koneensa sekaisin.
      Kannattaa kysellä neuvoa moderoiduilta palstoilta, silloin yleensä saa parempia ja todenmukaisempia neuvoja.

    • |=9I01~Y

      Mikäli Intelin ohjaimen poisto pimentää kuvan niin näyttösi on Intelin näytönohjaimessa kiinni. Nvidian korttisi on siten tyhjän panttina. Integroitu näytönohjain otetaan pois päältä bios-asetuksista.

    • ~i9LwA

      Mikäli Intelin näytönohjaimen poisto pimentää näytön niin näyttö on kiinni Intelin näytönohjaimessa. Nvidian kortti on siis tyhjän panttina. Integroitu näytönohjain poistetaan käytöstä bios-asetuksia muuttamalla.

      Voihan sitä vastauksia arvostella. Yhtä huono oli kysymyskin. Yleensä hyviin kysymyksiin saa hyviä vastauksia. Toisaalta aina viikonloppu saa häiriintyneet sekoilemaan palstalle.

    • >> "poista se intel näytönohjain käytöstä" sehän on viimeinen virhe mitä kannattaa tehdä >>

      On täysin oikea ja asiallinen ohje, inhimillinen huomiovirhe siinä on sattunut jos vastaaja ei ole huomannut ohjeistaa vaihtamaan myös näytön kaapelia Intelin piirin portista nVidian porttiin.

      Kuitenkin tuo näytön ja koneen johotus periaattessa selviää mikäli kysymyksen yhteydessä on erikseen ilmoitettu että kuva tulee kysymyksen esittämishetkellä Intelin ohjaimen kautta.

      Toisaalta tuossa voisi ihan maalaisjärjenkin käyttö auttaa... jos kuva tulee Inteliltä ja nVidilta pitäisi tulla niin mitä tehdään ensimmäisenä? Pitäisikö asentaa näytön johto nVidian piirin perään kiinni?
      Tai jos näyttö on Intelin piirin portissa kiinni ja Intelin ohjaimen poistaa käytöstä niin mikä on odotettavissa oleva vaikutus? Ei kai Intelin piirin sammuminen?

      >> pysyttelen poissa mielelläni. >>

      Kannattaa kokeilla laitteiston valmistajan foorumeita tai palkata huoltomies ottamaan nVidian kortti käyttöön.

    • a good morning

      Ei ohje ole paska vaan vaillinainen. Ehkä vastaaja oletti sinulla olevan älyä sen verran että tajuat missä näytönohjaimessa näyttö on kiinni. Totta on että paremmin valistunut vastaaja olisi kysynyt missä näyttö on kiinni, mutta harva tajuaa kysyjän olevan aivan tyhmä ja olettaa tämän älyllisestä kapasiteetista liikoja.

    • BACYEs5:

      Vastausten laatua arvostellessa pitää huomata myös kysymysten laatu. Vastaaja voi tietää vain sen minkä kysyjä kertoo ja usein kysyjä antaa mahdollisimman vähän tietoa.

      Kun tilanteen voi ymmärtää oikeastaan miten vain niin vastauksetkin ovat mitä sattuu. Harvemmin vastaajat jaksavat lähteä lypsämään lisätietoja kysyjältä. Se vaatii viitseliäisyyttä sekä kysyjältä että vastaajalta. Ja aikaa.

    • buahahahahahahaha

      Jaa, että ihan katselit kun näyttö pimenee kun otetaan näytönohjain pois käytöstä jossa näyttö on kiinni. Ei niinkuin hoksottimet toimineet edes sen vertaa että olisit alunperin kiinnittänyt näytön siihen nvidiaan? Herrajumala, toivottavasti et sikiä että ihmiskunta pysyis jollain tasolla älykkäänä.

    • viaton sivullinen

      >tai ylipäätään suomi24:ssa... kyselin tuossa aikaisemmin että miksi jotkut pelini eivät käytä nvidian näytönohjainta (joka on parempi) vaan käyttää intelin integroitua näytönohjainta, niin sain vastauksia mm. "poista se intel näytönohjain käytöstä" sehän on viimeinen virhe mitä kannattaa tehdä, no minähän "aloittelija" menin ottamaan sen pois päältä laitehallinnan kautta, no näyttö meni ja pysyi mustana .. kunnes käynnistin koneen vikasietotilaan ja palautin sen päälle. paskoja ohjeita ja ennenkaikkea epäluotettavia!!! pysyttelen poissa mielelläni. <

      Alkuperäinen ja lopullinen vika oli sinun, ei sille mitään voi. Älä vedä hernettä nenään oman vikasi takia.

      • >Älä vedä hernettä nenään oman vikasi takia.

        No eihän näissä paapotuissa ja passatuissa äidinkullissa sentään mitään vikoja voi olla. Vastaajissa on senkin edestä.


      • mother's dick
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        >Älä vedä hernettä nenään oman vikasi takia.

        No eihän näissä paapotuissa ja passatuissa äidinkullissa sentään mitään vikoja voi olla. Vastaajissa on senkin edestä.

        äidinkullissa ei voi vikaa olla kun se voi vaihtaa sitä halutessaan


    • Paskoja kysymyksiä ja ennen kaikkea epäselviä.

      Esimerkiksi omassa läppärissäni on kaksi näytönohjainta, Radeon ja Intel, joita järjestelmä vaihtaa tarpeen mukaan tai sitten käyttäjä voi pakottaa jommankumman päälle. Nythän on niin, että et edes jaksanut kertoa onko sulla läppäri vai pöytäkone. Lukemattomathan täällä hinkuu peliläppäreitä, joten hitostako me tiedetään millä sä siellä söhellät.

    • pixelipekka

      Mä olen kanssa huomannut että tälläset vajakit niinkuin tämä aloittajakin ei voi saada muita vastauksia kuin että "poista sitä tai tätä" parempi olisi jos myisit koneesi ja menisit takaisin osastolle ja et tule tänne enää inisemään mistään!

    • Aika suuri osa kysyjien ongelmista ratkeaisi sillä, että ostaisivat sitä mitä tarvitsevat. Hyvin paljon kysymyksistä on jotain turhanpäiväisiä joissa kysytään neuvoa laittomuuksiin tai johonkin kiertoteihin että käytetään tuotteita eri tavalla kuin valmistaja on suunnitellut. Olisi vaan ostanut alunperin sellaista mitä tarvitsee että ei olisi niitä ongelmia.

      Yleensä siinä vaiheessa sitten aletaan itkemään rahasta kun 500€ tietokone on olevinaan jo kallis. Jos jotain peliläppäriä haluaa järkevää niin budjetti on helposti 1500€.

    • nykilu

      Aloittelijoillehan tämä palsta on, joten vastaajien pitäisi jaksaa kertoa vastatessa niin sanotut itsestäänselvyydetkin. Ei kaikki tiedä edes niitä kaikista yksinkertaisimpiakaan juttuja mitä pitää tehdä tietokoneen kanssa.

      Toki totta on se, että tällä palstalla kannattaa odotella vastauksia ainakin päivän verran ja sitten päättää mitä tekee.

    • Joku...

      Tämäkin aloittelija on kirjoittanut noin10 aloitusta tästä ja saanut ohjeita ja muuta infoa, mutta voihan sitä kiukutella ja tehdä uusia aloituksia mielinmäärin.
      Kyllä tämänkaltaiset asiat pitää aloittelijankin ymmärtää, että kysyessä antaa tietoa siitä koneesta ja niistä toimenpiteistä jotka on tehty ja mitä vaikutusta niillä on ollut.
      Tämäkin asia selviää pelkästään ohjekirja avaamalla ja lukemalla sieltä mitä tarvitsee, mikäli ongelmia on.
      Turha tänne on kiukutella, jos ei ymmärrä luettua tekstiä ja kysyy samasta asiasta uudelleen ja eri nimimerkeillä, kun ei haluakaan ole opetella itse mitään.

    • Näin, en vastannut.

      Saatoinpas nähdä kysymyksesi, mutta en vastannut. Mielikuvanani oli, etten täysin ymmärtänyt kysymystäsi, joka ei ehkä näin jälkikäteen liitykään peliin, vaan ihan bios-asetuksiin. Ne taas ovat emolevykohtaisia (tms.), joten vähän paha sanoa toiselle.
      Oma emokorttini on M4N78 PRO, jossa on NVIDIA kiinteänä ja sitten olen joskus käyttänyt toista NVIDIA korttia. Bios-asetuksista saa molemmatkin kortit toimimaan samaanaikaan (kahdelle eri näytölle). Se on sitten käyttöjärjestelmästä kiinni, miten se ne löytää. Windows Vista löysi aika hyvin, Ubuntu ei minulla tykännyt tästä asetelmasta.

      Yleisiä ongelmia neuvonnassa:

      1) Kysymyksen voi käsittää väärin, jolloin "oikea" vastaus tulee "väärään" kysymykseen.

      2) Tuntemattomista nimimerkeistä voisi arvella ilkeämielisiä olevan vähintään siinä suhteessa kuin muutoinkin nettipalstoilla.

      3) Vastaaminen vaatisi usein selventäviä kuvia (kuvankaappauksia), mutta S24 ei oikein tue tätä piirrettä.

      Nyt kun kerroit, että näyttösi pimeni poistettaessa emokortin näytönohjain käyttöjärjestelmästä, niin sehän viittaa siihen, ettei se näytönohjainkortti (lisäkortti) ole näkynyt käyttöjärjestelmällesi. Kuten jo tässä ketjussa onkin kerrottu, siis bios-asetukset ovat vuorossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      75
      938
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      28
      750
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe