Joskus tullut tarve paikata esim. auton, pesusoikon peltistä tai muovista seinää helposti, mutta suht pitävästi.
Hitsaamalla auton peltiä paikataan parhaiten, mutta se pohjahomma...
Haen helppoa menetelmää, jolla voisi ensin lamioida reiän tai heikon kohdan jollain harsolla joka on samalla liimanauhaa. Eli tämä teippi vedettäisiin reiän päälle, liimattaisiin siihen. Teippi olisi sellaista ainetta, että siinä pysyisi vaikkapa Plastic Padding, Epoxy yms. kitti. Eli idea on, että liimattava harso pysyy omalla liimallaan paikallaan peittää reiän niin hyvin ja kauan, että sen päälle voisi laimoida soivaa kittiä, joka olisi kuivuttuaan riittävän tukeva, kun sen levittää riittävän laajalti. Kitin kuivuttua ehkä ensin hioisi sitä tai yksinkertaisesti vain vetäisi maalit niskaan, tai antaisi olla pelkällä kitillä, jos ei haittaa silmää.
Eikös mm. lasikuituveneitä paikata näin?
Eli, mitä ja millä tuotemerkillä kannattaa rautakaupasta tällaista liimaharsoa etsiä, tai pitääkö tämä keksiä itse?
Niin, ja eikös myös mm. talonrakennuspuolella, erityisesti maalausremonteissa käytetä tällaisia liimattavia ( lasikuitu?)harsoteippejä? Ongelmana on, että millä saisi pystysuorassa seinässä olevan harson pysymään paikallaan niin kauan, että sopiva 2-komponenttiliimakitti ehtii jähmettyä paikalleen paikattavan reiän päälle.
-Pentti
Reiän paikkaus liimaharsolla ja kitillä tms?
2
425
Vastaukset
- Lasikuitukangasta
joka laminoidaan reijän päälle 2-komponenttihartsilla. Kankaita (mattoja) on eri vahvuuksia ja luonnollisesti vahvuutta saa lisää laminoimalla useampaan kertaan, samalla myös lujuus paranee. Hartsin kuivuttua hiotaan liiat pois ja ei kun päälle 2-komponenttimuovikitti. Veneitä on tullut joskus korjailtua harrastuspohjalta ja oonpa pari auton ruostereikääkin lasikuidulla tukkinut. Hyvin kun putsaa ruosteet pois, pelaa lähes yhtä hyvin kuin hitsaus. Palkit ja kantavat osat pitää kyllä hitsata.
Lasikuitua myydään varmaan ihan auto- ja venetarvikeliikkeissä (korjaussarjoja). Saattaa saada myös rautakaupoista. Itse olen hakenut paikalliselta laskuituosien valmistajalta. - m m M M _M
Kemiallinen metalli. Sellaista kakskomponenttista polyesterikittiä, jossa kai mukana sitä metalliakin. Ite käyttänyt Bilteman tuotetta, on niitä muitakin. Sellaista muovailuvahan tyyppistä, helppo muotoilla. Kovetttuneena on kovaa ja pysyy oikein hyvin, jos pohjat tietenkin tehdään hyvin. Sopii pienempiin reikiin.
Kandee muistaa, totakaan ei oikein saisi käyttää. Katsastuksessa ohjeena, että reiät on paikattava alkuperäisen kaltaisella aineella. Autoissa kun nykyään kantavat korit ja eri osissa erilaisia metalliseoksia ja - laatuja.
Ite olen muutaman pikkureiän laittanut. Onhan nuo läpi menneet, ei katsastuksessa aleta nateriaalianalyysejä tekemään, jos jälki asiallista ja hyvin muutenkin tehty. Joissain konttoreissa kuulemma vaadittu paikattuja autoja näyttämään ennen maalausta tai massausta....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 182226
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561854- 1781503
- 821493
- 211469
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091417Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011051Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631027Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34995- 349894