opiskelemaan

mataha

kysyisin opiskelemaan lähdöstä.
olen nyt ollut työtön ja saanut metalliliitosta ansiosidonnaista rahaa ,raha 500 päivää täyttyy syys-loka kuussa.2011 .tarkoitukseni olisi lähtä
opiskelemaan täys päiväiseksi uusi ala nyt elokuun alussa.
perustutkinto n.2-3 vuotta.
saanko tai onko mahdollista saaha
koulutuspäivärahaa tai koulutustukia,
loppuuko koulutus rahojen tulo kun 500 pvä täyttyy ja kuluttaako koulutusraha tuota 500 päivää. mitä rahaa mahdollisesti saan "kelako ?

5

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hei

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Sinun kannattaa ottaa yhteyttä työ- ja elinkeinotoimistoon opiskelusi suhteen, sillä työ- ja elinkeinotoimisto tutkii, ovatko opintosi sellaisia joita voidaan tukea työttömyysetuudella. Mikäli opintojasi voidaan tukea työttömyysetuudella, voidaan sinulle maksaa ansiopäivärahaa 500 päivän enimmäisaikaasi asti. Tämän jälkeen sinulla voi olla mahdollisuus hakea Kelalta työmarkkinatukea. Vuonna 2010 tai sen jälkeen alkaneiden opintojen ajalta ei makseta enää koulutuspäivärahaa tai koulutustukea vaan ansiopäivärahaa ja myös opiskelun aikana maksetut ansiopäivärahapäivät lasketaan mukaan 500 päivän enimmäisaikaan.

      Lisää tietoa siitä millaisia opintoja voidaan tukea työttömyysetuudella löydät linkistä http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505,

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    • uuteen ammattiin

      Hei,
      opiskelen ansiosidonnaisella. Lukukausi päättyi 4.6.11 ja alkaa taas 16.8.11. Miten loma-ajan päivärahan käy? Kun vien edistymisilmoituksen työkkäriin, osoittavatko he minulle loma-ajaksi työtä? Voinko työskennellä osan lomasta mutta olla osan kesästä lomalla ilman että päiväraha loppuu.

      • okei h

        Niin nämä loma kuviot ovat vähintäänkin monimutkaiset työttömälle. Työttömyydestä ei saa VIRALLISTA lomaa. Vain työssä oleva voi saada lomaa työstä. Työttömän loma työttömyydestä on työ. Jos olet vuoden töissä etkä työaikana lomaile, niin lomarahat jaksotetaan maksamattomaksi ajaksi työn jälkeen.

        Opiskelussa on uusia kuvioita mukana. Jos opinnot eivät etene oppilaitoksen loma-aikana ja työttömyyskassa makselee ylläpitokorvausta tilille. Tämä ylläpitokorvaus peritään osittain takaisin kun opintojen etenmistä seuraavan kerran tarkistellaan.

        Jos menet töihin oppilaitoksen loma-ajalla, niin siltä ajalta ei maksella mitään korvauksia ja saat tehdä mitä vaan eli niitä töitä. Töistä ja opiskelusta et kuitenkaan voi pitää lomaa ja saada samalla päivärahaa. Vai oliko se viikko vuodessa jolloin voit kuvitella olevasi lomalla. Omaa lomaa ilman päivärahoja voit ottaa ja tehdä mitä vaan. Ilmoitat vain te-keskukseen ette hae nyt töitä.


    • tyottomyyskassat

      Hei nimimerkki uuteen ammattiin,

      Työttömyyskassa maksaa työvoimapoliittinen koulutuksen tai omaehtoisen opiskelun ajalta ansiopäivärahaa työ- ja elinkeinotoimiston antamaan lausuntoon perustuen. Sinun kannattaa siis ottaa asiassa yhteyttä työ- ja elinkeinotoimistoon.

      Jos menet työhön lukukausien välisenä aikana ja jos tämä työ kestää yli kaksi viikkoa, ei sinulla ole oikeutta saada ansiopäivärahaa työskentelyjakson ajalta. Jos kysymyksessä on osa-aikatyö tai enintään kaksi viikkoa kestävä kokoaikatyö, työttömyysturva-asiasi käsitellään sovitellun työttömyysetuuden maksamisesta annettujen säännösten mukaisesti. Työn aloittamisesta tulee ilmoittaa työ- ja elinkeinotoimistoon. Näissäkin tilanteissa työ- ja elinkeintoimisto antaa työttömyyskassalle työvoimapoliittisen lausunnon oikeudestasi työttömyysetuuteen.


      Ystävällilsin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    • kela

      Hei nimimerkki mataha,

      Mikäli TE-toimisto on hyväksynyt työttömyysetuudella opiskelun, voit hakea Kelasta työmarkkinatukea ansiosidonnaisen päivärahan päättymisen jälkeen. Työmarkkinatuki on 25,74 e/pv, ja sitä maksetaan 5 päivältä viikossa. Huollettavat lapset korottavat työmarkkinatukea. Työmarkkinatuen lisäksi opiskeluajalta voidaan maksaa ylläpitokorvausta 9e/pv tai korotettua ylläpitokorvausta 18e/pv, mikäli osallistut työssäkäyntialueesi ulkopuolella järjestettävään koulutukseen .

      Voit arvioida työmarkkinatuen määrää linkistä löytyvällä laskurilla
      http://asiointi.kela.fi/tmlaskenta_app/LaskentaApplication

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1675
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1442
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      87
      1290
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1038
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1009
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      815
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      743
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe