4 päivää Funegirolassa - what to see, what to do?

Moi!
Tuli äkkilähtö vaimon kanssa Fugeen - starttti 30.6. TO - paluu MA illalla

Vinkkejä kaivataan esim.

* kohtuuhintaisia ravintoloita, joissa olisi hieman andalusialaista meininkiä... flamencoa olis kiva nähdä livenä kerrankin...

* onko siellä esim. joku "vanha kaupunkialue" tms - tai onko lähistöllä joku vastaava - jostain luin andalusialaisista "valkoisista kylistä" - että olisivat oikein "bueno to see"?

* jos vuokraa auton, mihin suuntaan kannattaisi tehdä kierros - kiinnostaa elävä elämä - ei niinkään osotoshelvetit

* onkos Fugessa joku "must see" -kohde?
* millainen on sen pienvenesatama? iso/jetset-porukalle tms?

Suurkiitos kaikenlaisista vinkeistä!

t. S_S

12

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää lomaa!

      Heti tuloanne seuraavana päivänä eli 1.7. on Sohailin linnassa konsertti, joka on näkemisen arvoinen. Laulaja on Raphael-niminen espanjalainen ikivihreä artisti, ja tunnelma noissa linnan konserteissa on hieno, vaikka musiikki ei ihan sytytttäisikään. Katso lisäksi menovinkkejä täältä: http://www.epaper.fi/reader/?issue=19093;4919cc9256a08e3d0aad35ab1232a930 äläkä unohda kaupungin turistitoimistoa "Tourist Office", joka sijaitsee vastapäätä isoa kauppahallia nimeltä Mercacentro. Siellä on esitteitä ja kielitaitoista henkilökuntaa opastamassa.

      Fuengirolan pienvenesatama tuskin sykähdyttää ketään, se on aikanaan suunniteltu pieleen. Mikäli haluat nähdä hienoja veneitä, suuntaa Puerto Banúsiin (Marbella) tai Puerto Marinaan (Benalmádena). Ja idyllinen pieni satama on myös Cabopino, sinne kannattaa hurauttaa jos on aikaa.


      • don Luis
        sun_sailor kirjoitti:

        Kiitos vinkeistä.
        Innostuin jo tuosta konserttimahdollisuudesta, mutta kun googlasin ahkerasti Raphaelia niin tuli vastaan oheinen linkki: http://www.gigjunkie.net/gigs/Raphael/Castillo-Sohail-de-Fuengirola/01-Jul-2011/512158

        Ei taida olla siellä konsertoimassa sinun tarkoittaman Raphael? kovin nuoren näköinen poppoo .... ?
        t. S_S

        Onhan siellä centro finlandiassa,heti tulopäivänä miss bikini/suomi loppukilpailu.


      • fuengirola.org
        sun_sailor kirjoitti:

        Kiitos vinkeistä.
        Innostuin jo tuosta konserttimahdollisuudesta, mutta kun googlasin ahkerasti Raphaelia niin tuli vastaan oheinen linkki: http://www.gigjunkie.net/gigs/Raphael/Castillo-Sohail-de-Fuengirola/01-Jul-2011/512158

        Ei taida olla siellä konsertoimassa sinun tarkoittaman Raphael? kovin nuoren näköinen poppoo .... ?
        t. S_S

        Sun_sailor, ei taida tuolla kuvalla olla mitään tekemistä oikean konsertin kanssa. www.fuengirola.org-sivuilta aika alhaalta löytyy linkki Festival Ciudad de Fuengirola. Katso sieltä.


    • chirinquito

      katso www.fuengirola.fi

    • annamunkaikkikestää2

      Joo... centro finlandian puuhamies, sähkömies Uusi-Kilponen ehtikin jo kunnostautua kertomalla, mitkä ovat hyvän lehden ainekset. Niihin kuuluvat hänen mukaansa vääjäämättömästi puolipukeiset tytöt. Tässäkö uusi yritys myös Centron henkiin herättämiseksi? Mikä seuraavaksi? Punaiset lyhdyt?

    • Kuopijon flikoij 2

      älä välitä sun-sailor, tämä edellisen viestin kirjoittaja on sosiaalisesti rajoittunut katkera sitruuna, joka koittaa aina kaikella tapaa pilata muiden ilon.
      Hyvää lomaa sinulle ja tosiaankin täällä asuu ikävä todeta, yksi rasittava ja katkera riidanhaastaja jonka olisi syytä tarkistaa käytöstapansa! Sekä ne ns faktatietonsa.

    • Karjalan poika

      Joo heti kun vähän asiaa puhutaan niin kiinnitetään huomio esim. toksuun :D

    • jojensuusta miekii

      siepäs sen sanoit, aattelin sammaa, vaan en virkanna mittään; hah!

    • Benalmadena, Mijas, Sohalin linna ja sit joko Malaga tai jokin läheinen "valkoinen kylä". Nämä kohteet alustavassa suunnitelmassa - enempää ei etukäteen pohtia kannata.
      Kiitti kaikille aiheessa pysyneille.
      Suomi24 -linjan mukaisesti 30% vastaa esitettyihin kysymyksiin, joku häiriköi ja sitten osa kommentoi asiallisesti - mutta ei enää alkuperäisestä aiheesta.
      Tähän on totuttu ja osataan kyllä suodattaa tuuba asiasta.

      Riemukasta kesän jatkoa - Sinullekin!
      t. S_S

    • don Luis

      Valkoisista kylistä Ronda on ehkä vaikuttavin,tosin ei ihan vieressä,harkitkaa...

    • gomp+

      Selwo- villieläinpuisto on näkemisen arvoinen paikka, etenkin jos on lapsia mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6275
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6133
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe