Hiljainen ilmapistooli sisäammuntaan

Ajattelin alkaa harjoittamaan ilma-aseammuntaa autotallissani. Mutta koska en halua että naapurosto saa vihiä asiasta haluaisin tehdä sen mahdollisimman hiljaa, eli nyt pitäisi löytää hiljainen ilmapistooli. Teholla ei niinkään väliä. Onko paineilmalla toimivat hiljaisia?
91965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

miten iso talli sulla on?

Teholla nimenomaan on väliä ja sitä pitää pystyä säätämään. Kalliimmatkin kudit pitää säätää aseeseen penkistä ampumalla. Hajonta voi olla yllättävän suuri väärin säädetyllä aseella.

Äänestä

Talli ei ole kuin 7m pitkä, eli ei ole virallinen ampumaetäisyys. Mutta kai tuollakin matkalla jo pahvia puhkoo ja ehkä ampuu parit tölkitkin ajankulukseen.

Äänestä

No tölkin ammunnasta kuuluu pahasti ääntä...
Pahvitauluun kun ampuu niin että taulu on kiinnitetty vapaasti riippuvaan paksuhkoon kankaaseen ei kuulu osumasta mitään ääntä.
Tölkkiin ampuessa se osuman ääni on kovempi kuin aseen ääni.

Äänestä

Juu, tölkeistä tulee sellainen kalahdus, mutta jousiviritteisestä ilmapistoolista tulee isompi ääni mielestäni. Tai ainakin sellainen kantavampi että sen kuulee seinän läpi. En viitsisi harrastuksesta kaikille ilmoitella.q

Äänestä

Jos ei ole rahasta kiinni, niin osta noin 900 eurolla Scatt-järjestelmä, siihen sitten aseeksi perustason ilmapistooli jossa on sopiva kahva ja ennenkaikkea kuivalaukaisumahdollisuus. Halvin taitaa olla joku Röhmin perusvehje, olisiko 500 euroa. Lisäksi tarvitset vielä tietokoneen, kannettava olisi kaikkein mukavin, mutta mikä tahansa Windows XP:tä pyörittävä peruskone näytöllä kelpaa.

Scatt-järjestelmä on siis infrapunalaseri joka kiinnitetaan aseeseen. Lisäksi mukana tulee vastaanotintaulu johon tähdätään, koko roska sitten tulee vielä tietokoneen USB-porttiin kiinni. Systeemi osaa skaalata etäisyyden oikein, joten voit simuloida vaikka 6 metrin ampumamatkalla virallista 10 metrin kisaa. Systeemi siis osaa pienentää mittausaluetta oikein etäisyyden mukaan.

Järjestelmä myös tunnistaa ja mittaa tähtäyspisteen liikkeen taulussa millimetrin kymmenysosan tarkkuudella, samoin osumat. Laukauksen jälkeen voi katsella tietokoneen ruudulta vähän kuin animaationa, miten piste liikkui taulussa. Lisäksi järjestelmä pitää yllä koko ajan kaikenlaista tilastotietoa esim. siitä miten paljon aseen tähtäyspiste liikkui viimeisen 0,3 sekunnin aikana ennen osumaa. Tämä on tärkeä aika koska se on tyypillisesti se aika mikä käytetään lopulliseen liipaisuun.

Systeemin voi kiinnittää myös vaikka piekkariin kiinni, käytännössä mihin tahansa aseeseen jolla voi ampua kuivalaukauksia, siis napsutella ns. tyhjää.

Luonnollisesti koko homma on täysin äänetön. Koska moderni kilpaluokan ilmapistooli on käytännössä täysin rekyylitön, sinä voisit tuolla systeemillä harjoitella itsesi (periaatteessa) sille tasolle, että pärjäisit sitten oikeaa luotia ammuttaessa kenelle tahansa.

Äänestä
  • Tuollainenkin olisi kyllä jees. Tosin aattelin että ampuisin mieluummin oikeita kuteja, mutta ehkä tuollaisen voisi hommata lisäksi olkkariin. Uskaltaisi "ammuskella" vaikka kissa pyörii siinä.
    Olisko linkkejä mistä moista systeemiä vois tilailla?

    Äänestä

  • Monkaosdf kirjoitti:

    Tuollainenkin olisi kyllä jees. Tosin aattelin että ampuisin mieluummin oikeita kuteja, mutta ehkä tuollaisen voisi hommata lisäksi olkkariin. Uskaltaisi "ammuskella" vaikka kissa pyörii siinä.
    Olisko linkkejä mistä moista systeemiä vois tilailla?

    No, halvimmalla järjestelmän saa luultavasti täältä:

    http://www.euroshooting.eu/en/index.php?id=strelecke_trenazery


    Elikkä systeemi on siis tämä:
    http://www.euroshooting.eu/en/index.php?SCATT_10m&detail=920

    Tuo on ihan luotettava kauppa, on toki eri asia miten tuotetta on varastossa. Jos tuollainen oikeasti kiinnostaa, on myös hyvä huomioida, että systeemi EI TOIMI ulkona, koska auringonvalossa on häiritsevää infrapunavaloa. On siis tarkoitettu ainoastaan sisäkäyttöön.

    Tuosta on tulossa parin kuukauden kuluttua odotettu langaton versio, jonka hinta tosin on ilmeisesti joku 1050 euroa ym. vastaavaa, elikkä on kalliimpi. Siinä on siis se ero, että mitään johtoja ei ole.

    Myös suomalaisvalmisteinen vastaava järjestelmä on olemassa, nimeltä Noptel. Ko. systeemin rynkkyversio on käytössä mm. Suomen puolustusvoimilla. Järstelmän suurin ero on hinta, yksityishenkilölle perustason Noptel taitaa maksaa jonkun 1800 euroa...

    Äänestä

itse todennut daisy powerline 717/747 hilvaiseksi ja tarkaksi aseeksi hintaluokassaan (150-200€). tietääksen muutkin puristeilma toimiset pistoolit ovat kohtuu hiljaisia, joita löytyy gamolta 3 mallia ja saa lähes joka sekatavarakaupasta. itsellä haaveissa hankkia weirauch hw40.

Äänestä
  • Itse kanssa miettiny tuota weirauch hw40:stä. Näyttää vaan kallistuneen noi postikulut tai jotain on pielessä kun ei anna saksasta mahdollisuutta Dhl:n kuljetukseen. Katselin vanhoja viestiketjuja missä hinnaksi väitettiin posteineen 110€ (DHL). Nyt hinta onkin sitten eri postinkantajan kautta 130€. Suomessa hintaa tulee 168€. On se 38 eurookin säästöä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monkaosdf kirjoitti:

Ajattelin alkaa harjoittamaan ilma-aseammuntaa autotallissani. Mutta koska en halua että naapurosto saa vihiä asiasta haluaisin tehdä sen mahdollisimman hiljaa, eli nyt pitäisi löytää hiljainen ilmapistooli. Teholla ei niinkään väliä. Onko paineilmalla toimivat hiljaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu