Onko kenelläkään kokemuksia omaehtoisesta opiskelusta työttömyysetuudella? Työkkäristä ehdotettiin tällaista, kun opinnot alkavat syksyllä ja tällä hetkellä olen työtön. Ilmeisesti opintojen etenemistä seurataan, mutta tuki (peruspäiväraha ylläpitokorvaus) on huomattavasti suurempi kuin kelan opintotuki. Kokemuksia olisi kiva kuulla =)
Omaehtoinen opiskelu??
8
738
Vastaukset
- Mies korvesta
No kaksi vuottahan sitä saa tuohon päätoimiseen opiskeluun.Ehdottomat edellytykset on,että saa työttömyysturvaa pitää olla vähintään 25 vuotta täyttänyt ja sen alan pitää olla työllistävä.Tosiaan ainoita harvoja todella hyviä uudistuksia.Ei oo mitään humpuukki työkkärin kurssi touhua nimittäin nuo ammatilliset perustutkinnot.Nuo nimittäin yleensä työllistää ihmisen tehokkaasti.Ammatilliset perustutkinnot ovat aina laadukkaita koulutuksia.Ei mitään humpuukki työkkärin päivähoito kursseja.
- Böö__boo
Onko Kelan peruspäivärahassa myös 500 päivän määräraja? Jos on, nekin kuluvat opiskelujen aikana, eli kannattaa miettiä, milloin tipahdat työmarkkinatuelle ja miten opiskelu silloin onnistuu.
Kieltämättä tuo raha (ansiosidonnaisesta puhumattakaan) on niin paljon parempi kuin opintotuki. Nyt olisi siis hyvät saumat opiskella, kannattaa tarttua tilaisuuteen! - alkup.
Sitä juuri mietinkin, että ero on aika huomattava opintotuen ja tuon työkkärin rahan välillä. Täytyy käydä vielä työkkärissä tarkentamassa tietoja, kun nyt vain lykkäsivät nivaskan käteen ja sano, et tutustu tähän...
Kyllä peruspäivärahaa maksetaan myös pelkästään 500 päivän ajalta, mutta mitä olen löytänyt tietoa, niin tämä työkkärin etuus on siis sama koko sen opiskelun. Kyllähän se raha opiskelijana ihan kiva olisi =) - Opiskelua elämään
No,tuo omaehtoinen opiskelu työttömyysturvalla on niitä harvinaisia ja poikkeuksellisen hyviä juttuja työttömille työnhakijoille.Ihan olen yllättynyt tuosta ollut,miten on saatu edes joku järellinen juttu aikaan.Kaikki kurssithan on täyttä huuhaa hommaa,ellei ole ammattitutkintoon johtava kurssi.Mutta käsittääkseni jo pitkäaikaistyöttömyys antaa melkovarmasti oikeuden opiskella tuolla työttömyysturvalla ja tärkeätä mitä katsotaan toimikunnassa on se,että se ala siis työllistää ja ikää siis pitää olla vähintään 25 vuotta täytetty muuten ei ole mahdollisuuksia.Niin ja työttömyysturvaanhan tulee korotus ensivuoden alussa.Eikös nyt saa noin 590 euroa aina kun on jossain toimenpiteessä työttömille tarkoitetussa?Sittenhän se nousee ihan mukavalle tasolle.Kyllä opiskelu kannattaa tolla ehdottomasti.Siis jotain hyvää on tosiaan saatu edes aikaan Eduskunnassa.Kiitos!
- 33v lukio kesken
Saako tukea aikuislukioon?
- Hmmmmm M
Jos katsovat,että työllistyt sen jälkeen.Sillä on isoin ja merkittävin vaikutus,että ihminen työllistyy.
- F&S
Jos työttömyysturvalla et saa opintojasi loppumaan 500 vuorokaudessa, niin saattaa karenssi pätkähtää, jos eroat koulutuksesta. Tai paremminkin, jos olet opiskellut ansiosidonnaisen tasoisella työttömyysturvalla, 500 vuorokauden jälkeen opinnot saattavat käydä mahdottomiksi taloudellisen tilanteen johdosta.
- fdgdfg
Osaako kukaan sanoa, kuinka suurennuslasin alla siinä mennään tai siis kuinka usein työkkärissä pitää käydä? Miten sitten kesälomien, jos satun saada kesätöitä, niin katkeaako, ja sitten täytyy hakea uudestaan...??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815410Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151412- 105931
- 78831
- 50812
- 41803
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43789Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56787- 56774
Kuinka monesti olet itkenyt?
Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i132773