87932 ja ihmisten katoaminen alueelta senkuin kiihtyy. Mitä järkeä tänne on rakentaa suunnattomia kauppakeskuksia, kun kaikki muuttaa pois.
Kouvolan asukaluku laskee
Halloota halloo
388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä olen yksi pois muuttaja.
Ensi kuussa pääsen pois tästä periferiasta.
Ihmiset tekee yleensä järkivalintoja. Miksi he jäisivät tänne elättämään ylisuurta,tehotonta hallintoa. Ainoat työt mitä kylä tarjoaa on 8 e tuntipalkalla vanhustenhuollon tuurauksia. Myllykoski lopettaa vuoden sisään ,puolentuhatta työtöntä lisää.
Ei asiat sillä korjaannu että lyödään miljoonia johonkin keskustan torniin. Mutta ne tuhoituvat nopeaan kun koulut, terveyspalvelut,kirjastot,jopa museot lakkautetaan.
Tuottaakohan nuo lopetukset edes konsultin palkkaa,joka suorittaa mittavan keskustelun itsensä kanssa katupuron uudesta tulemisesta.
Asukasluku todella laskee. Kouvola on Suomen iäkkäintä seutua. Yli 20 %
porukasta on yli 63 vuotta. Kun nuo poistuu,niin väkiluku tippuu 20 000
ihmistä. Joten ajatekaapa,miten pieni ryhmä maksaa kaupungin kaavailemat 100 miljoonan sairaalat ja muut ihme värkkäämiset.
Väkiluku pienenee muutenkin. Kuntaliitoksen jälkeen noin 8000 on katsonut viisaanmaksi poistua kiina /venäjä ohfensiivien tieltä