Teoreettinen kriisitilanne: Ei tukea mieheltä?

Kaksmiinusyks?

Oli lyhyt keskustelu miehen kanssa aiheesta vahinkoraskaus (ehkäisystä huolimatta) - sillä kuukautiset olivat myöhässä. Siis, jos kävisi noin, niin mies ajattelisi ensimmäisenä, että olen käynyt vieraissa?????

Ilmeisesti tuollainen "sammakko" pääsi mieheni suusta ollen ihan silkkaa tietämättömyyttä ihmisen biologiasta. - Varmasti hänelle asia oli vitsinkaltainen heitto, mutta minua se loukkasi. Tunnen nyt, etten voi luottaa hänen tukeensa missään asiassa, jos hän osoittaa, että epäisi minulta tukensa kriisitilanteessa, joka onneksi on vain teoreettinen.

Mitäs jos oikeasti kävisi vahinko? En varmasti uskaltaisi kertoa asiasta hänelle lainkaan, vaan menisin salaa hoidattamaan asian, ettei mies vaan luulisi jonkun toisen olleen asialla...

Tuntuu pahalta olla suhteessa ikään kuin yksin vailla toisen tukea. Aina vaan pitäisi olla iloinen "herran enkeli", ei saa tuntea mitään negatiivisia tunteita saati sitten puhua niistä ääneen, ikävät asiat täytyisi pitää visusti piilossa ja sitä rataa. Tai ehkä mies vaan alkaa olemaan kyllästynyt minuun ja rupeaa miettimään sopivaa syytä jättääkseen?

Oli vain pakko purkaa kirjoittamalla tämä ikävä tunne, kun puhuminen tuntuu olevan minulta kiellettyä... Kiitos ja anteeksi.

2

238

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tommy von Taapero

      "Tunnen nyt, etten voi luottaa hänen tukeensa missään asiassa". No aika helposti herneen nenääsi otat ? Luottamus menee yhdestä sanasta. Tai no ehkä noita sammakoita sitten pulpahtelee oikein urakalla. Tärkeintä olisi kuitenkin se, että asiasta antaisi palautetta samantien ja ilman totista aksenttia. Sitä ulospäin sanomista kannattaa harjoitella, koska väärin sanottuna asiat yleensä mutkistuvat.

    • kaasupohjaan

      Vai et uskaltaisi kertoa jos olisi niin, luottamus on eka ehto suhteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe