Lahjontaa

Paikalta poistuneet valtuutetut olivat niitä valtuutettuja, jotka olivat allekirjoittaneet vetoomuksen kaupungin nykyjohdon erottamisesta.

Valtuutettujen poistuminen johti siihen, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raija Leppäharju (kesk.) kuten myös Pekka Päivärinta (kesk.) vaativat valtuuston puheenjohtajalta Jukka Tikanmäeltä (kesk.) tiukkasanaisesti vastausta siihen, oliko hän vaikuttanut tilanteeseen.

"Oletko sinä lähettänyt valtuutetuille kesken kokouksen viestejä, joissa vaikutit tämän tilanteen syntymiseen", Päivärinta peräsi.

Tikanmäki ei vastannut kysymykseen, vaikka sitä häneltä useaan kertaan kysyttiin.

Päivärinnan mukaan valtuutettujen poistuminen ja kokouksen keskeytyminen oli hyvä esimerkki siitä, miten kaupungissa ei kyetä tekemään päätöksiä tosipaikan tullen.

Kokoukseen jääneet kaksi vetoomuksen allekirjoittanutta valtuutettua kertoivat, että heidän allekirjoittamassa paperissa oli puhuttu vain ja ainoastaan väliaikaisen toimikunnan perustamisesta, kun taas valtuuston kokouslistalle oli kirjattu toimikunnan perustamisen lisäksi kaupunginjohtajan ja -hallituksen mahdollinen erottaminen luottamuspulan vuoksi.
34325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Tässä näemme asioitten käsittely tavan valtuutetuilta.Yksi määrää,muut perässä nyökyttelevät.

Äänestä

Tästä juuri kysymys! Ai että on härskiä touhua. Tulee ihan mieleen hauska kotimainen sarja, oliko se takakammarin pojata tms. Samanlaista pelaamista kuntalaisten selän takana!

Äänestä

Rikkeen tekivät,pelkäsivät isompaa kostoa!!

Äänestä

Näköjään iso oli textiviestin sanoma,mitä korvat luimussa lueskelivat.Tekonne osoitti,ettei teillä paenneilla ole puhtaat jauhot pussissa!!!!!

Äänestä

Missäs paenneilla oli viime yönä kokous??Sielläkö suunnittelitte seuraavaa siirtoa liehuletin kanssa.Se kuulkaa nyt myöhästä,tipahditte palliltanne eilis illan tekojenne kanssa.

Äänestä
  • Riisipalaveria pukkaa

    Äänestä

Kaupungin edun nimessä on aika vaihtaa puheejohtajaa. Eihän se niin voi olla, että jos oma tahto ei tule päätökseksi, niin kokousta ei enää voikaan jatkaa. Lamautuu koko hallinto. Nyt viimeistään alkaa selvitä, mihin suuntaan epäluottamuksen osoitukset tulee tehdä. Vaihtaa puheenjohtaja mitä pikimmin sen parempi Pyhäjärven edun nimissä. Liika kauan sama kasvo on jo pyörinyt näissä kuvioissa. On syytä modernisoida ja siirtyä nykyaikaan. Nykyisin kunnissa tarvitaan päättäjiä, joilla on kyky nähdä nimenomaan muuta kuin itsensä. On nähtävä kuntalaiset ja heidän hätänsä. Tulevina aikoina se on vieläkin tärkeämpää. Uusiutumista tarvitaan.

Äänestä
  • Sitten vielä kokouksen kulkua estäneet, ulosjuosseet, ilman pätevää syytä vastuuseen teoistaan. Ainoa oikea ja laillinen tapa selvittää asiaa. Ja tietenkin lentokentän sotkut on myös selvitettävä perusteellisesti.

    Äänestä

Tästä varmaa Pyhäjärven sanomissa koko aukean juttu

Äänestä
  • Epäilisin että kihuista ja vulmuunista löytyy. Tästä ei mitään....

    Äänestä

  • hekohekohee kirjoitti:

    Epäilisin että kihuista ja vulmuunista löytyy. Tästä ei mitään....

    Ei tartte olla hyväkään ennustaja, niin juoksupoika on hommannut, ettei kovin tarkkaa juttua tule.
    Yllättäs nyt Moilanen ja kertois taustat ja asiat, niinkuin ne on, eikä niinkuin jotkut haluaa asian ilmoittaa.

    Onkohan ens kokkouksessa pöytä taas remontissa ?

    Alakkaa vituttaa kun tietyt suvut yrittää kymmeniä vuosia olla kirjoilla tietyissä hommissa.
    Valihtesivat joskus ossaavimmat, niin yrityssektorillakin tehhään.

    Äänestä

vaikeneminen on myöntymisen merkki!

Äänestä

Ensin HH uhkasi istua paikallaan, mutta ennen kokouksen päättymistä jo luikki estettä ilmoittamatta pois. Näin se mieli muuttuu ja nopiassa tahdissa. Vikkelä mies. Vikkeliä olivat muutamat muutkin. Unohtivat, että oma aloite on käsiteltävänä ja lähtivät paremmille marjamaille.

Äänestä

Tuli lähtö,kun herra antoi käskyn!

Äänestä
  • Kun meduusan lonkerot ylettää joka paikkaan, on helppo pitää sätkynukke valtuutetut rihmoissaan...

    Äänestä

  • piip piip siellä,piip,piip täällä kännykkä laukes.
    Puput lähti iltajuoksulle, hyvin on kasvatettu tottelevaiseks.

    Äänestä

Nyt paikallislehdellä näytön paikka. On muista jo luettu. Kokouksessa olleet kertoneet. Sen huomioiden mahdollistaa uutisten mehevyyden ja asiallisuuden.
Moilasella on poveria jos kantti kestää.

Äänestä

Minua ihmetyttää Kimmo Sarkkisen sinisilmäisyys, jota hän jakaa muillekin Selänteessä. Eikös itsekin ole keskeinen kepu ja varmasti tietää synnyt syvät, mitkä ovat johtaneet tähän häpeälliseen tilanteeseen toista kymmenen vuoden aikana. Jos ei ole havainnut, niin toivottavasti selvittelee taustoja hieman enemmän.

Äänestä

hengähettään ja piettään tupakkitauko

Äänestä

Niin tehhään. Eikä ens vaaleissa ainakaan kepulle ääniä anneta.

Äänestä

eikä paljon muillekkaan

Äänestä

minäpä tykkään tytöistä

Äänestä

Valtuuston kokousnäytelmän esiripun takana se vasta vipinä näytti olevan. Kännykkä on nyt pop. Välttämätön työväline.

Äänestä

ja kiire tuli,kun takit jäi mukaan ottamatta!!!heh,hehee,mukava naamaansa kylillä näytellä,joko housut pesty??tais lirahtaa jotain,kun kiire tuli kotiin??oliko kova uhkaus txt viestissä minkä saitte kesken kokouksen??nytkö hyvä mieli kun suussa ruskea kieli!!

Äänestä

Takit jäi, oli niin lämmin olo,
piti löytää turvallinen kolo.
Ei naamaa viiti näytellä,ei kerinnä
kännykkää käytellä.

Tuli siinä kyllä sellainen olo,
mut onneks löytyi turva-kolo.
Otin vauhtia siitä p....ta,
ettei tulis liian raskasta.

Virun v....lla huuhtelin kielen,
jotta saisin paremman mielen.
Unta otin sitten kaaliin,
jotta pääsisin paremmin maaliin.

Äänestä

Lahjontaa vai painostusta? Kysyy luonnetta ja selkärankaa olla riippumaton näistä kummastakin, kaikilta se ei vain luonnistu...

Äänestä

Tytöt on ihanii.

Äänestä

Muuten, eikö kännykät pitäisi jättää pois tai sulkea virallisessa tärkeässä kokouksessa, että pystytään keskittymään asioiden hoitoon. Kevyeksi valtuutetut työnsä kokevat ja etenkehtaiseksi kuntalaisten asioiden hoitamisen. Sitä varten heidät on valittu, eikä kännykän raplaajiksi. Tietenkin, jos virallisen kommunikoinnin lisäksi tarvitaan tämmöinen "salainen" kanava, niin silloin toimitaan juuri niin kuin viime valtuustossa. Oli se kyllä valtuustotyöskentelyn irvikuva.

Äänestä

Ja suurin ja komein piti kinni nuijan varresta niin kuin hukkuva oljenkorresta..

Äänestä

tykkää tytötöistä

Äänestä

Olaan antu merkille.

Äänestä

Pidetäänpä asiat asioina. Nyt keskustellaan kaupunginvaltuuston kokouksesta ja siitä kuinka lentokenttä Oy:n sekavat asiat selvitetään.

Oli muuten järeä ase, millä tikanmäki yritti saada kaupungin asiat jäihin.

Hui-- oikein pelotti.

Onneksi valtuutetut "luikkivat" pois, niin elämme taas rauhallisessa lintukodossamme.

Ihme, että "juoruja" jaksetaan levitellä.

No, perästä kuuluu, sano......

Äänestä

Kyllä on JT sotkua keitellyt. Kepun on hajoittanut ja muidenkin puolueiden ovia kolkuttelee ja hajaannusta yrittää saada aikaan. Luulisi kepulaisten jo osaavan tehdä niitä pitkän aikaa peräänkuulutettuja toimenpiteitä. Muut puolueet näyttävät käyttävän tilannetta hyväkseen ja nuoleskelevat kieli ruskeana. Eipä olisi uskonut, että ison miehen on sorruttava ala-arvoiseen käyttäytymiseen ennen kuin tuntee olevansa sitä jotain.

Äänestä
  • Sisko ,sisko mietippä kenen lippua kannat. Kerroppa se myös sinua äänestäneille ja puoluetovereille.Kahdella tuolilla on ajanmittaan hankala istua

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mustatlampaat kirjoitti:

Paikalta poistuneet valtuutetut olivat niitä valtuutettuja, jotka olivat allekirjoittaneet vetoomuksen kaupungin nykyjohdon erottamisesta.

Valtuutettujen poistuminen johti siihen, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raija Leppäharju (kesk.) kuten myös Pekka Päivärinta (kesk.) vaativat valtuuston puheenjohtajalta Jukka Tikanmäeltä (kesk.) tiukkasanaisesti vastausta siihen, oliko hän vaikuttanut tilanteeseen.

"Oletko sinä lähettänyt valtuutetuille kesken kokouksen viestejä, joissa vaikutit tämän tilanteen syntymiseen", Päivärinta peräsi.

Tikanmäki ei vastannut kysymykseen, vaikka sitä häneltä useaan kertaan kysyttiin.

Päivärinnan mukaan valtuutettujen poistuminen ja kokouksen keskeytyminen oli hyvä esimerkki siitä, miten kaupungissa ei kyetä tekemään päätöksiä tosipaikan tullen.

Kokoukseen jääneet kaksi vetoomuksen allekirjoittanutta valtuutettua kertoivat, että heidän allekirjoittamassa paperissa oli puhuttu vain ja ainoastaan väliaikaisen toimikunnan perustamisesta, kun taas valtuuston kokouslistalle oli kirjattu toimikunnan perustamisen lisäksi kaupunginjohtajan ja -hallituksen mahdollinen erottaminen luottamuspulan vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu