Tyylisuunnista

?-?

Mistä löytyisi infoa eri tyylisuunnissa käytetyistä maaleista tai ylipäätään aineista joilla käsitelty, materiaaleista, kankaista ja niiden kuoseista.

3

223

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ingmari

      Kantsiskos mennä kirjastoon?

    • mutsison

      Annie Sloan & Katie Gwynn: Koristemaalauksen käsikirja. Tässä on lyhyet ohjeet eri tavoille maalata. Nimi saattaa kuulostaa spesiaalilta, mutta ohjeet ovat selkeät, jokaikiselle eri koristemaalaus asialle. Ihan suomeksi. Helpoista vaikeampiin.

      Tota aiemmin käytettiin temperaa maalina. Moni väittää sitä hankalaksi verrattuna uusiin maaleihin mitä ovat käyttäneet. En sano mitään kun en ole kokeillut temperaa. Shellakka oli yleinen lakka. Ja pöydän päällä lasilevy. Hyvä yhdistelmä. Nykyisin ei myydä lasikantisia pöytiä.

      Joissain asioissa ollaan menty parempaan suuntaan ja joissain ei. Ja metallinen parvekkeeni kaide hilseilee taas pari vuotta tehdyn maalauksen jälkeen.

      Esim mäntylevy viilutettiin kahdella kerroksella viilua molemmin puolin. Nykyisin yksi kerros on tavallisin tapa. Suomeksi: halvempi. Ennen viilut olivat 0,6 mm viiluja paksumpia kuin nyt. Suomeksi: kestävämpiä.

      Mahonki oli tavallinen viilu. Hondurasin mahonki. Erittäin haluttu laatu. Kumma kyllä ne on melkein kaikki hakattu maan tasalle. Pitää käyttää afrikkalaista mahonkia, joka on tummempaa ja painavampaa. Oli Khaya jossain Uuden Seelannin ja Australian mailla, jättiläismäisä puita, mikä on nykyisin luonnonsuojeltu puu. On englantilainen tammi, joka oli haluttu, Pitää tyytyä eurooppalaiseen kun kaikki englantilainen tammi meni aikoinaan laivanrakennukseen. Jne.

      Tämä ei ole sitten vittuilua. Puusepän olisi ihan ikävä/mukava kuulla mitä saat selville. Siis se on minulle harrastus. Olin joskus kiinnostunut puutarhakasveista, mutta jotenkin kiinnostus loppui siihen, että vattuja on yli kolmeasataa lajia. Risteymiä kymmeniätuhansia. Se on vuosisatainen urakka. Enkä usko eläväni niin kauan. Olen puuseppäkin ilman titteliä, jos tiedät mitä se tarkoittaa? Näyttökoe jäi tekemättä. Eikä kaduta.

      Moni asia on esi-isien aikaansaannosta. Puutarhakasvit. Kunnia esi-isillemme. Mehän emme olisi sitä mitä me olemme ilman esi-isiämme. En tosin tunne esi-isiäni. Siis iso-isääni pitemmälle. Mutta tiedän ettei kasvinjalostus olisi mitään ilman esiesiesiesiesi-isiämme.

      Olisin ihmeissäni jos Suomen pohjois-osan puille ei löytyisi käyttöä soitinrakennuksen piirissä. Etelä-Suomen läskimännylle ei taida löytyä seinäpaneelia kummempaa käyttöä. Okei, voi sillä makkaraa paistaa, mutta muuhun se on kelvotonta.

      Siis rakentamisessa. Tätä ne kutsuu kasvihuoneilmiöksi. Me voimme siis saada parempia rakennuspuita?

      Tottakai. Olli Rehn:hän sanoo että kaikki on paremmin kun olemme EU:ssa. Veikkaan että kumipuutkin kasvaa Suomessa jos Olli sanoo niin.

      • Deodoranttiantti

        Kaikki tulee olemaan downunder, jos Olli sanoo niin. Meillä on kesä joulukuussa kuten ausseilla.

        Tota en usko ihan niin, vaikka se auringonpalvojiamme tyydyttäisi. Palstaviljelijänä tiedän, että kuivuus on ongelma. Muuallakin kuin Australiassa. Telkkarin satujen mukaan aussien pitäisi kasvattaa lampaiden sijaan vuohia. Tai enemmän vuohia. Niin kai Kreikassakin on tapahtunut. Ja hikoilla saatanasti.

        Tota meilla on lehmiä. Vettä riittää muutamalle lampaallekin. Hikoilua kreikkalaisillekin. Ainakin nirppanokkaisten teinien mielestä junassa. Meillähän on siis teinejä jotka pitävät hikoilua epänormaalina! Huh huh, - hiki haisee!

        Tota - en muista koska joku olisi sanonut, että nyt on liikaa dödöä ilmassa. Se on kyllä tavallisin ongelma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      111
      1772
    2. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      102
      1325
    3. 72
      1294
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1077
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      48
      1004
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      85
      863
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      812
    9. 52
      808
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      773
    Aihe