Tyylisuunnista

?-?

Mistä löytyisi infoa eri tyylisuunnissa käytetyistä maaleista tai ylipäätään aineista joilla käsitelty, materiaaleista, kankaista ja niiden kuoseista.

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ingmari

      Kantsiskos mennä kirjastoon?

    • mutsison

      Annie Sloan & Katie Gwynn: Koristemaalauksen käsikirja. Tässä on lyhyet ohjeet eri tavoille maalata. Nimi saattaa kuulostaa spesiaalilta, mutta ohjeet ovat selkeät, jokaikiselle eri koristemaalaus asialle. Ihan suomeksi. Helpoista vaikeampiin.

      Tota aiemmin käytettiin temperaa maalina. Moni väittää sitä hankalaksi verrattuna uusiin maaleihin mitä ovat käyttäneet. En sano mitään kun en ole kokeillut temperaa. Shellakka oli yleinen lakka. Ja pöydän päällä lasilevy. Hyvä yhdistelmä. Nykyisin ei myydä lasikantisia pöytiä.

      Joissain asioissa ollaan menty parempaan suuntaan ja joissain ei. Ja metallinen parvekkeeni kaide hilseilee taas pari vuotta tehdyn maalauksen jälkeen.

      Esim mäntylevy viilutettiin kahdella kerroksella viilua molemmin puolin. Nykyisin yksi kerros on tavallisin tapa. Suomeksi: halvempi. Ennen viilut olivat 0,6 mm viiluja paksumpia kuin nyt. Suomeksi: kestävämpiä.

      Mahonki oli tavallinen viilu. Hondurasin mahonki. Erittäin haluttu laatu. Kumma kyllä ne on melkein kaikki hakattu maan tasalle. Pitää käyttää afrikkalaista mahonkia, joka on tummempaa ja painavampaa. Oli Khaya jossain Uuden Seelannin ja Australian mailla, jättiläismäisä puita, mikä on nykyisin luonnonsuojeltu puu. On englantilainen tammi, joka oli haluttu, Pitää tyytyä eurooppalaiseen kun kaikki englantilainen tammi meni aikoinaan laivanrakennukseen. Jne.

      Tämä ei ole sitten vittuilua. Puusepän olisi ihan ikävä/mukava kuulla mitä saat selville. Siis se on minulle harrastus. Olin joskus kiinnostunut puutarhakasveista, mutta jotenkin kiinnostus loppui siihen, että vattuja on yli kolmeasataa lajia. Risteymiä kymmeniätuhansia. Se on vuosisatainen urakka. Enkä usko eläväni niin kauan. Olen puuseppäkin ilman titteliä, jos tiedät mitä se tarkoittaa? Näyttökoe jäi tekemättä. Eikä kaduta.

      Moni asia on esi-isien aikaansaannosta. Puutarhakasvit. Kunnia esi-isillemme. Mehän emme olisi sitä mitä me olemme ilman esi-isiämme. En tosin tunne esi-isiäni. Siis iso-isääni pitemmälle. Mutta tiedän ettei kasvinjalostus olisi mitään ilman esiesiesiesiesi-isiämme.

      Olisin ihmeissäni jos Suomen pohjois-osan puille ei löytyisi käyttöä soitinrakennuksen piirissä. Etelä-Suomen läskimännylle ei taida löytyä seinäpaneelia kummempaa käyttöä. Okei, voi sillä makkaraa paistaa, mutta muuhun se on kelvotonta.

      Siis rakentamisessa. Tätä ne kutsuu kasvihuoneilmiöksi. Me voimme siis saada parempia rakennuspuita?

      Tottakai. Olli Rehn:hän sanoo että kaikki on paremmin kun olemme EU:ssa. Veikkaan että kumipuutkin kasvaa Suomessa jos Olli sanoo niin.

      • Deodoranttiantti

        Kaikki tulee olemaan downunder, jos Olli sanoo niin. Meillä on kesä joulukuussa kuten ausseilla.

        Tota en usko ihan niin, vaikka se auringonpalvojiamme tyydyttäisi. Palstaviljelijänä tiedän, että kuivuus on ongelma. Muuallakin kuin Australiassa. Telkkarin satujen mukaan aussien pitäisi kasvattaa lampaiden sijaan vuohia. Tai enemmän vuohia. Niin kai Kreikassakin on tapahtunut. Ja hikoilla saatanasti.

        Tota meilla on lehmiä. Vettä riittää muutamalle lampaallekin. Hikoilua kreikkalaisillekin. Ainakin nirppanokkaisten teinien mielestä junassa. Meillähän on siis teinejä jotka pitävät hikoilua epänormaalina! Huh huh, - hiki haisee!

        Tota - en muista koska joku olisi sanonut, että nyt on liikaa dödöä ilmassa. Se on kyllä tavallisin ongelma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      132
      5782
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2589
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2507
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1403
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1117
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1052
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      835
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe