Onko jollain ollut propralin käytön sivuoireena hiusten harveneminen? Viimesen vuodenaikana mulla on hiukset alkaneet huomattavasti harveta. Propralia 40mg oon syönyt enemmän tai vähemmän jo 3 vuotta vapinaan. Yleensä puolikkaan päivässä muutamankerran viikossa. Joskus on kuukausiakin, ettei tarvitse lääkettä käyttää. Kävin lääkärissä hiusongelmani kanssa ja hän ehdotti että lopetan propralin käytön. Tosin lääkäri puhui hoitovastelääkkeestä, ettei propralin käyttöä voi noin vaan lopettaa kuin seinään, vaan vähentää pikkuhiljaa..Mun käsittääkseni propral on ihan tarvittaessa otettava, ja vaikuttaa aika pian ottamisen jälkeen. Reseptissäkin lukee "tarvittaessa". Ja nuo määrät mitä lääkettä tulee syötyä, on kuitenkin aika pienet. Itseni on vaikea uskoa, että hiustenlähtö voisi siitä johtua. Muuta mahdollista syytä hiustenlähtöön ei ole selvitetty..paitsi kilpirauhanen, joka ok. Ikää on alle 20 ja olen nainen, joten en ihan ikäkaljuuntumiseenkaan usko ( mikä oli lääkärin antama toinen mahdollinen diagnoosi )
Verenpainelääkkeethän saattaa tota harvenemista aiheuttaa..Mutta edelleenkin nuo syömäni määrät on aika pienet..
Lukisin siis mielelläni toisten kokemuksia propralin käytöstä ja siihen mahdollisesti liittyvästä hiustenlähdöstä.
Verenpainelääkkeethän saattaa tota harvenemista aiheuttaa..Mutta edelleenkin nuo syömäni määrät on aika pienet..
Lukisin siis mielelläni toisten kokemuksia propralin käytöstä ja siihen mahdollisesti liittyvästä hiustenlähdöstä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä voi lähteä tupottain. Itselläni jo päänahka loistaa kaljusta
Mistä huomasit kyseisen ongelman? Ja ihan lääkärillä olet itse käynyt? Joo joo
Ja millä kirjaimella nimesi alkaa?
Mistä sait tietää hänen propralin käyttönsä
Itse olen syönyt Propralia useamman vuoden ja suunnilleen saman verran kuin Sinä. En ole kyllä hiusongelmia havainnut (itse asiassa kampaajani vitsailee, että pitäisi ottaa tuplamaksu, kun on niin tuuheat hiukset). Proralhan on tosi yleinen lääke. Minultakin löytyy lähipiiristä ainakin viisi henkilöä, jotka sitä käyttävät ja isompina annoksina. Ei kukaan ole maininnut sivuoireista.
Kiitos Suvikeiju,no..ainoasta asiallisesta vastauksesta.. Niin minä alan nyt uskoa, ettei tämä tuosta lääkkeestä johdu. Olen lueskellut keskusteluja, enkä törmänny yhteenkään tapaukseen, jossa olisi hiustenlähtöä sivuoireina tullut.
Aloittaja
Mulla on jo tukka tippunut kokonaan . Muutama hius tupsu jäljellä
Tämä on jo vanha ketju, mutta kerronpa silti. Aloitin kesäkuussa Propral 40mg lääkityksen (2x½tbl /pv) ja muutaman viikon aikana olen huomannut hiusteni ohentuneen ihan huomattavasti ja hiuksia irtoaa iso määrä kerralla. Olen varma että johtuu lääkkeestä, mutta soittoaika lääkärille vasta perjantaina.. Lähteköön hiukset kunhan muut oireet pysyvät kurissa :)