Yksi vuosi lukiossa

Jos lähtee ysiluokan jälkeen lukioon vuodeksi ja jättää sen sitten kesken, niin hyötyykö siitä yhden vuoden lukio-opinnoista mitään yhteishaussa eli saako lisäpisteitä? Ammattistarttiluokan käynnistähän saa ainakin sen kolme lisäpistettä. Mutta siis mites lukion kanssa?
2106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ihan typerä suunnitelma, unoha se

Äänestä

Ei saa pisteitä, kannattaa mennä ammattistarttiin tai kymppiluokalle kun niistä kumpaisestakin saa sen kolme pistettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hukkaanko kirjoitti:

Jos lähtee ysiluokan jälkeen lukioon vuodeksi ja jättää sen sitten kesken, niin hyötyykö siitä yhden vuoden lukio-opinnoista mitään yhteishaussa eli saako lisäpisteitä? Ammattistarttiluokan käynnistähän saa ainakin sen kolme lisäpistettä. Mutta siis mites lukion kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu