sähkö shokki hoito apu masennukseen ja ahdistukseen?

kuulisin mielelläni kokemuksia jos jolleki tehty tuo kyseinen toimen pide et tehosiko oikeasti mesennuksen oireisiin ja jos oliko vaikutus pysyvä?ja myös haittavaikutuksista haluisin tietää.lääkkeet eivät ole mun mielestä ratkasu mihinkää enkä halua koukuttua mihinkää kemikaaleihi tän ikäsenä ni olen miettiny et ehkä tuo toimen pide ainoa vaihto ehto.haluisin kokea taas iloa ja onnea ja tuntea olevani suht normaali.olen kärsiny masennuksesta jo kohta 10 vuotta,välillä parempia aikoja välillä elämä yhtä helvettiä.kiitos jos joku viitsii vaivautua vastaamaa ja neuvomaan miten asian kans tulisi edetä.en halua tuomitsevia kommentteja vaan asiallista keskustelua.
18909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Sähköshokit eivät ole vaihtoehtohoitoja. Niille, joille lääkkeet eivät tuo olotilaan muutosta, on sähköshokit edelleen käytössä. En tiedä missä kaikkialla hoitoa annetaan. Ystäväni on hoitoja saanut, ei se mikään ihmeläääke ole ollut, mutta ehkä jotain positiivista vaikutusta on ollut.

Vaihtoehtoisista jutuista voisin suositella hyviä rasvahappoja! Eli kalaöljyn lisäksi pellavaöljyä, hamppuöljyä, oliiviöljyä ja kookosöljyä ja muita. Kylmäpuristettuina.

D-vitamiinia 100 mikrogrammaa päivässä aluksi. Lisäksi B-ryhmän vitamiineja. Ruokavaliosta kaikki keinotekoinen ja vilja pois.

Äänestä

Koko juttu vaikuttaa hörhön provolta! Osuinko oikeaan ?

Sähkö shokki ? Vai tarkoittiko hörhö tsähkötsokkia vai sähkosokkia?

Kuuluu kai taudinkuvaasi esiintyä millilloin missäkin persoonassa.

Äänestä

ruokavalio on avain,kiitos kommentistasi.niin ei varmaa olekaa vaihto ehto hoito muoto mutta en oikee tienny mihi tämän kirjoitukseni olisin sijoittanut joten kirjoitin tänne sitten.ruokavaliostaha kaikki hyvä tai paha saa alkunsa.että todellaki kannattaa miettiä mitä suuhunsa pistää ja mite paljo mutta olen aika laiska muuttamaa syömä tottumuksiani tai liikkumaa enemmä.vaikka en mielestäni kovin epä terveellisesti edes syö tai juo.kalaa tykkään syödä varsinki lohta joka tosi rasvainen kala ja siitä saa hyviä rasva happojaki.ehkä makeisia syön liikaa ja enerkia juomiaki tulee litkittyä ainaki kerra vk.että niissä olis se parantamisen vara.en odota sähkö shokki hoidolta ihme parannusta mutta jotain positiivisia vaikutuksia kylläkin.saa ny nähdä saisinko sitä jossain.ei varmaa aiva joka kaupungis aneta kyseistä hoitoa.ja jos annetaanki hyvi harvoille ihmisille.mutta oitan pärjätä masennukseni ja ahistukseni kanssa.kyllä se elämä lopulta voittaa!

Äänestä

pediatri alpo..joopati joo..mitäköhä sä mustaki tiedät että voit mtn sanoa?! tuskin mikää psykiatri olet joten voisit olla hiljaa kerta ei oikeaa asiaa ole

Äänestä
  • Pediatri ei ole psykiatri, eikä varsinkaan nimimerkkinä.
    Jos voit vaikuttaa itse asiaasi, pyri välttämään sähköshokki viimeiseen asti. Siitä varmasti rauhoittuu, mutta voi olla että, joutuu syömään loppuelämän piristäviä aamuisin.
    Olet nuori ihminen ja sinulla aikaa parantua, jos saat siihen mahdollisuuden ja itse haluat sitä.

    Äänestä

Anteeksi rabias, jos luulin kirjoitustasi provoksi.

Äänestä

hmm,sinulla tai läheiselläsi kokemusta sähkö hoidosta?jos ei, ei kannata puhua sellasesta mistä ei tiedä tai voi olla varma.ja mä kyllä omat valintani elämässäni teen,ja sähkö hoidosta päättää psykiatri joten luotan tämän kykyy arvioida mun tilanne ja mahd sähkö hoidon tarve..ja sähkö hoidosta on yleensä enemmä apua kuin haittaa eihä niitä muute tehtäis.mä en kirjoita provosoidakseni vaa haluan herättää ihmisissä ajatuksia ja tietenkin tiedon janosta kirjoitan.en aiva huvikseni siis.

Äänestä
  • Kaikella ystävyydellä. Haluan sinulle hyvää.
    Itse kirjoitat ja kysyt mielipiteitä , kokemuksia asiasta, siksi vastailen. Tämähän on keskustelupalsta. Minulla ei ole kokemusta asiasta.
    Toivon, että löydät parhaimman ratkaisun.

    Äänestä

juu-u..niin nimen omaan haen oma kohtaisia kokemuksia en mieli piteitä ihmiseltä joka ei ole asiaan perehtyny syvemmin.mutta enhä toki voi kaikkia turhia vastauksia mitenkää estää.että vapaasti vaa kirjottakaa kaikki juntitkin!:D

Äänestä
  • Pakko vielä tämä kysyä, kun ollaan niin eri sukupolvea, mikä se sinun tarkoittama juntti oikein on?
    Älä nyt loukkaannu, mutta pahoin pelkään, että ne joilla on kokemusta ko. asiasta eivät paljoakaan kirjoittele, ainakaan keskiyöllä tämmöisille palstoille.

    Äänestä

juntti tarkoittaa just sitä miltä tuo sana kuulostaa..eli tyhmää,häirikköä,vähä hassahtanutta ihmistä..en ole odottanu keski yöllä keltää vastauksia tänne palstalle vaa näköjää tulvii juuri tänä ajan kohtana.johtunee ihmisten humalasta joka menny varmaa vähä överiksi ni pakko kommentoija kaikkea vaikka ei tiedä asiasta yhtää mtn.piste.

Äänestä

No no. Kummalla meillä se hoito olikaan suunnitteilla. Juntti.
Sä olet laittanut tuon sepostukses tiistaina tänne palstalle. Ensimmäinen ja minun kommettini lisäksi ainut vastaus on tullut eilen perjantaina. Sen jälkeen olen ollut ainut kommentoija.
Suosittelen sinulle sitä sähköshokkia, valitettavasti.

Äänestä

pediatri alpo.sry repesin sun viestille..ai se on juntti joka tarvii hoitoa?eiköhä se ole yhteis kunnan uhri ja ihmisten pahasti henkisesti rääkkäämä joka apua tarvitsee ei se hänen oma vikansa suinkaa ole mutta turha sulle selittää mtn.ku olet tollane ihme tyyppi.ja ei mua olis haitannu jos säki olisit jättäny suosiolla vastaamatta.varmasti saan vielä asiallista keskustelua tästä aiheesta tänne aikaiseksi.ei välttis kaikki näin ehkä arastakin aiheesta aiva suoraa pysty puhumaa ja ymmärrän sen toki.ei tänne kannatakaa avata sydäntää ym ku heti sun kaltaset hyypiöt tulee ja talloo/arvostelee.ilman et miettii sen enempää miltä toisista tuntuu

Äänestä

Kylla ECT, eli se sahkohoito on edelleen kaytossa. Vahinko vaan, etta esim. tyhma elikuva "Yksi lensi yli kaenpesan" teki sille hallaa, silla oikein toteutettuna se on ihan kelpo hoito ja se annetaan nukutuksessa, eli ei satu.

Tiedan monta sellaista masentunutta, joille laakkeista ei ole ollut mitaan hyotya, mutta jotka ovat ihan OK, kunhan kayvat 1-2 krt vuodessa ECT-hoidossa.

Äänestä
  • Niin, haittavaikutuksista en ole kenenkaan ECT-hoitoa saaneen kuulleen valittavan, paitsi juuri hoidon jalkeen voi olla hiukan paansarkya. Paljon enemman tulee valituksia sopimattomista laakkeista ja niiden aiheuttamista haitoista.

    Ota rohkeasti yhteytta laakariisi, niin hoidosta voi keskustella. Kuten edellisessa postauksessani mainitsin, lisaisin tahan viela, etta nama tietamani henkilot, jotka masennukseensa ECT:ta saavat, ovat tietaakseni kaikki normaalisti tyoelamassa ja ovat voineet hyvin ECT:n avulla, jotkut jopa vuosikymmenia jo.

    Äänestä

Jenkeissä ne käyttää tota sähkösokkihoitoo kuolemaantuomittuihin vankeihin ja
hyvin on tehonnut, eivät ole enää sen koommin rötöstelleet.

Äänestä
  • sähkärisokkii: joo en aiva sellasta tarkottanu kuitenkaa.tuo sähkö shokki hieman kuitenki erilaista rangaistuksena mitä se on hoitona.huomaa ettet tiedä mistä puhut mut pakko silti jtn sanoa vastaan.outo juttu.tuski toho hoitoo kukaa sentää kuollu on kun taas aika varmasti sähkö tuolis moni menettäny hengensä.sen tietää varmaa jokaine.

    Äänestä

kiitos hoitsu asiallisesta ja myös asian tuntevasta vastauksesta ym:) näin minäkin olen ajatellut vaikka hoidosta en sen enempää tiedäkää.olen itse nähnyt kyseisen leffan ja musta vähä liioiteltu se sähkö shokki hoito kohtaus ja sen seuraukset.varmaa kyl ehkä siihen aikaa on ollu huonommat välineet ja taidot tehdä kyseistä hoitoa että varmaa helpommi tullu pahojaki jälki vaikutuksia mut uskoisin että nykyään tiedetään enemmä asioista ja pyritää mahd haitat laskemaa minimii.ja tuski tota hoitoa kellekää tehtäis jos se muka ni vaaralline ja paha maineinen olis mitä jotku väittää sen olevan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rabias kirjoitti:

kuulisin mielelläni kokemuksia jos jolleki tehty tuo kyseinen toimen pide et tehosiko oikeasti mesennuksen oireisiin ja jos oliko vaikutus pysyvä?ja myös haittavaikutuksista haluisin tietää.lääkkeet eivät ole mun mielestä ratkasu mihinkää enkä halua koukuttua mihinkää kemikaaleihi tän ikäsenä ni olen miettiny et ehkä tuo toimen pide ainoa vaihto ehto.haluisin kokea taas iloa ja onnea ja tuntea olevani suht normaali.olen kärsiny masennuksesta jo kohta 10 vuotta,välillä parempia aikoja välillä elämä yhtä helvettiä.kiitos jos joku viitsii vaivautua vastaamaa ja neuvomaan miten asian kans tulisi edetä.en halua tuomitsevia kommentteja vaan asiallista keskustelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu