Tilin- ja toiminnantarkastus

Liian tarkkako?

Olen tilin- ja toiminnantarkastajana yhdistyksessä. Kirjanpidossa puuttuu kuitteja useampia. Rahastonhoitaja vakuutteli, ettei tämä haittaa, kun selitykset menoista ovat olemassa muuten, mutta eikä kirjanpidossa pitäisi olla lain mukana kaikki kuitit? Puuttuvat kuitit ovat paljolti sellaisia, että hallituksen jäsenet ovat tehneet ostoja ja ne on heidän henkilökohtaisille tileilleen maksettu.

2

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riittävän tarkka

      Aina kuitteja hukkuu jonnekin ja kirjanpidossa joudutaan hyväksymään muita luotettavia selvityksiä. Tilintarkastajana sinulla on kuitenkin oikeus vaatia lisäselvityksiä, jos puuttuvia kuitteja on mielestäsi liikaa ja epäilyttävästi. Samoin voit antaa huomautuksen puuttuvista kuiteista tilintarkastuskertomukseen.

    • säästöpäämies1

      Jos summat ovat kohtuullisen pieniä tai rahojen hyväksyttävästä käytöstä on jotain muuta näyttöä ( esim. joku todistaa että tällainen ostos on oikeasti tehty, tai ostos näkyy kyseisen henkilön tiliotteessa ), niin ei ole tarvetta nostaa haloota.

      Ja muutenkin toiminnantarkastajalta edellytetään harkintakykyä: Jos näyttää, että kyse on enemmänkin huolimattomuudesta kuin rikollisuudesta, niin tilinpäätöksen voi hyväksyä huomatuksella koristeltuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe