Onko kyseistä paatista kokemuksia, ihan huviajeluun ym sekailaiseen veneilyyn harkitsen. Millaisen nopeuden saavuttaa suurimmalla 115 heppaisella moottorilla, Kipparilehden "käytettyä katomassa" jutussa kulki vain 32 solmua mikä lehden mukaan oli hyvä vauhti mutta mielestäni hiukan alakanttiin ko. koneella?
Yamarin 59 C kokemuksia?
Juusso2
41675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi se huippunopeus kiinnostaa?
Voin kertoa, joa 100 hv koneella siinä saa sellaisen vauhdin, että et välttämättä pysty hallitsemaan venettä.
Uskomattoman tasokasta kirjoittelua kyllä tällä palstalla, ei paljon kyllä voi olla tietoa moottoriveneilystä jos saavutettava huippunopeus tietyllä moottorilla ei ole kiinnostava tieto... Sinäänsähän tuolla arvolla ei ole juuri itsessään merkitystä, mutta kyllä se aika paljon taloudellisuudesta kertoo, näin niinkuin vinkkinä
Sulle saattaisi riittää 15 heppainen. Ei tarvisi jsitten muiden pelätä suo niin perkeleesti satamassa ja väulillä.
On yhden kesän kokemus. Vene on ihan "symppis", juuri sopiva sekalaiseen huviajeluun. Tuolla moottorilla huippunopeus oli saman verran kuin Yamarinin sivuilla (oliko se 37 solmua?). Edellyttää tietysti että pohja on puhdas (ja että kaasuvaijeri on oikein säädetty).
Vene on ketterä mutta tuuli vie herkästi kun olet satamassa tai ankkurin varassa. Ei trimmiplaaneja mutta moottorin trimmi on hyvä ja hyödyllinen. Isossa aallokossa tietysti pituutensa (lyhyytensä) vuoksi vähän levoton, mutta tasapaino (tai oikaiseva nostovoima) on hyvä. Sisäsaariston normi-aallokossa menee hyvin missä muutkin; trimmillä lasket keulan hieman niin halkaisee paremmin. Muistaakseni optimi-olosuhteissa 1 M / litra ja moottoritrimmi silloin kavitaation lähellä (siis keula ylös). Ja kavitaationhan huomaat siitä kun kierrosluku nousee ja potkuri "ottaa tyhjää" - nosta trimmillä siihen asti ja sitten "vähän takaisin alas".