Hei!
Sain lainaksi videokameran joka kuvaa AVCHD-muodossa, toimii ihan hyvin mutta kun poltin dvd:lle, ei toiminut kuitenkaan perussoittimessani.
Oisiko sii mitään keinoa jotta voisin kopioida levylle ja katsoa televisiosta eikä aina vain tietokoneelta?
Itse en ole oikein perehtynyt asiaan.
Kiitos avusta
Avchd dvd-soittimella
5
140
Vastaukset
Eipä taida löytyä soittimia tuohon muita kuin Blue Ray -osastolta, joten sinun täytyy tyytyä pienempään kuvatarkkuuteen ja muuntaa se video juurikin DVD:ksi, eli MPEG2-pakkausta käyttäväksi DVD-standardin mukaiseksi mediaksi, jota soitin ymmärtää. Useat soittimet osaavat myös esim. DivX:n ja muitakin koodekkeja, mutta tuo DVD on yleiskäyttöinen kaikkiin soittimiin.
- Thessa
Eli voiko muuttaa eri tyyppiseksi helpostikin?
Pinnacle 14 ohjelma ainakin on itselläTuolla esim. on lupaavan oloinen ilmainen sovellus Windowsille: Video DVD Maker Free.
http://www.protectedsoft.com/
Kaupallisista poltto-ohjelmista monet osaavat tehdä myös DVD-elokuvia, kuten Nero (ilmeisesti lisäpalikalla).Eikos Pinnaclessa ole vaihtoehtona poltto DVD:nä, ei tarvi mitään muita ohjelmia. Itsellä myös Pinnacle 12, mutta tuollaisesti en ole kokeillut, että toimiiko, mutta luulisi nyt toimivan.
Tosin, et kertonut, poltitko Pinnaclella sen ekan pätkän, mikä sitten ei toiminut.
Sitten on myöskin niinkin, että AVCHD-muodossa oleva video on teräväpiirto-matskua. Tarkoittaa, sitä, että sun tarvii tarkuutta laskea oleellisesti, että olisi mitään järkeä edes laittaa DVD:lle. Ja onko sitten muutenkaan, koska sitten se pätkä ei enää näytä laisinkaan, niin tarkalta, kuin alkuperäinen materiaali.
Ja siltikin sen DVD-levyn kapasiteetti melko varmaan tulee vastaan.
Polttava Blueray-soitin ei enää nykyään oikein kauheasti maksa, levyt kyllä vissiin jonkin verran vieläkin, en ole asiaa seuraillu. Ja tietty sitten soitin, mikä toistaa blueray-levyjä.. Ja teräväpiirtotelkku.. :) Niin sitten homma toimii buenosti, eli niinkuin pitää.. :)
Että sillain..
- Thessa
Kiitos avusta, pitänee harkita blue-rayta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 924030
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.603334Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603032Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,652973SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772474Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52306Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282004Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1781982Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641969- 931358