70-luvun teemasynttärit

merlone

Harkitsen 70-luvun teemaa 40-synttäreilleni. Kertokaa vinkkejä tarjoiltavista, mitä tuolloin syötiin juhlissa? Ainakin mieleeni tulee Rex-kakku, joka oli ehdottomasti lepparini :)

Kaikki ideat koristeluun ja muutenkin sopivan hengen luomiseen on tervetulleita!

2

2105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kölasd asölk asdkl

      Silloin muotiin tulivat pizzat ja sipsit, joten ei se mitenkään erityisen ihmeellistä ole silloinkaan ollut. Telkussa pyöri kokkien Vanamo ja Kolmonen kokkausohjelmat, joista löysin Ylen arkistoista seuraavan linkin http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=5&ag=76&t=66

      Lucifer-nimiset halvat hiiligrillit koottiin kesäpihoille ja niissä käristeltiin makkaraa tai porsaankyljyksiä.

      Salaatit olivat yksinkertaisia ja sitten oli tietysti majoneesi-kermaviilipohjaiset erikseen.

      Perinteiset kesäruuat tehtiin alusta alkaen itse,joten siinäkin on osalle vieraista eksotiikkaa kun ei olekaan puoliksi einestä ;)

      Koristelussa voi käyttää sen aikaisia mainoksia, joista voi kehitellä pöytäkortteja tai kuvia seinälle tai mitä nyt keksiikään.Ylipäätään sen aikaisista lehdistä saa ideoita, joten kysele kirjastoista tai etsi netistä.

    • nuoruusmuistoja

      Varsinkin 70-luvun alussa Marimekko-kankaiset verhot ja - pöytäliinat vaatteita unohtamatta olivat IN.

      Kotona tehtiin parilalla paahtoleipiä, ja leivän päällä oli melkein poikkeuksetta Jahtia, Lauantaita tai Meetwurstia (kotimaista tai venäläistä).

      Sulatejuustoa oli tuubissa ja sinappia juomalaseissa.

      70-luvun lopulla tuli pizzat, mutta vanhempi väki ei niistä erikoisemmin innostunut.

      70-luvulla kerättiin Suosikin julisteita seinälle. Siellä oli Hurriganesit, Hullu-Jussit ja Jimi Henrix rinta rinnan ;)

      70 -luvun musiikkia löydät varmasti joka makuun, ja sehän onkin tärkeä tunnelman luoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe