Haen sosiaali ja terveysalalle ja nyt kiinnostaisi tietää saanko työharjoittelu jaksoilta jonkinnäköistää palkaa? kenelläkään kokemusta? vaativaa olisi saada vuorotyön harjoittelujen lisäksi jotain muuta työtä kun sillä opintotuella ei elä :(
Ammattikorkeakoulun työharjoittelu ja palkka ?
3
496
Vastaukset
- jojojmnkpp
Vaikeampaa kuin monilla muilla aloilla.
Terveysalalla varsinkin, koska jos opiskelet esim. sairaanhoitajaksi, täytyy aina jonkun olla vastuussa teoistasi, kunnes olet saanut paperit käteen ja valviran hyväksynnän. Eli työnantaja ei voi palkata sinua sijaiseksi koska et voi itsenäisesti tehdä asioita, vaan olet siellä harjoittelemassa ja joku vahtii selän takana.
Tämä ei kuitenkaan aina päde, opintojen loppuvaiheessa moni tekee esim. palkallisen harjoittelun samaan paikkaan, jossa on ollut kesätyössä tms. Tai lähihoitajataustaiset tehneet perushoidon/kotihoidon tms palkallisena.
Mutta periaatteessa hoitoalalla se, että voi olla itsenäisesti hyödyksi työnantajalle on hankalampaa, koska itsenäisesti ei voi kaikkea opiskelijana tehdä.
Hoitoalan hommia voi tehdä vuorotyönä vuorotyöharjoittelujen ohessa.. Ja niitä keikkoja riittää.. Lähihoitajaa sijaistamaan pääsee usein ekan vuoden (60 op) jälkeen ja sh:n sijaistamiseen vaaditaan sitten se 2/3 sh:n opinnoista. - kaksi ammattia
Minulla on lähihoitajan koulutus ja työkokemusta hoitoalalta kertyi 5 vuotta ennen kuin lähdin opiskelemaan terveydenhoitajaksi. Palkasta ei ollut puhettakaan neljän vuoden amk:n aikana. Harvinaisen selvä asia ainakin pääkaupunkiseudulla. Työssäoppimisen / työharjoittelun ajalta saa normaalia opintotukea.
Työssäoppiminen suoritettiin arkisin, viikonloppuisin ei tarvinnut mennä, eli silloin on mahdollisuus käydä töissä. Harjoittelujaksoja ei neljän vuoden aikana ollut kovin montaa, ja kestoltaan ne oli yleensä 5 viikkoa, joten muuksi ajaksi kyllä löytyi osa-aikatöitä tai sitten hoitoalan keikkatöitä.
En ole koskaan kuullut kenenkään tehneen palkallista harjoittelua edes opintojen loppuvaiheessa. Itsekin sitä kysyin ja vastaus oli tiukka ei. Vaikka minulla oli jo aikaisempi koulutus ja kokemusta. - DIakista_kokemus
Riippuu varmasti siis koulusta. Ainakin Diakissa Hesassa ja Laurean jossain toimipaikassa (en ole varma onko kaikissa?) saa suorittaa tyyliin yhden harjoittelun palkallisena. Ja tähän ei liity aiempi lähihoitajan tutkinto, koska ei harjoitteluissa saa kuitenkaan tehdä lähihoitajan hommia vaan sairaanhoitajan hommia harjoitellaan. Diakissa ainakin suht yleistä, että viimeisen harjoittelun moni tekee palkallisena.
Diakissa opiskelleena voisin myös sanoa, että minusta kaksi harjoittelua puolessa vuodessa on kuitenkin suhteellisen paljon, kestoltaan yhteensä 8-10 viikkoa. Eli reilussa kolmessa vuodessa n. 7 harjoittelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142019Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise981361Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51141Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52986- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42900